banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 27 آذر 1397 - 15:43

مهمترین الگوی سبک زندگی اسلامی، سلوک پیامبر عظیم الشان اسلام است

    کد خبر: RIPI- 11483
  • منتشرشده در فرهنگی

به مناسبت ولادت دخت نبی اکرم (ص)، حضرت فاطمه، کلاس هایی با عنوان " سبک زندگی" در واحد آموزش پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد و در آن موضوع سبک زندگی اسلامی برای متقاضیان جذب، تبدیل وضعیت و ارتقاء اعضاء هیئت علمی مورد آموزش قرار گرفت. در این زمینه مصاحبه ای با مدرس این دوره حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد حسین توانایی، عضو هیئت علمی دانشگاه و مدرس تکنیک­های موفقیت و مهارت­های زندگی و مولف کتاب­های سبک زندگی صورت گرفته که چکیده آن بصورت یادداشت زیرتنظیم شده است.

مهمترین الگوی سبک زندگی اسلامی، سلوک پیامبر عظیم الشان اسلام است.

سبک زندگی اسلامی بیشتر ناظر به مجموعه ی انتخاب­های انسان و با هدفی مشخص دنبال می­شود و البته برخی معتقد اند که سبک زندگی با فرهنگ در تعامل است. به طور کلی می­توان گفت سبک زندگی یک موضوع بین رشته ای است و به عبارتی، هم به مباحث روان شناسی و هم مباحث دینی مربوط می­شود. البته مهمترین مسائل مربوط به سبک زندگی به نوع انتخاب افراد در زندگی مرتبط می­شود و بر اساس اولویت­هایی مانند تحصیلی، تفریحی، شغلی، خانوادگی، فردی و زندگی آینده خود انتخاب­های مناسبی انجام می­دهند.

همانطور که می­دانید اعضای هیئت علمی از جامعه جدا نیستند، این افراد در یک رشته تحصیل نمی کنند و رشته ­های مختلفی دارند. از این رو ممکن است همه ­ی آن­ها نسبت به موضوعات دینی یا موضوعات روان شناسی تبحر کافی نداشته باشند. بر همین اساس نهاد مقام معظم رهبری در امور دانشگاه ­ها برای اعضای هیئت علمی کارگاه ­هایی را به عنوان دانش افزایی در این حوزه تعریف کرده است.

یکی از موضوعات، سبک زندگی است که ارتباط وسیع و تنگاتنگی دارد با نحوه ی سلوک اساتید دانشگاه در محیط دانشگاه در تعامل با دانشجو یا در طرح­های پژوهشی که آن­ها به عنوان طرح در نظر می­گیرند تا آن را به سرانجام برسانند. چه در امور شخصی زندگی خودشان نسبت به همسرشان و خانواده و بستگانشان و چه تاثیری که از حیث تعامل و تاثیرگذاری که از هیئت علمی بر روند رو به رشد فرهنگ جامعه دارند، از این رو سبک زندگی اسلامی نقش تعیین کننده ای در ارتقائ توانمندی اعضای هیئت علمی نسبت به این امور می­تواند داشته باشد. در سبک زندگی اسلامی در مقایسه با سایر سبک­های زندگی که در حال حاضر در جهان مطرح هست، الگوها برگرفته از کتاب و سنت دینی است و مهم­ترین الگو­های سبک زندگی اسلامی پیامبر اعظم الشان اسلام و اهل بیت اسلام هستند بنابراین از سیره و نحوه­ی سلوک پیامبر عزیز و اهل بیت ایشان می­توان بهره برد.

این سبک زندگی را می توان از برخی جهات با دیگر مکاتب و ادیان مقایسه کرد و از جهاتی دیگر شاید این مقایسه درست نباشد. سبک زندگی نوعی انتخاب و مجموعه ای از انتخاب­ها با هدف مشخص است ، از این جهت سبک زندگی اسلامی تفاوتی اساسی با سایر سبک­های زندگی غیر اسلامی دارد. در سبک زندگی اسلامی به تمامی ابعاد زندگی انسان مانند دنیوی و اخروی توجه می­شود. در بعد معنوی و مادی هردو در سبک زندگی اسلامی مطرح است چون هدف و جهان بینی یک مسلمان این است که زندگی در این دنیا به چه صورت است . در سایر مکاتب و تمدن­های دیگر ممکن است توجه به بعد معنوی و بعد اخرتی وجود نداشته باشد به طوری که انتخاب ها بیشتر بر اساس زندگی مادی زودگذز این دنیا صورت می­گیرد. از این رو یک تفاوت ایجاد می­شود اگر در سبک زندگی غیر اسلامی هم گرایش به آخرت وجود داشته باشد تقریبا شبیه سبک زندگی اسلامی می­شود چرا که حرف همه ادیان الهی یکی است . از این رو اگر به آخرت توجه نشود طبیعتا نوع سبک زندگی متفاوت خواهد شد. از یک جهت مشترک هستند زیرا سبک زندگی با فرهنگ هم در ارتباط است. از سویی هم فرهنگ مجموعه ای از علایق هست که می­تواند سبک زندگی اسلامی را به همدیگر مرتبط کند چون مربوط به آداب و رسوم می­شود و آداب و رسوم هم از جهات مختلف می­تواند افراد را از بعد مهارت­های ده گانه زندگی که سازمان جهانی بهداشت تعیین کرده است مرتبط سازد.

آخرین ویرایش دریکشنبه, 20 اسفند 1396 11:24
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا