banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

بهره برداری از دانش های فنی پژوهشگاه در پالایشگاه بید بلند 2

مطلب ویژه بهره برداری از دانش های فنی  پژوهشگاه در پالایشگاه بید بلند 2

رییس پردیس پایین دستی پژوهشگاه در گفتگو با واحد خبر روابط عمومی این مجموعه گفت: وزیر نفت در دومین روز از نمایشگاه نفت از غرفه پژوهشگاه صنعت نفت بازدید و تاکید کردند که این مجموعه به یک تامین کننده لایسنس و دانش فنی در داخل کشور تبدیل شده است.

 وی ادامه داد: در پی موفقیت­هایی که این مجموعه در چند سال اخیر داشته و توانسته به یک تامین کننده مطمئن برای دانش فنی در صنعت گاز، پالایش و پتروشیمی تبدیل شود، اخیرا پالایشگاه گاز بیدبلند با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت توسط رییس جمهور افتتاح شد.

دکتر زمانیان به ویژگی­های این پالایشگاه گازی نیز اشاره کرد و افزود: پالایشگاه گاز بیدبلند بزرگترین طرحی است که در سال جاری افتتاح شد و از نظر سرمایه­گذاری و وسعت حائز اهمیت است.

وی افزود: این پالایشگاه دارای 3 واحد تحت لیسانس است که لیسانس یکی از واحد­ها را یک شرکت خارجی ارایه داده و دو واحد دیگر تحت لایسنس دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت است.

وی ادامه داد: این دو واحد شامل تصفیه بوتان به میزان 18 هزار بشکه در روز و با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت این بوتان از حالت ترش به بوتان شیرین تبدیل می­شود و در نهایت مرکاپتان آن جدا می­شود.

زمانیان به دومین دانش فنی ارائه شده از سوی پژوهشگاه صنعت نفت اشاره کرد و گفت: واحد دیگری در این پالایشگاه تحت لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت قرار دارد و آن واحد تصفیه میعانات است که دارای ظرفیت 20 هزار بشکه در روز است.

وی ادامه داد: در این واحد مرکاپتان ­های موجود در میعانات گازی جدا می­شود و به اسپک مورد نظر و شیرین شده تبدیل می­شود که ارزش افزوده بالایی را برای پالایشگاه گاز بیدبلند به همراه دارد.

رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه با بیان اینکه طراحی این پالایشگاه توسط پژوهشگاه صنعت نفت انجام شده است افزود: این پالایشگاه پس از طراحی به شرکت کنسرسیوم سازه و جهان گستر جهت ساخت و نصب واگذار شد که در اوایل سال 99 با حضور متخصصین پژوهشگاه صنعت نفت این دو واحد راه اندازی و به بهره برداری نیز رسید.

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا