banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 27 تیر 1397 - 10:37

خودکفایی در تولید جاذب های لکه های نفتی

مطلب ویژه خودکفایی در تولید جاذب های لکه های نفتی

پژوهشگر برتر کشور مطرح کرد؛

خودکفایی در تولید جاذب های لکه های نفتی

"طراحی و ساخت جاذب­ لکه­های نفتی از سطح آب"، يکی از پروژه­های کليدی طرح "توسعه روش­های نوین جهت کاهش آلاینده­های زیست محیطی" است که در پژوهشکده توسعه فرآيندهای شیمیايی، پلیمری و پتروشيمی با مشارکت پرديس انرژی و محيط زيست و با حمایت مالی شرکت ملی نفت ایران انجام گرفته است.

مهندس طلعت خلخالی، مسئول طرح پژوهشکده توسعه فرآيندهای شیميايی، پلیمری و پتروشيمی پژوهشگاه صنعت نفت  طراحی و ساخت انواع جاذب­ها جهتپاک­سازی لکه­های نفتی از سطح آب رودخانه­ها، نواحی ساحلی درياها و حوضچه­های تبخيری را از اهداف این پروژه برشمرد و گفت: توليد جاذب­های تجاری پرمصرف صنعت نفت و بررسی امکان ارتقاء ميزان جذب نفت آنها با استفاده از فناوری­های نوين نظير نانو فناوری در دستور کار قرار­ گرفته است.

وی مهمترین ویژگی این پروژه را  تهيه بسته فناورانه (package)  " انواع جاذب­ها و تجهيزات مصرفی در جذب لکه­های نفتی از سطح آب" دانست و افزود: فرآيند پاک­سازی لکه­های نفتی از سطح آب نيازمند استفاده از انواع جاذب­ها و به کارگيری انواع تجهيزات مناسب جهت بازيابی نفت و امحاء آسان جاذب­های مصرفی است. در این پروژه سعی شده است تا حتی الامکان بسته کاملی از جاذب ها و تجهیزات لازم در زمینه جمع آوری و بازیابی لکه­های نفتی طراحی و ساخته شود.

ایشان  با بیان اینکه این جاذب ها كاملاً از مواد تولیدی در داخل کشور ساخته شده اند تصریح کرد: در ساخت جاذب­ها جهت افزايش کارایی، از نانوذرات سيليکا آئروژل استفاده شده که منجر به افزايش کارايی جاذب­ها در دراز مدت گرديده است.

مهندس خلخالی از دستاوردهای ديگر اين طرح، به طراحی و ساخت دستگاه نفت­گير و اسکيمر طنابی اشاره کرد و گفت : با طراحی و ساخت دستگاه نفت­گير امکان بازيابی نفت از جاذب­های مستعمل فراهم و کاربرد مجدد جاذب­ها ميسر می­­گردد.

 این مسئول طرح در ادامه گفت : جاذب­های ساخت پژوهشگاه به نام "SUPER PAD" در وزن و ابعاد مشابه جاذب­های تجاری وارداتی، از ظرفيت جذب دو برابر برخوردارند  و سرعت جذب آنها به مراتب بالاتر است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: با انجام این طرح در زمینه تولید انواع جاذب­های لکه­های نفتی به خودکفایی رسیده ایم و ضمن ایجاد زمینه اشتغال و استفاده از مواد اولیه تولیدی در داخل کشور جهت تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر، از خروج مقادیر متنابهی ارز جلوگیری به­عمل می­آيد.

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا