banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 27 مرداد 1398 - 14:01

تاثیر روشنایی و رنگ در پیشگیری از افسردگی

افسردگی به معنای خلق و روحیه افسرده می­باشد. از جمله علائم شایع افسردگی می­توان به احساس غمگینی، نا امیدی و درماندگی، کاهش علایق، احساس گناه، کاهش قدرت تفکر و تصمیم گیری، بی انگیزه بودن برای انجام وظایف روزانه، اختلال خواب، اختلال اشتها، سوء هاضمه، سردرد، تپش قلب و در موارد افسردگی شدید افکار مرگ و خودکشی اشاره نمود.

روشنایی و رنگ

روشنایی از عوامل محیطی تاثیرگذار بر روی سلامت جسمی و روحی افراد می­باشد. روشنایی مورد نیاز از دو طریق روشنایی طبیعی (نور خورشید) و روشنایی مصنوعی (لامپ ها) تامین می­شود. در تامین روشنایی، توجه به عوامل مرتبط با نور و رنگ اهمیت قابل توجهی دارد.

هریک از رنگ­ها اثر خاص و متفاوتی بر روحیه و عملکرد افراد دارند. با توجه به اصول روانشاناسی رنگ ها در طراحی اتاق و وسایل مورد استفاده، می­توان محیطی مطلوب، ارامش بخش و یا پر شور و نشاط را برای فعالیت مورد نظر فراهم نمود.

پیشگیری از افسردگی با بهره گیری از روشنایی و رنگ

سعی کنید از نور خورشید بهره کافی را ببرید، نور خورشید به بهبود عملکرد بدن کمک می­کند و با تولید ویتانین دی و افزایش تولید سروتونین، مانع افسردگی می­شود.

  به دلیل تاریکی و کاهش مواجه با نور خورشید در فصل های پاییز و زمستان، افسردگی فصلی شایعتر می­باشد. استفاده از رنگ­های زرد و نارنجی، نور زیاد خورشید و حتی مواجه با نور مصنوعی آن به مدت چند ساعت در روز در رفع افسردگی فصلی موثر می­باشد.

روانشناسی رنگ

رنگ­های آبی و سبز احساس آرامش و سرزندگی را به شما منتقل می کنند.

رنگ قرمز افزایش تحرک و ایجاد شور و نشاط را به همراه دارد. رنگ های زرد و قرمز به بالا رفتن سطح انرژی افراد کمک می­کنند و به کارگیری این رنگ­های حتی اگر در بخشی از ایتاق هم استفاده شود باعث جلوگیری از کسالت و خواب آلودگی می­شود .

رنگ سفید مظهر معصومیت و پاکیست و نور را به خوبی منعکس میکند.

رنگ خاکستری رنگی خنثی می­باشد که عاری از هر نوع تحریک و واکنش است و به همین دلیل در صنایع کاربرد دارد.

رنگ قهوه ای (تیره) تحرک و انگیزه کارکنان را کاهش می­دهد بنابراین برای محیط کار رنگ مناسبی نیست.

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 23 خرداد 1397 14:06
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا