banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 27 آذر 1397 - 15:43

تولید صنعتی مواد هشدار دهنده نشت گاز طبیعی در پژوهشگاه صنعت نفت

مطلب ویژه تولید صنعتی مواد هشدار دهنده نشت گاز طبیعی در پژوهشگاه صنعت نفت

در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی عنوان شد؛

تولید صنعتی مواد هشدار دهنده نشت گاز طبیعی در پژوهشگاه صنعت نفت

مهندس فهميه نادري، مسئول پروژه " تولید مواد بودار کننده طبیعی از میعانات گازی" در حاشيه هجدهمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهش، فناوري و فن‌بازار، در مورد  اهمیت این پروژه و ضرورت اطلاع‌رساني آن در نمايشگاه گفت: استفاده از مواد هشدار دهنده نشت گاز طبيعي (ادورانت) به دليل لزوم تامين ايمني در زمان استفاده از این گاز در صنايع و مصارف خانگي بسيار ضروري است.

وي افزود: با توجه به هزينه نسبتا زياد تامین این ماده استراتژیک از معدود توليد‌كنندگان آن در جهان،پروژه انتقال دانش فني و طراحي پايه واحد توليدي اين مواد در مقياس صنعتي، به درخواست مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي گاز، در دستور كار پژوهشگاه صنعت نفت قرار گرفت.

نادري با تاكيد بر اين‌كه قبل از طراحي واحد صنعتي، پايلوتي به ظرفيت تقريبي يك بشكه در پژوهشگاه صنعت نفت احداث شده است تصريح كرد: امكان توليد ادورانت از نفتاي تصفيه نشده پالايشگاه شيراز در این پایلوت به اثبات رسيده که به زودی با احداث واحد صنعتي، شركت ملي گاز از واردات اين مواد بي‌نياز و حتي قادر به صادرات آن نيز خواهد شد.

مسئول این پروژه برتر وزارت نفت، در مورد زمان راه اندازی این پروژه گفت: این پروژه با ظرفيت 800 تن در سال در دو ماه‌ اينده به بهره‌برداري صنعتي خواهد رسيد.

وي در همين راستا تصريح كرد: این پروژه علاوه بر مواد هشدار دهنده گاز طبيعي که محصول اصلی این واحد هستند ، محصولات جانبي و با ارزش دیگری مانند ميعانات گازي بو‌زدايي شده و نيز تركيبات مركاپتاني سبك مانند متيل و اتيل مركاپتان هم دارند كه قابل استفاده در ساير بخش‌هاي صنعت نفت مي‌باشند.

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 22 آذر 1396 17:22
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا