×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 18

banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 23 مرداد 1398 - 15:53

انجمن تحقیقاتیِ علوم کاربردی فراونهوفر

انجمن تحقیقاتیِ علوم کاربردی فراونهوفر
انجمن فراونهوفر مجموعه‌ای از مؤسسات تحقیقاتیِ علوم کاربردی در کشور آلمان است که دارای شصت‌و‌هفت مؤسسه‌ی مجزا در شهرهای مختلف است. هر واحد یا مؤسسه به طور متمرکز و تخصصی در یکی از زمینه های علوم کاربردی فعالیت پژوهشی انجام می دهد.

این انجمن در سال 1949 در شهر مونیخ تاسیس شد و به تدریج با گرایش به همکاری مستقیم با صنعت و دانشگاه توسعه یافت، تا جایی که اکنون با بیست‌و‌سه هزار پرسنل، اعم از پژوهشگر و مهندس، در کنار مؤسسات علمی-تحقیقاتی هِلم‌هولتز و ماکس‌پلانک، در شمار بزرگترین موسسات تحقیقاتی آلمان است. نام این انجمن از نام دانشمند آلمانی "یوزف فُن فراونهوفر" که گفته می‌شود ایده‌ی تاسیس آن را داشته گرفته شده است.
فراونهوفر همچنین دارای هفت مرکز در ایالات متحده، سه مرکز در کشورهای آسیایی، یک مرکز در آمریکای جنوبی (شیلی) و یک مرکز در انگلستان است.
بودجه تحقیقاتی سالانه
بودجه تحقیقاتی سالانه این انجمن بالغ بر دو میلیارد یورو می‌باشد. حدود دو‌سومِ بودجه‌ی سالانه از طریق قراردادهای پژوهشی با مراکز صنعتی، دولت فدرال و ایالتی و یا اتحادیه اروپا تامین می‌شود و مابقیِ آن در قالب بودجه پایه‌ی دولتی در اختیار انجمن قرار می‌گیرد.
مؤسسه تحقیقاتی انرژی خورشیدی فراونهوفر
این مؤسسه در شهر فرایبورگ، در جنوب غربی آلمان واقع شده است. فرایبورگ یکی از آفتابی ترین شهرهای آلمان است و این یکی از دلایل ایجاد این مؤسسه در آن می‌باشد.
تحقیق و توسعه‌ی علمی و عملی در تمام زمینه‌های انرژی خورشیدی اعم از حرارتی و الکتریکی، حوزه‌ی فعالیت این مؤسسه است. در حال حاضر بزرگترین موسسه‌ی تحقیقات کاربردیِ انرژی خورشیدی در اروپا محسوب می‌شود و با داشتن هزار‌ و‌ سیصد پرسنل، سه شعبه، تعداد بسیاری از آزمایشگاه‌ها و تجهیزات تست و اندازه‌گیری پیشرفته و بودجه‌ی هشتاد‌ و‌ شش میلیون یورویی، نقش بسزایی در پیشبرد دانش و تکنولوژی صنعت برق دنیا دارد. همچنین عضو "انجمن تحقیقات آلمان برای انرژی‌های تجدید پذیر"، "آژانس تحقیقات انرژی‌های نو اروپا" و "آژانس بین‌المللی انرژی خورشیدی" می‌باشد.
طبق آمار مربوط به ژانویه سال 2016، تعداد صد‌ و شصت‌ و پنج دانشجوی دکتری و صد‌ و‌ سی‌ و‌ پنج دانشجوی کارشناسی ارشد مشغول انجام پایان‌ نامه‌های خود در این مؤسسه هستند.
به طور کلی این مؤسسه در سه حوزه‌ی اصلی انرژی خورشیدی فعالیت می کند که عبارتند از:
· تحقیقات (مواد، مدلسازی، روش‌ها)
· توسعه (قطعات، نمونه‌های آزمایشگاهی، سیستم‌ها، فرآیندها)
· خدمات (مشاوره، تست، مانیتورینگ، تضمین کیفیت)
زمینه فعالیت های این انجمن در هشت بخش، سیستم‌های حرارتی و ساختمان، انرژی حرارتی خورشیدی و اپتیک، سیستم‌های قدرت، توسعه سلول‌های خورشیدی، تکنولوژی ساخت فتوولتائیک و تضمین کیفیت، واحد‌های فتوولتائیک، سیستم‌ها و قابلیت اطمینان و مواد سلول‌های خورشیدی و فناوری‌های مرتبط با آن ها است.

محدوده‌ی کار این بخش‌ها از بررسی مبانی علمی و فنی کاربردهای انرژی خورشیدی تا ساخت سایت‌های نمونه‌ متغیر است. در پایان به معرفی برخی از مهمترین پروژه های در دست اقدام این مؤسسه می پردازیم که شامل موارد زیر است:
ساختمان‌های با بهره‌وری بالای انرژی (گرمایش و سرمایش)، سیلیکون فتوولتائیک، فتوولتائیک‌های III-V و فتوولتائیک‌های متمرکز کننده، ماژول‌ها و نیروگاه‌های فتوولتائیک، سلول‌های خورشیدی رنگ‌حساس، ارگانیک و خلاقانه، انرژی خورشیدی حرارتی، هیدروژن و پیل سوختی، حمل و نقل با آلودگی صفر، فناوری‌های ذخیره انرژی، آب شیرین‌ کن‌ها‌ی خورشیدی و نرم‌افزار مدل سازی سیستم‌های حرارتی.

 

 

آخرین ویرایش درشنبه, 20 آذر 1395 10:52
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا