banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 04 خرداد 1398 - 15:41

بیش از 130 نیروی عملیاتی در مانور پژوهشگاه صنعت نفت حضور داشتند

مطلب ویژه بیش از 130 نیروی عملیاتی در مانور پژوهشگاه صنعت نفت حضور داشتند

جلیلی، رئیس HSE پژوهشگاه پس از برگزاری بزرگترین مانور امداد و نجات :

بیش از 130 نیروی عملیاتی در این مانور حضور داشتند

در عملیات امداد و نجات و اطفاء حریق در ساختمان های بلند که اولین مانور بزرگ بر اساس ICS محسوب می گردد، بیش از 130 نیروی عملیاتی، دو نردبان و بالابر 55 متری و 13 ایستگاه آتش نشانی با تمام تجهیزات حضور داشتند.

مجتبي جليلي، رئيس اچ اس اي، مديريت بحران و پدافند غيرعامل پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت گفت: از آنجا که حریق در ساختمان‌های بلند تاثيرات زيادي در تحمیل خسارات هنگفت مستقیم و غیر مستقیم بر جامعه دارد، از اینرو پژوهشگاه صنعت نفت به منظور ارتقای سطح آمادگی با استراتژی مقابله موثر و کاهش اثرات انسانی و مالی حادثه در ساختمان های بلند، اقدام به برگزاری مانورهای هدفمند مبتنی بر سناریوهای پیوسته كرد.

جليلي یکی از این سناریوها را حوادث چندگانه (Multi Incident) در یک مکان دانست و گفت: این نوع سناریو با توجه به در نظر گرفتن شدت حادثه و سطح عملکرد از چهارچوب خاص فرماندهی و یا مدل ویژه مبتنی بر اقدام سیستمی تبعیت میکند(ICS) و اساسا" در یک فرآیند مشخص رویکرد عملیاتی را مدولار کرده و فرماندهی و کنترل را در چندین حادثه به نحو مقتضی بر مبنای شدت حادثه و سطح عملکرد اعمال می کند.

ايشان تصريح كرد: از این رو مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست و پدافند غیر عامل پژوهشگاه با در نظر گرفتن نیازهای حوزه ای اقدام به برنامه ریزی جهت برگزاری مانور در ساختمانهای بلند و ایمنی مواد شیمیایی كرد که در ساختمان مرکزی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد و سازمان آتش نشانی تهران نیز در این مانور به نحو شایسته با پژوهشگاه همراهی کرد.

وي به ابعاد مختلف اجراي اين مانور نيز اشاره كرد و افزود: اين مانور شامل وقوع حریق در طبقه هشتم ساختمان و آتش سوزی یک دستگاه خودرو در طبقه منفی دو و نشت گاز کلر از سیلندر مربوط به موتورخانه استخر بوده است.

رئيس اچ اس اي پژوهشگاه در ادامه به اهداف این مانور بزرگ اشاره كرد و گفت:حصول اطمينان از كفايت تمهيدات حفاظتي زيرساخت هاي حياتي، توانمندسازي نيروي انساني و تاسيسات دربرابرمخاطرات ناشي ازتهديدات و هماهنگي بين واحدهای اجرایی مختلف پژوهشگاه از مهم‌ترين اهداف اين مانور محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: برگشتپذيري تاسيسات پس از بروز بحران وتهديد، روشن نمودن نقش ها ومسئوليت ها دربحران ها و اداره و رهبري كليه فعاليت ها و برآورد ميزان كمبودها ونيازهاي آموزشي، نيروي انساني، تجهيزات و ... با رويکرد خودكفايي و خوداتکايي از ديگر نتايجي است كه مي‌توان در اين مانور به آن‌ها دست يافت.

جليلي در خاتمه به ابعاد اين مانور بزرگ اشاره كرد و افزود: سازمان آتش‌نشاني تهران، HSE ، حراست، خدمات فنی و مهندسی ، خدمات عمومي، روابط عمومي و بهداشت و درمان صنعت نفت از مهم‌ترين بخش‌هايي بودند كه در اين عمليات حضور داشتند و تلاش کردیم تا علاوه بر دستیابی به اهداف پیش بینی شده در این مانور ، یاد و خاطره شهدای صنعت نفت و شهدای پلاسکو که جان خود را در تامین امنیت و سلامت هم میهنان عزیزمان ایثار کردند، را گرامی بداریم.

آخرین ویرایش درشنبه, 11 اسفند 1397 11:39
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا