×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 831

banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 26 تیر 1398 - 11:12

دستیابی به دانش فنی 15 فناوری نانو تا 5 سال آینده

 دستیابی به دانش فنی 15 فناوری نانو تا 5 سال آینده

دکتر رشیدی در ادامه با بیان این که براساس اولویت‌بندی انجام شده، 21 طرح پژوهشی در حوزه‌های بالادستی، پایین‌دستی و محیط زیست در صنعت نفت در دستور کار قرار گرفته، خاطرنشان کرد: با همکاری دانشگاه‌های کشور تا 5 سال آینده، باید 15 فناوری نوین را وارد صنعت نفت کنیم. همچنین براساس نظامنامه پژوهشی صنعت نفت، کشورهای توسعه‌دهنده در حوزه نانو باید به پژوهشگاه معرفی شوند و پس از انجام مذاکرات با این شرکت‌ها، وزارت نفت در قالب یک بسته حمایتی، متعهد شده محصول تولیدی آنها را خریداری کند.

رشیدی بـا تأکید بر این که اولویت پـروژه‌ها و طرح‌های پژوهشگاه در حـوزه نانو، پایان‌نامه‌های دانشجویان فوق ‌لیسانس و دکترا تشکیل می‌دهد، افزود: در این رابطه پروژه‌هایی در مرزهای دانش با همکاری استادان مجرب دانشگاه در حال انجام است. وی اضافه کرد: برای انجام پروژه‌های دانشجویی در پژوهشگاه، براساس آیین‌نامه ستاد نانو، با حمایت تشویقی از این پروژه‌ها، امکانات خوبی در اختیار آنها قرار می‌دهیم تا پایان‌نامه‌های‌شان را با موفقیت و کاربری نهایی در صنعت ارائه دهند.

به گفته وی، پژوهشگاه صنعت نفت، افتخار دارد که برای سومین سال متوالی، برگزارکننده بخش علمی المپیاد دانشجویی کشور باشد.

وی همچنین به استقبال بی‌نظیر از غرفه پژوهشگاه صنعت نفت در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی، نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اشاره و تصریح کرد: در نمایشگاه امسال در حوزه‌ نانو، ارتباط و همکاری مناسبی با شرکت‌های داخلی و خارجی با هدف انجام کارهای مشترک و انتقال دانش فنی به خارج از کشور داشتیم. در این زمینه، با دو شرکت داخلی مذاکراتی انجام شد که با شناسایی نیازهای صنعت نفت در حوزه نانو، نانوکاتالیست‌ها و نانوجاذب‌ها در واحدهای صنعتی جایگزین شوند، همچنین مقرر شد که پس از انجام مذاکرات، اطلاعات بیشتری در اختیار این شرکت‌ها قرار بگیرد.

گفتنی است، نانوتکنولوژی در حوزه‌های گسترده‌ای، چشم‌انداز صنعت نفت را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به گونه‌ای که این گستره عظیم، هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین‌دستی را پوشش می‌دهد.

با توجه به حجم عظیم سرمایه‌گذاری تحقیقاتی و پیشرفت‌های چشمگیر کشورهای صنعتی در حوزه فناوری نانو، وزارت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت را مسوول تشکیل مرکزی برای پیگیری این هدف در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی کرد تا با بررسی اولویت‌ها و امکانات بهره‌مندی از این فناوری، پیشرفت آن را در صنعت نفت تسریع کنـد. از این رو مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی با هدف به‌کارگیری فناوری نانو در حوزه‌های مختلف صنعت در سال 81 تأسیس شد. 

آخرین ویرایش دریکشنبه, 16 آبان 1395 09:52
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا