banner-Slogan

ورود
telg
بروزرسانی 30 آبان 1396 - 09:25

تولد ارتباطات راهبردي در سازمان خاص

تولد ارتباطات راهبردي در سازمان خاص
پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بزرگترين مركز پژوهشي و فناوري خاورمیانه، ‌با سابقه ای شایسته که قابلیت‌ های خاص و بعضا انحصاریش در طول عمر آن متبلور بوده،‌ از نیمه دوم سال 92،‌ در حال گذراندن دوران بسيار مهمي در تاريخ 57 ساله خود است که منشاء آن تحولات راهبردی در حوزه‌هاي داخلي و خارجي فعاليت ها می باشد. تدوین و ابلاغ سند راهبردي این مرکز پژوهشي و ماموريت ‌هاي جديد و باز تعريف شده آن در بخش ستادی، بالادستي، پايين دستي و انرژي و محيط زيست باعث شده، مسير حركت پژوهشگاه در مسير اقتصاد مقاومتي به شكل دقيق و قابل ارزيابي تنظيم شود.

پژوهشگاه در هر سه حوزه تخصصي خود داراي تجربه، تخصص و مالك دانش و فناوري است كه در خلق، توسعه، انتقال و حتي صدور فناوري، نقش‌آفرين و ركن اصلي كشور براي تحقق صنعت نفت دانش بنيان مي باشد.
ارائه پاسخ فناورانه به نيازهاي صنعت نفت و گاز كشور با تمركز بر توان داخلي و همكاري با شبكه بين‌المللي فناورانه،‌ توسعه و تجاري‌سازي فناوري و تعهد به توسعه پايدار از اهداف مشخص پژوهشگاه در اين دوران به شمار مي‌رود.
بر اين اساس راهبردها و برنامه های ارتباطات این مرکز دانشی خروجی محور نیز از نیمه سال 92 دچار تغییرات بنیادین شده است.
راهبرد ارتباطات پژوهشگاه:
"ارتباطات یکپارچه،‌ مخاطب محور،‌ پیشبرانه، با الگوی تفاهم بازخورد و فهم متقابل" به عنوان راهبرد ارتباطات پژوهشگاه صنعت نفت تعیین شده است. ارتباطاتی که بر محور تفکر مداری، مشارکت مداری، اطلاع مداری و آينده پژوهي در راستای تثبيت و ارتقا جايگاه پژوهشگاه در سطح ملي و بين المللي به عنوان بازوی تحقيقاتي و پر ارزش صنعت نفت و گاز، سعي دارد با تعيين اهداف و اجراي برنامه هاي خود به عنوان يك سازمان كارآمد، مدرن و تاثير گذار در تحقق صنعت نفت دانش بنيان و توسعه پايدار كشور، به سهم خود ايفاي نقش نمايد.
چشم‌انداز و ماموريت:
چشم‌انداز ارتباطات پژوهشگاه، تبديل شدن به يك روابط عمومي مدرن و سطح يك و برتر در بين روابط عمومي هاي صنعت نفت، كشور و مراكز هم‌طراز بين‌المللي است كه ماموريت آن اطلاع رساني، ترويج و تبليغ دستاوردهاي فناورانه با تمركز بر بازاريابي و ارتقاء تصوير ذهني مخاطبان می باشد. ضمن آنكه تعميق ارتباط با كاركنان برای افزایش امید، انگیزه و تعلق سازمانی نيز در اولويت است .
با توجه به موقعيت راهبردی كشور و فرصت هاي ايجاد شده براي پژوهشگاه در تاثيرگذاري در افزايش ثروت ملي، ارتباطات بيش از پيش بر لزوم معرفي دستاوردها و توانمندي هاي پژوهشگاه در سطح منطقه و بين المللي تمركز داشته و سعي کرده با انطباق بر برنامه هاي سازمان و همچنين آگاهي از فرصت ها و تهديدات ايجاد شده با‌ برخورداری‌ از‌ نیروهای‌ متخصص‌ و‌ کارآمد‌ و‌ بهره گيري از تجهیزات‌ و‌ فناورهای‌ روز‌ ،‌ برنامه هاي راهبردي و عملیاتی خود را تدوين و اجرا نمايد.
اهداف :
برنامه هاي سالانه ارتباطات با هدف دستيابي به نتايج سودمند و منطبق بر اهداف راهبردي روابط عمومي هاي صنعت نفت و اهداف بلند مدت پژوهشگاه را مي‌توان بدين شرح برشمرد:
• اطلاع رساني دقيق و به موقع فعاليت ها و دستاوردهاي محققين، براي ارتقا اعتماد ملي، خودباوري ‌و در راستاي منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد
• ارتقاء تصوير ذهني پژوهشگاه نزد كاركنان و مخاطبان اعم از كارفرمايان، پيمانكاران، شركاء بين المللي
• تبيين همكاري با شبكه فناورانه بين المللي و نتايج حاصل از آن در راستاي پاسخگويي به اولويت هاي وزارت نفت به ويژه در حوزه بالادستي
• حفظ تعامل با رسانه‌هاي داخلي و گسترش همكاري دو سويه با رسانه‌هاي بين المللي به منظور تقويت ساز و كارهاي ارتباطي

سرمايه انساني:
واحد ارتباطات که مسئولیت مرکز نمایشگاه های بین‌المللی پژوهشگاه را نيز عهده‌دار است،‌ داراي 22 نفر پرسنل با ميانگين سني 38 سال مي باشد. حدود 80درصد نیروها را آقايان و 20 درصد را خانم ها تشكيل داده اند. كليه پرسنل داراي تحصيلات دانشگاهي و نيمي‌ از آن‌ها داراي مدرك تحصيلي كارشناس ارشد مي باشند.
با تلاش كارشناسان و متخصصان اين واحد، بيش از 100 فرآورده ارتباطي توليد، منتشر و توزيع مي‌شود.
حمایت رییس و مدیریت ارشد:
موفقیت های حاصل شده در سه سال اخیر مرهون تسلط و‌ باور جناب آقای دکتر کاتوزیان،‌ رییس پژوهشگاه به جايگاه ارتباطات و روابط‌عمومي و حمایت های همه جانبه ایشان از برنامه های ارايه شده، بوده است. از سوی دیگر معاونین و روسای پردیس ها، محققان و مدیران پروژه ها با همکاری و هماهنگی بسیار نزدیک در انجام موفق برنامه‌هاي ارتباطي نقش آفرين بوده‌اند.
رشد چشم‌گير
دكتر اكبر نعمت الهي، مدير كل روابط عمومي وزارت نفت در حاشيه هفتمين جشنواره روابط عمومي‌هاي برتر صنعت نفت به جايگاه ارتباطات پژوهشگاه و دستاوردهاي اين حوزه اشاره مي‌كند و در بخشي از سخنان خود مي‌گويد: "خوشبختانه پژوهشگاه صنعت نفت در دو سال اخير از نظر ارتباطات الكترونيك و فعاليت‌هاي رسانه‌اي بسيار فعال بوده و در بحث ارتباطات رشد چشم گير اين مركز را شاهد بوده‌ايم و ارتباطات آن نسبت به گذشته از پويايي بيشتري برخوردار است و به گفته وزير نفت انديشه ورز‌تر با قضايا برخورد كرده و فعاليت‌هاي علمي بيشتري را در برنامه‌هاي خود قرار داده است".
تحليل پيشرفت در حوزه اطلاع‌رساني و تعامل با رسانه‌ها:
همگام با افزايش تعاملات داخلي و خارجي، ارتقاء سطح تعامل با رسانه ها، به عنوان یکی از ارکان فعالیت‌های ارتباطات، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. با این نگاه، ارتباط با رسانه های جمعی از 75 رسانه در سال 92 به 130 رسانه در سال 95 افزایش یافته كه نشان از رشد 60 درصدي دارد.
توليد 388 خبر در سال 94 با احتساب 286 روز كاري نشانگر 1.4 خبر به ازاي هر روز كاري است كه اين نسبت در سال 93و 92 به ترتيب 0.89 و 0.2 خبر بوده و همچنين در شش ماهه اول سال 95، پژوهشگاه 275 خبر توليد و منتشر كرده است.
توليد و انتشار نشريه الكترونيكي، برگزاري نشست‌هاي خبري، تورهاي بازديد اصحاب رسانه از پرديس‌هاي سه‌گانه ،‌ تهيه بولتن‌هاي خبري و همچنين فيلم‌هاي هفتگي از رويداد‌هاي مختلف، حضور متخصصان در برنامه‌هاي صدا و سيما بخش از فعاليت‌هايي بوده كه در اين بخش انجام مي‌شود .
يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي برگزاري نشست‌هاي خبري است از سال 92 تا 94 به ترتيب 14، 19 و 29 نشست خبري برگزار شده كه نشان از رشد 107 درصدي نسبت به سال 92 است.
تور بازديد اصحاب رسانه از پژوهشگاه يكي از اقدامات جديد است كه در دو سال اخير انجام شده و معرفي پرديس پايين دستي، پرديس انرژي و محيط زيست و مركز تحقيقات نانو فناوري به منظور آشنايي خبرنگاران و بازتابانيدن هر چه بهتر تلاش و زحمات شبانه روزي محققين اين مركز در قالب تور انجام پذيرفته است.
سرآمدي در ارتباطات الكترونيك
ورود به عرصه رقابت‌های پرسرعت تبادل اطلاعات، نیازمند فراهم آوردن ساز و کارهای متناسب با آن است و این مهم بخشی از ضرورت مطالعه و راه اندازی پورتال 4 زبانه پژوهشگاه در اردیبهشت ماه سال 1393 است كه به چهار زبان فارسي، انگليسي، عربي و روسي راه اندازی شد و به عنوان اولين پايگاه 4 زبانه حوزه انرژي مطرح شده است.
در همين راستا، پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و راه‌اندازي سه زير پورتال براي پرديس‌هاي سه‌گانه، زير پورتال مركز نشر با امكان فروش آن‌لاين كتاب، زير پورتال معرفي مركز همايش‌هاي بين‌المللي پژوهشگاه و راه‌اندازي پورتال جديد داخلي پس از گذشت 7 سال از كاربرد نسخه قديمي با شيوه‌اي نوين و مدرن را در دستور كار قرار داد و اين 8 پورتال و زير پورتال‌ها به بهره‌برداري رسيده‌اند و اخيرا نيز شبكه خبري پژوهشگاه صنعت نفت راه‌اندازي شده است.
اولين روزآمد فناورانه انرژي در ايران
شبكه خبري پژوهشگاه صنعت نفت با تمركز بر دستاوردها، فعاليت‌ها و تازه‌هاي فناورانه حوزه انرژي و با هدف تبيين جايگاه مراكز پژوهشي در توسعه ملي و تعاملات بين‌المللي و اطلاع‌رساني دقيق و روشن از خلق و توسعه فناوري با توجه به توان داخلي و معرفي بيشتر پژوهشگاه در عرصه بين‌المللي در مهر ماه سال جاري رونمايي شد.
ارايه مجموعه‌اي كامل از اخبار و دستاوردها در سامانه مستقل با دسترسي آسان، باعث شد تا اين مجموعه هر چه بيشتر در راه‌اندازي اين شبكه خبري مصمم باشد.
اين شبكه خبري به دو زبان فارسي و انگليسي دستاوردهاي اين مجموعه را انعكاس مي‌دهد و مهم‌ترين نكاتي كه در نگاه اول در اين زير پورتال به چشم مي‌خورد اخبار‌ مربوط به حوزه‌هاي بين‌الملل‌، پرديس‌هاي سه‌گانه، ستادي و اخبار عمومي است.
يكي از نكات برجسته كه در اين شبكه خبري مي‌توان به آن اشاره كرد پوشش خبري مهم‌ترين اخبار و رويداد‌هاي پژوهش و فناوري موسسات و مراكز علمي و پژوهشي و همچنين دانشگاه‌هاي داخلي و بين‌المللي است.
شبكه بين‌المللي فناورانه
پژوهشگاه در مسير ديپلماسي انرژي درصدد توسعه شبكه فناورانه بين‌المللي آمده و به عنوان بزرگ‌ترين مركز تحقيقاتي خاورميانه مي‌تواند توانمندي‌هاي خود را نه تنها به صنعت نفت كشور بلكه در سطح بين‌المللی ارايه كند. از آن‌جايي كه انجام ماموريت‌ها ملزم به تمركز ويژه‌ بر توانمندي‌هاي داخلي و توسعه همكاري‌هاي بين‌المللي است، تعاملات بين‌المللي اين مركز روز به روز پر رنگ‌تر شده است.
با توجه به مخاطبين پژوهشگاه اخبار‌ اولويت دار اين سازمان، به سه زبان روسي،‌ عربي و انگليسي ترجمه و منتشر شده است و با افزایش مخاطبین پورتال، فراوانی اخبار منتشره به زبانهای غیر فارسی از 48 خبر در سال 92 به 103 خبر در سال 94 افزایش داشته است. براي نمونه در سال 93، اين مركز توانست به ترتيب 16، 25 و 7 خبر به زبان‌هاي انگليسي ، عربي و روسي توليد و منتشر كند كه اين ميزان در سال 94 به 48، 26 و 29 خبر افزايش يافته است.
در اين ميان مي‌توان به تعداد بازديد‌هاي هر يك از اخبار ترجمه شده نيز اشاره كرد براي مثال خبري با عنوان "شرکت انگلیسی Senergy در حال امضای قراردادهای جدید علی رغم تحریم ها " با 418 بازدید بيشترين بازديد را در بخش انگليسي به خود اختصاص داده و يا خبر‌هاي "دومين همایش بین المللی فرصت های فناورانه در صنعت نفت و گاز برگزار خواهد شد" با 250 بازدید و "گريس شيرهاي سر چاهي در پژوهشگاه صنعت نفت طراحي و ساخته شد" با 205 بازدید به ترتيب در بخش عربي و روسي بيشترين بازديد را از سوي مخاطبان داشته‌اند و البته ناگفته نماند كه در بخش فارسي نيز خبري تحت عنوان "دومين همایش بین المللی فرصت های فناورانه در صنعت نفت و گاز" داراي 1195 بازديد داشته است كه نشان‌گر اهميت بعد بين‌المللي اخبار مي‌باشد.
همچنين اجراي دو دوره همايش بين‌المللي فرصت‌هاي فناورانه در حوزه نفت و گاز و مشاركت گسترده در سه نمايشگاه بين‌المللي نفت تهران از دوره 19 تا 21 ام ، بستري مناسب براي حضور و مشاركت كشور‌ها در برنامه‌هاي فناورانه اولويت دار صنعت نفت را فراهم كرد و اين امر در تاريخ نفت ايران و پژوهشگاه بي‌سابقه است.

سيماي پژوهشگاه
ارتقاء بخش رسانه‌هاي نوين نياز‌مند استقرار زير‌ساخت و تامين ابزار و برقراري فرآيند‌هاي جديد بود. تاسيس سيماي پژوهشگاه يكي از اين ابزار‌هاي ساخت‌ و توليد است، كه با تاسيس يك استوديوي روز آمد تدوين، توليد و انتشار فيلم، مستند، انيميشن و تيزر در راستاي اين هدف انجام شد.
همچنين تهيه و توليد كليپ هفتگي از مهم‌ترين اتفاقات پژوهشگاه و ارايه آن در شوراي پژوهشي و همچنين بارگذاري بر روي پورتال پژوهشگاه از ديگر فعاليت‌هاي اين حوزه به حساب مي‌آيد كه از سال 92 تا كنون 70 ويديو كليپ تهيه شده است.

ارتباط با كاركنان و امور فرهنگي
پژوهشگاه يك سازمان دانش محور، با طيف علمي- پژوهشي سطح بالا است. بر اين اساس توسعه روابط عمومي درون سازماني آن، نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و اجراي مشاركت برنامه‌هاي ارتباطي مي‌باشد.برگزاري منظم سه اردوي فرهنگي – ورزسي فرزندان كاركنان در تابستان با هدف آشنايي فرزندان با موضوعاتي نظير داستان و آموزه‌هاي قرآني، طراحي و نقاشي،‌شعر و ادب پارسي، نفت و پژوهش، خلاقيت، عكاسي و خوشنويسي اشاره كرد.
برگزاري سفر‌هاي خانوادگي و برگزاري نمايشگاه كتاب با حضور خانواده‌ها و همچنين برپايي مراسم‌ مناسبتي، همه و همه با برنامه‌ريزي دقيق و مشاركت حداكثري كاركنان در اين مجموعه هر ساله برگزار مي‌شود.
پورتال داخلي به عنوان كانال ارتباطي درون‌سازماني مطرح است از همين رو در شش ماهه اول سال 95، 200 خبر، 237 اطلاعيه و 31 مجموعه عكس و 23 ويديو در معرض مشاهده كاركنان قرار گرفته شدهاست.
ماهنامه پژوهشگاه:
با نزديك شدن به انتشار پنجاهمين شماره پيك پژوهشگاه، ضرورت تغييرات اساسي در اين نشريه احساس شد. رساندن پيك به استانداردهاي مطبوعاتي و در ادامه به نشريه اي حرفه-اي، ظهور كانال هاي جديد ارتباطي همچون شبكه هاي اجتماعي و استفاده از پتانسيل هاي آنها، و همچنين فعال بودن در فضاي رقابتي ايجاد شده بخشي از لزوم ايجاد تغييرات بود. در بخش محتوي متفاوت بودن مطالب نسبت به ساير رسانه هاي پژوهشگاه، برنامه‌ريزي شد. در برنامه‌هاي نوين اين رسانه توجه به بخش هايي چون رويداد، تحليل، معرفي تجربيات پيشكسوتان در قالب خاطرات ماندگار، انرژي در آفاق، پژوهشگاه در آيينه رسانه،‌گفتگو ويژه با دانشمندان و مديران حوزه نفت اشاره كرد. در بخش ظاهري، صفحه آرايي پيك مورد تجديد نظر واقع شد و از تكنيك هاي روز طراحي براي شماره هاي آتي پيك استفاده شد. در سومين تغيير، انتشار پيك از طريق كاغذي به الكترونيك و از دو رنگ به تمام رنگ ارتقا يافت تا ضمن صرفه-جويي در مصرف كاغذ و توجه به محيط زيست از سرعت و دقت انتشار الكترونيكي استفاده شود.

ترسيم علمي تصوير پژوهشگاه:
سازمان هاي با كمال و پيشرو سازمان هايي هستند كه به شناخت از خود اقدام كنند. تاثير عملكرد خود را در ارتباط با جامعه، سازمان ها و افراد مرتبط با خويش را بررسي كنند. نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقويت كنند. در حقيقت سازمان هاي تعالي خواه مي بايست به ترسيم و اندازه گيري تصوير خويش نزد مخاطبين بپردازند و با تحليل اين تصوير با واقعيت ها و ايده آل هاي مورد نظر، طرح و برنامه اي جامع براي رشد و تعالي خود پياده سازي كنند تا در نهايت و البته به طور پيوسته تصويري مطلوب را در ذهن مخاطب حكاكي كنند و با خلق چنين تصويري ، سرمايه اي ماندگار و گنجينه اي با ارزش براي خويش ايجاد كنند.
بر اين اساس ارتباطات پژوهشگاه در اقدامي نوين، اقدام به اجراي اين طرح در سازمان كرد. در گام نحستين اين طرح، با تشكيل كارگروهي ويژه شاخص هاي تصوير سازمان شناسايي و پرسشنامه اندازه گيري تصوير مطابق آن طراحي شد. در گام دوم به منظور اجراي اثربخش اين طرح، اقدام به تبيين مفهوم اندازه گيري تصوير در سازمان شد. ترجمه و نوشتن مقالات مرتبط، انتشار مطالب در پيك پژوهشگاه و ‌معرفي كاركردهاي شناسايي تصوير سازمان، بخشي از فعاليت هاي اطلاع رساني و آموزشي در حوزه تصوير سازماني بوده است. در گام هاي بعدي ارتباطات در نظر دارد با تشكيل كارگروه‌هاي ويژه نسبت به سنجش تصوير پژوهشگاه نسبت به جامعه آماري منتخب اقدام كند. نتايج آماري اين نظرسنجي در كنار داده هاي كيفي،‌تصوير سازمان را به صورت علمي ترسيم خواهد كرد.

خلق شعار "‌خلق فناوری،‌توسعه پایدار"
”ﺗﻮﺳــﻌﻪ ﭘﺎﻳــﺪﺍﺭ“ ، ﺑﺎ ﺑﺮﺧــﻮﺭﺩﺍﺭﻯ ﺍﺯ ﻭﻳﮋﮔﻰ ﻓﺮﺍﮔﻴﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺩﺭ ﺗﻮﺟــﻪ ﺑﻪ ﻣﻔﺎﻫﻴﻢ ﻧﻮﻳﻦ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻯ، ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ، ﺳﻴﺎﺳــﻰ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ ﻭ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﻫﺎﻯ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺳــﻬﻢ ﻧﺴــﻞ ﻫﺎﻯ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ، ﺭﺳﺎﻟﺖ ﻣﻬﻢ ”ﻣﺴــﺌﻮﻟﻴﺖ ﻫﺎﻯ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﻰ“ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺍﺻﻠﻰ ﮔﺮﻳﺰ ﻧﺎﭘﺬﻳﺮ ﺩﺭ ﺳــﺒﺪ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻯ ﻫﺮ ﺳــﺎﺯﻣﺎﻧ‌ﻬﺎﻯ ﭘﮋﻭﻫﺶ ﻣﺤﻮﺭ ﻗﺮﺍﺭ ﻣﻰ ﺩﻫﺪ. ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺷﻴﻮﻩ ﺍﺻﻮﻟﻰ ﺑﻬﺮﻩ ﺑﺮﺩﺍﺭﻯ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﻃﺒﻴﻌﻰ براي ﺗﺎﻣﻴﻦ ﻣﺴﺘﻤﺮ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻯ ﺑﺸــﺮ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺣﺎﻝ ﻭ ﺁﻳﻨﺪﻩ، ﺍﻳﻦ ﺭﻭﻳﻜﺮﺩ ﻣﺤﻮﺭﻯ، ﻳﻜــﻰ ﺍﺯ ﺍﺭﻛﺎﻥ ﺗﺤﻘﻴﻘــﺎﺕ ﻓﻨﺎﻭﺭﺍﻧﻪ ” ﭘﮋﻭﻫﺸــﮕﺎﻩ ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ ” ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﭘﺮﭼﻤﺪﺍﺭ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺕ ﻓﻨﺎﻭﺭﺍﻧﻪ ﺩﺭ ﻛﺸﻮﺭ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ ﻣﻰ ﺭﻭﺩ. ﺁﻧﭽﻪ ﻣﺘﻀﻤﻦ ﺍﺳﺘﻤﺮﺍﺭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻭ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭﻯ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻣﻔﻬﻮﻡ ﺟﺎﻣﻊ ﺍﺳﺖ، ﭘﻮﻳﺎﻳﻰ ﻭ ﺟﺎﺭﻯ ﺑﻮﺩﻥ ﺣﺮﻛﺖ ﭘﮋﻭﻫﺶ، ﻫﻢ ﺭﺍﺳــﺘﺎ ﺑﺎ ﻧﻴﺎﺯ ﻛﺸــﻮﺭ ﺩﺭ ﻋﺮﺻــﻪ ﻫﺎﻯ ﻣﺨﺘﻠــﻒ، ﺑﻪ ﻭﻳﮋﻩ ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ ﻭ ﮔﺎﺯ ﺍﺳــﺖ. ﺑﻪ ﻋﺒﺎﺭﺕ ﺩﻳﮕﺮ، ﭘﮋﻭﻫﺸﻰ ﺩﺭ ﻣﺪﺍﺭ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ ﻣﻨﺘﺞ ﺑﻪ ﻣﺤﺼﻮﻟﻰ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﭘﺎﺳــﺨﮕﻮﻯ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻯ ﻛﻮﺗﺎﻩ ﻭ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﺪﺕ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﺳــﺖ ﻭ ” ﺧﻠﻖ ﻓﻨﺎﻭﺭﻯ“ ﻛﻪ ﻣﻰ ﺗﻮﺍﻥ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺁﺧﺮﻳﻦ ﺣﻠﻘﻪء ﺯﻧﺠﻴﺮﻩ ﺍﺭﺯﺵ، ﺍﺯ ﺍﻳﺪﻩ ﺗﺎ ﻣﺤﺼﻮﻝ ﺑﻪ ﺷﻤﺎﺭ ﺁﻭﺭﺩ، ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻯ ﺍﻳﻦ ﻧﻴﺎﺯ ﺩﺭ ﺑﺨﺶ ﺻﻨﻌﺖ ﺍﺳﺖ. ﭘﮋﻭﻫﺸــﮕﺎﻩ ﺻﻨﻌﺖ ﻧﻔﺖ، ﺑﺎ ﺷــﻌﺎﺭ ” ﺧﻠﻖ ﻓﻨﺎﻭﺭﻯ، ﺗﻮﺳــﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭ“ ﺗــﻼﺵ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ﺗﺎ ﺑﺎ ﻣﺤﻮﺭ ﻗــﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺗﻘﺎﺿﺎﻯ ﺻﻨﻌﺖ ﺩﺍﻧﺶ ﺑﻨﻴﺎﻥ ﺩﺭﻓﻌﺎﻟﻴــﺖ ﻫﺎﻯ ﺗﺤﻘﻴﻘﺎﺗﻰ ﻭ ﺗﻜﻴﻪ ﺑــﺮ ﺗﻮﺍﻥ ﺩﺍﺧﻠﻰ، ﻣﺎﻣﻮﺭﻳﺖ ﺍﺻﻠﻰ ﺧﻮﺩ ﻣﺒﻨﻰ ﺑﺮ ” ﺭﻓﻊ ﻣﻌﻀﻼﺕ ﺻﻨﻌﺖ ” ﺭﺍ ﺗﺤﻘﻖ ﺑﺨﺸﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺗﺤﻘﻖ ” ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭ ﻣﻠﻰ ” ، ﻧﻘﺶ ﺁﻓﺮﻳﻦ ﺑﺎﺷﺪ .
مسئولیت اجتماعی:
از زمان تولد پژوهشگاه تا كنون، " مسئولیت های اجتماعی" علاوه بر برخورداری از روندی رو به رشد، تعهد، مسئولیت پذیری و پاسخگویی پژوهشگاه در توجه به سطوح مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیازهای جامعه را نشان می دهد. برخی از دستاوردهای حاصل از این رویکرد عبارتند از :

• خلق و افزايش ثروت ملي با مدیریت مطالعه جامع و توسعه فناورانه میادین نفت وگاز اهواز، آزادگان، پارس جنوبی ( صنایع بالادستی )
• تولید بنزین مرغوب بدون ترکیبات معطر ( آروماتیک ) و بدون سرب مطابق با استانداردهای یورو 4 و 5 . ( صنایع پایین دستی )

• تصفیه آب آلوده به ترکیبات تفتی منطقه لرستان و جداسازی آب، مایعات نفتی و لجن آلوده به ترکیبات هیدروکربنی پالایشگاه هاشمی نژاد. ( محیط زیست )

• توسعه فناوری های زیستی در رفع آلودگی نفتی و اجرای میدانی در مناطق صنعتی کشور. ( محیط زیست)

• دانش فنی استفاده از گوگرد در کشاورزی و افزایش 30تا100 درصدی راندمان محصولات کشاورزی ( صنایع پایین دستی )

• شیرین سازی میعانات گازی پارس جنوبی و حل مشکل فروش میعانات گازی ترش و ایجاد ارزش افزوده ا الی 3 دلار در هر بشکه. ( صنایع پایین دستی )

• کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی از طریق بهینه سازی مصرف سوخت در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و سایر صنایع و کاهش آلودگی محیطی ( محیط زیست و انرژی )

• حذف آلودگی‌های نفتی و بخارات هیدرو کربنی با استفاده از درخت‌های مصنوعی و الیاف های کربنی ( نانو فناوری)

• جلوگیری از هدررفت انرژی در صنعت ساختمان تا حدود 30% با بهره گیری از پوشش های داخلی و بیرونی نانو ( نانوفناوری)

• تامین و پشتیبانی نیازهای تحریم شده در هشت سال دفاع مقدس.

پژوهشگاه صنعت نفت با کسب رتبه اول اختراعات کشور و سهم آن در توليد علم كشور به عنوان سرمايه ملي و همچنين انجام بخشي از فعاليت‌هاي فرهنگي از جمله اردوي دانش‌آموزي و بازديد‌ها همگي در راستاي مسئوليت اجتماعي است.
• بهره گیری از زمین چمن استاندارد پژوهشگاه برای اردوهای تیم ملی فوتبال بزرگسالان و جوانان کشور ( فرهنگی)

در جمع برترين‌ها:
در هفتمين جشنواره روابط عمومي‌هاي برتر صنعت نفت كه در شش بخش برگزار شد پژوهشگاه در سه بخش يعني نيمي از رشته‌هاي مورد ارزيابي شامل ارتباطات الكترونيك، ارتباطات رسانه‌اي و برنامه‌ريزي به ترتيب به كسب رتبه اول تا سوم نايل آمد.
كسب رتبه روابط عمومي برتر و احراز 3 رتبه در تاريخ رقابت روابط عمومي پژوهشگاه در هفت دوره جشنواره، بي سابقه و براي اولين بار، رخ داده است.
همچنين در سيزدهمين جشنواره روابط عمومي‌هاي برتر ايران و در بخش وب سايت روابط عمومي ديجيتال (ارتباطات آنلاین)، پورتال پژوهشگاه صنعت نفت به انتخاب هيأت داوران حائز رتبه برتر و تنديس طلايي روابط عمومي به اين مركز پژوهشي و فناوري اعطا شد.

آخرین ویرایش درسه شنبه, 11 آبان 1395 ساعت 17:52
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا