×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 18

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 831

banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 01 آبان 1397 - 15:14

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي انجام مي‌شود

مطلب ویژه بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي انجام مي‌شود

در پژوهشگاه صنعت نفت؛

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي انجام مي‌شود

بومي‌سازي و توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي برای استفاده در شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز و همچنين بهينه‌سازی خواص مواد افزودني مذکور با استفاده از علم نانو فناوری و بکارگيری نانو مواد در دستور كار محققان پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت، در صنايع نفت و گاز، خوردگی فلزات يکی از مشکلات عمده به شمار آمده و سالانه مبالغ هنگفتی را به خود اختصاص می‌دهد، از اين رو وقفه در توليد، زيان قابل توجهي چه از نظر توليد هيدروکربن‌های نفتی و چه از نظر هزينه تعميرات در پی خواهد داشت.

بر همين اساس سلامت تجهيزات در طول عمر مفيد آن‌ها يک مسأله اساسی است و گاز طبیعی استخراج شده از داخل چاه حاوي مقدار زیادی گازهاي هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید است و این امر موجب اسیدیته زياد گاز مي‌شود كه به آن، گاز ترش می‌گویند. گاز ترش باعث بروز خوردگی­ در تجهیزات سر چاهی و لوله­­های انتقال گاز و در نتيجه خرابی سیستم­ها شده و در نهايت موجب بروز مشکلات اقتصادی زیادی مي‌گردد.

اين گزارش مي‌افزايد استفاده از بازدارنده‌های خوردگی سال‌هاست که به عنوان يکی از روش‌های کارآمد كنترل خوردگي در صنايع نفت و گاز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بازدارنده خوردگي ماده‌ای است که به مقدار کم به سيستم افزوده می‌شود تا واکنش شيميايی را کند يا متوقف کند و يكي ازکارکرد‌هاي ديگر بازدارنده‌ها، کاهش قابل ملاحظه جريان الکتريکی از طريق افزايش مقاومت اهمی است. در حال حاضر، شركت‌هاي بهره‌ برداري نفت و گاز براي كنترل خوردگي از بازدارنده‌هاي خوردگي خارجي استفاده مي‌كنند.

در همين رابطه و با هدف تلاش در جهت توليد داخلي بازدارنده‌هاي خوردگي مورد نياز شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز، از سال 91 پروژه مشتركي بين پژوهشگاه صنعت نفت و شركت نفت مناطق مركزي (شركت بهره برداري نفت و گاز شرق) آغاز شده است و انجام موفقيت آميز اين پروژه، گامي موثر در جهت خودكفايي ميهن اسلامي و اجرايي نمودن اهداف اقتصاد مقاومتي است و در اين پروژه، تلاش بر اين بود كه علاوه بر بومي‌سازي توليد مواد افزودني بازدارنده خوردگي برای استفاده در شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز، بهينه سازي خواص آنها با استفاده از نانوفناوري انجام گيرد.

بر همين اساس با انجام این پروژه، سه نوع بازدارنده­ خوردگی مخصوص سیستم سر چاهی (به مقدار 5 بشكه)، مخصوص سيستم پیوسته محلول در آب (49 بشكه) و مخصوص سيستم پیوسته محلول در روغن (10 بشكه) توليد شد و خوشبختانه آزمون نيمه ميداني را با نتايج موفقيت آميز به ترتيب در چاه هاي 29، 36 و 38 منطقه خانگيران گذراندند.

خاطر نشان مي‌شود مرحله اول آزمون ميداني نمونه بازدارنده خوردگي مخصوص سيستم پيوسته محلول در آب، به صورت آزمون جمع‌آوري در 9 چاه انجام شده است و اكنون پروژه در حال نهايي شدن آزمون ميداني نمونه مذكور تا پايان سال جاري است.

آخرین ویرایش درسه شنبه, 09 آبان 1396 ساعت 15:39
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا