banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 25 مهر 1397 - 15:56

از طراحی اولین چاه هوشمند تا هم طرازی با شرکت های مطرح بین المللی

    کد خبر: RIPI- 7881
  • منتشرشده در بالادستی

 گفتگو با تورج بهروز؛

از"طراحی اولین چاه هوشمند" تا "هم طرازی با شرکت های مطرح بین المللی"
بهره مندی از طرح مخازن هوشمند، برای اولین بار در سال 1999 میلادی، توسط شرکت های بزرگ نفتی و با رویکرد بهبود روش های سنتی بهره برداری از میادین هیدروکربوری، مورد استفاده قرار گرفت. در این روش، دما، دبی، فشار توسط سنسورها و شیر های کنترل نصب شده در چاه های نفت و گاز بصورت (Real Time) و از فاصله دور کنترل مانیتور و کنترل می شود.

 در همین راستا مصاحبه ما با دکتر تورج بهروز، رییس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پردیس بالادستی نفت، از نظر تان می گذرد.

لطفا ضمن معرفی خودتان در رابطه با سابقه استفاده از فناوری مخازن هوشمند درکشورمان توضیح بفرمایید؟
تورج بهروز هستم دکترای مخازن نفت و به عنوان کارشناس و مسوول طرح مخزن هوشمند فعالیتم را در پژوهشگاه صنعت نفت آغاز کرده ام.
پژوهشگاه به عنوان اولین ارگان در صنعت نفت در این مقوله وارد شد و به همت محققان و متخصصان خود توانست اولین پایلوت چاه هوشمند در ایران و خاورمیانه را طراحی کرده و بسازد و در مدتی که به عنوان مسوول و مجری طرح مخازن هوشمند بوده ام چندین پروژه با شرکت های مختلف از جمله شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت ملی گاز و شرکت نفت و گاز اروندان انجام داده ایم و باید بگویم در کشور به عنوان تنها مرجع هوشمند سازی مخازن چاه های نفت، شناخته شده هستیم و در این زمینه علاوه بر پروژه ها ، مقالات متعدد و کتاب هم منتشر کرده ایم، هم اکنون هم به عنوان رئیس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین مشغول فعالیت هستم.
استفاده از این فناوری، دارای چه مزیت هاتی است و رقبای ما در این زمینه کدام کشورها هستند؟
استفاده از فناوری مخازن هوشمند یک نگرش جدید در دنیاست و (Real Time) بودن آن، کنترل از راه دور، عدم حضور شخص در محل و متعاقبا کاهش خطرات فردی، تصمیم گیری سریع ، کاهش هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی و افزایش بهبود بازیافت از مخازن از مزیت های مهم این روش می باشد.
در این زمینه رقبای منطقه ای ما نظیر عربستان و عمان در این موضوع پیشرفت چشمگیری داشته اند به طوری که عربستان با داشتن بزرگترین میدان نفتی در دنیا از طریق این فناوری و از فاصله 350 کیلومتری چاه های خود را کنترل می کند. البته تمام تلاش ما این است که از رقبای خود عقب نمانیم و به همین منظور پروژه های خوبی را در صنعت نفت به اجرا رسانده ایم.
در حال حاضر پژوهشگاه در این زمینه چه پروژه هایی را در دست اجرا دارد؟
در حدود سه پروژه، که شامل پروژه ای برای شرکت نفت مرکزی است که میادین آنها را اولویت بندی کرده ایم و خروجی این پروژه آن بود که یک میدان را برای اجرا انتخاب کرده ایم و مذاکرات برای پیاده سازی عملیات در حال انجام است و امیدواریم به کمک مسوولین وزارت نفت، در نهایت به اجرا برسد.
پروژه بعدی با شرکت اروندان بوده که در آن برای میدان جفیر سناریوی توسعه میدان با دید هوشمندسازی (Intelligent Attitude) ارائه نمودیم و مذاکراتی هم برای هوشمند سازی در زمینه پیاده سازی فناوری هوشمند در فرایند ذخیره سازی گاز انجام داده ایم، با شرکت ملی گاز هم وارد مذاکراتی شده ایم که انجام پروژه طراحی هوشمند توسعه ساختار یورتشا، یکی از پروژه های این گروه بود.
آیا پژوهشکده مطالعات مخازن با سایر پژوهشکده ها و پردیس ها همکاری دارد؟
مهمترین وظیفه این واحد، طراحی و یکپارچه سازی مدل ها است و البته برای اجرا، نیاز به تعامل با دیگر قسمت ها را دارد. به طور مثال: اکثریت داده های آزمایشگاهی ما در پژوهشکده مهندسی نفت اخذ شده و مطالعات و مدل های زمین شناسی و ژئو فیزیک در پژوهشکده علوم زمین انجام گرفته و در نهایت یک مدل نهایی به کمک تمامی مدل ها و داده ها برای میدان ساخته می شود.
علاوه بر همکاری با پژوهشکده های بالادستی، با پردیس پایین دستی هم همکاری هایی داشته ایم، به طور مثال در "مدل سازی یکپارچه دارایی ها" همکاری های خوبی با ما داشته اند و در یکی دیگر از پروژه های در دست پیگیری (هما) که پژوهشکده مخازن به عنوان مسوول اصلی پروژه است، پژوهشکده مهندسی نفت کارهای آزمایشگاهی و پژوهشکده علوم و زمین در زمینه زمین شناسی، ژئوفیزیک و همچنین یکی از پژوهشکده های پایین دستی برای طراحی سطح الارضی (Surface Facility)در آماده سازی پرو پوزال با ما همکاری داشته اند. امید واریم با انجام یک کار گروهی و حمایت های خوبی که روسای پردیس های بالا دستی، پایین دستی و مدیریت ارشد سازمان، با ما داشته اند، این پروژه به زودی به انجام برسد.

رویکرد این پژوهشکده در زمینه همکاری با سایر بخش ها در خارج از پژوهشگاه چیست و با کدام شرکت ها همکاری داشته اید؟
ما در خصوص همکاری هایمان با شرکت های خصوصی و بعضا خارجی دو رویکرد داریم، ابتدا اینکه بتوانیم از دانش آن شرکت ها استفاده کرده و آن را دراختیار بگیریم و دوم آنکه زمانی که قسمتی از یک پروژه در اولویت دانشی و کاری ما نیست ترجیح می دهیم برون سپاری(Outsource) کنیم، گاهی اوقات هم با شرکت های داخلی و خارجی در نوشتن پروپوزال مشترک، همکاری داریم.
از جمله شرکت هایی که در زمینه توسعه میادین و مطالعات مخازن می توانند همکاری داشته باشند و پژوهشگاه صنعت نفت نیز با بعضی از آنها و با آنها تفاهم نامه امضاء کرده است می توان به IFP با نام شرکت ( Beicip Franlab )، دانشگاه کرتین استرالیا و چند شرکت داخلی یا خارجی دیگر که در حال مذاکره با آنها هستیم، اشاره کرد.
مهمترین دلایل همکاری تان با شرکت های خارجی چیست؟
اول به این دلیل که در بعضی پروژه ها به مشارکت دانشی آنها نیاز هست و دوم اینکه بعضی کارفرما ها در پروژه ها این موضوع را از ما می-خواهند و دلیل دیگر آموزش پرسنل در حین انجام کار است زیرا در این فرایند از فناوری ها و توانمندی های دانشی این شرکت ها می توان بهره جست و از آن در آینده استفاده کرد.
جایگاه ایران در فناوری مطالعات مخازن در دنیا کجا قرار دارد؟
در مطالعات مخازن عمده کار مغز افزاری و نرم افزاری است و خیلی مبتنی بر تجهیزات نیست، پژوهشکده مطالعات با توجه به نیرو های نخبه و تحصیل کرده در دانشگاه های معتبر دنیا با پتانسیل بسیار بالا که عمدتا نیروهای جوان هستند و با در نظر گرفتن بهره مندی این نیروها از منابع روز دنیا و ارتباطات نزدیک با شرکت های معتبر بین المللی، می توانم به جرات بگویم در بحث های مطالعات مخازن و توسعه میادین در دنیا هیچ چیز از سایر شرکت های مطرح کم نداریم و دائما در حال بروز رسانی دانشی بوده و از روزآمدترین نرم افزارهای دنیا استفاده می کنیم که به عنوان مثال بحث مخزن هوشمند، حرف روز دنیاست، که ما در پژوهشگاه چندسالی است بر روی آن کار می کنیم.
برنامه های آتی و سیاست های کاری شما به عنوان رییس جدید این پژوهشکده چیست؟
دغدغه اصلی ما در پژوهشکده و پردیس بالادستی افزایش میزان تولید نفت و بازیافت حداکثری از مخازن نفت به کمک فناوری است و لازمه ی همه اینها داشتن یک مدل مخزن است که به خوبی نماینده رفتار واقعی مخزن باشد.
ما بر آنیم تا با بهره مندی از روز آمدترین دستاوردها و فناوری های دنیا و آموزش نیروهای این پژوهشکده در حین انجام پروژه ها، با شرکت های طراز اول دنیا که باعث دانش افزایی و آشنایی با فناوری های روز دنیا می شود در نهایت به بهبود فرآیند ازدیاد برداشت دست یافته و در حرکت رو به جلو در رقابت با شرکت های بنام دنیا در زمینه توسعه میادین و ارایه MDP میادین، برای کاهش هزینه ها، پیشی بگیریم.
پژوهشگاه صنعت نفت چه خدمات فناورانه ای می تواند در زمینه مطالعات مخازن به سایر بخش ها ارایه دهد؟
ارایه خدمات در زمینه طرح توسعه میادین نفتی و گازی با نگرش هوشمند سازی در این میادین که در بدنه وزارت نفت هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
مورد بعدی که شرکت نفت و به طور کلی سایر شرکت ها از آن رنج می برند، عدم داشتن یک پایگاه داده یکپارچه است که پژوهشگاه در این زمینه پروژه ای با عنوان (Data Base Management)برای شرکت ملی گاز به انجام رسانده است. در این مدل با دسترسی هایی که برای افراد مختلف تعریف می شود می توان به تمام ساختارهای ذخیره سازی کشور دسترسی داشت که تلفیقی از نرم افزارهای بالادستی و سطحی(GIS) است. ما معتقدیم این  (Data Base Management) برای هر شرکتی مفید و کارا است و پژوهشگاه آماده است در این رابطه به تمام شرکت ها سرویس دهد. البته در این زمینه با دو شرکت در حال مذاکره برای انجام پروژه جدید هستیم.
مورد بعدی تحلیل ریسک و عدم قطعیت (Uncertainty Analysis) به روی سناریوی توسعه میادین است که با تیم بسیار خوبی که در پژوهشکده مطالعات مخازن داریم می توانیم آن را بصورت کامل به انجام برسانیم و البته در این زمینه هم چند پروژه به انجام رسانده ایم.
فعالیت بعدی که مورد استقبال وزارت نفت هم قرار گرفته و در این زمینه قرار است یک کار گروه معین تشکیل شود بحث ژئو مکانیک است.
ما در پژوهشگاه قادر هستیم نرم افزارهای ژئو مکانیک را با نرم افزارهای متداول مهندسی نفت ادغام کرده و در کنار آن واحد پترو فیزیک قادر به تفسیر پیشرفت های لایه های پترو فیزیک می باشد.
و کلام آخر؟
پژوهشگران و دانشمندان بسیار خوبی در این پژوهشکده فعالیت می کنند که از اطلاعات روز دنیا بهره می برند و در این زمینه قابلیت رقابت با سایر شرکت ها در دنیا را دارند، ضمن تشکر از حمایت های ویژه ریاست محترم پردیس بالادستی، معاونت محترم فناوری و ریاست محترم پژوهشگاه، امیدوارم مسوولین وزارت نفت تا جایی که می توانند به این نیروهای جوان و با پتانسیل بالا اعتماد کنند و زمینه برای بروز خلاقیت همکاران بیش از پیش فراهم گردد.

 

آخرین ویرایش دریکشنبه, 01 اسفند 1395 ساعت 14:09
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا