Logo
چاپ کردن این صفحه

مردان توانمند نفت در حماسه رگ سفید-2

مطلب ویژه مردان توانمند نفت در حماسه رگ سفید-2

کنترل فوران چاه های نفت و گاز یکی از پیچیده ترین عملیات تخصصی در صنعت نفت جهان است که نیاز به دانش فنی و تخصصی در سطوح بالا و تجارب میدانی فراوان دارد و از آنجا که محاسبات مربوط به عملیات و نتایج مورد نظر در هر چاه، با شرایط خاص خود انجام می شود، مهندسی تصمیمات مربوط به هر رویداد، از حساسیت ها و  دقت نظرهای فوق العاده ای برخوردار است .

حادثه فوران و آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید –۲ در حوزه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران که هنگام حفاری به‌وسیله دکل ۹۵ شرکت ملی حفاری ایران رخ داد، بدون تردید یکی از بزرگترین حوادث ناگوار در صنعت نفت بود کهکمیته بحران شرکت ملی نفت ایران و شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب با تشکیل کمیته های تخصصی و اعزام گروه های عملیاتی مجرب و حرفه ای و بکار گیری محاسبات دقیق و مهندسی کم نظیر، موفق به انجام یکی از پیچیده ترین و دشوارترین عملیات مهار فوران چاه ظرف 58 روز و ثبت رکوردی بی سابقه در  تاریخ صنعت نفت و گاز این سرزمین شدند.

در این 58 روز ، بازار مقایسه زمان مهار فوران مخازن در مقاطع متفاوت هم در رسانه داغ بود. حوادثی نظیر حادثه قم در ۱۰۰ روز، دهلران۱۰ روز،50 اهواز ۴۵ روز، کنگان ۱۴۵ روز، لب سفید ۱۰ روز و نفت شهر 38 روز و حوادثی از این قبیل. اهداف متفاوتی از این مطالب قابل برداشت بود اما آنچه واقعیت داشت، چیزی فراتر از تحلیل هایی سطحی و صرفا مبتنی بر آمار های مقایسه ای بود. همه آشنایان با حوزه مهندسی نفت و مخازن بر این نکته واقفند که هر چاه شرایط و خصوصیات مخصوص به خود را دارد و هرگز‌ نمی‌توان جریان خروجی از‌ ‌چاه‌ها را با هم مقایسه کرد مگر آنکه تمامی مشخصات پتروفیزیکی و سنگ و سیال آنها مشابه باشد. از این‌رو مقایسه ‌چاه‌های فوران کرده در گذشته و زمان اطفاء انها بدون در نظر گرفتن خواص آنها کاری غیرفنی و مردود است.

اینگونه حوادث در پیشرفته ترین کشورهای صاحب فناوری درحوزه صنعت نفت و گاز با ابعاد بزرگ و کوچک بیشمار است و بخش عمده ای از مقتضیات این صنعت عظیم بشمار می رود که خسارات ناشی از آن از بسیاری جهات، قابل مقایسه با چاه رگ سفید نیست. حادثه انفجار سکوی حفاری " دیپ‌واتر هورایزن"  در سواحل خلیج مکزیک حدود هفت سال پیش، جان 11 نفر را گرفت و در 87 روز بیش از 5 میلیون بشکه نفت را راهی سواحل خلیج مکزیک کرد که دنیا را در نگرانی فرو برد و امروز دامن این فاجعه زیست محیطی، هنوز از اکوسیستم آن منطقه برچیده نشده است.

۵۸ روز عملیات مستمر، و مهار یکی از بزرگترین و دشوار ترین فوران های مخازن نفت و گاز در خشکی با کمترین خسارت جانی و مالی، برگ زرین دیگری در کارنامه این صنعت راهبردی به ثبت رساند و نشان داد که متخصصان ایرانی از توانمندی راهبری میادین نفت و گاز، از صفر تا صد برخوردارند و بزرگی مشکلات، مانعی در برابر توان و همت آنان در عبور از آنها نیستند.

آنچه در این حادثه، توانمندی متخصصین ایرانی را با غول های نفتی جهان عیارپذیر می کند، نه تنها خبرگی و مهارت در بکارگیری به هنگامِ دانش و تجربه، بلکه همدلی همه عوامل، از بالاترین رده های سازمانی گرفته تا سطوح  مختلف نیروهای عملیاتی بود که نمادی از فرهنگ یکدلی، پایمردی و حمیت در حوادث بزرگ ملی را به نمایش مي‌گذارد که ریشه ای کهن در عمق فرهنگ و تاریخ ملت ایران دارد.

روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت- واحد خبر

آخرین ویرایش درشنبه, 09 دی 1396 16:41
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا