Logo
چاپ کردن این صفحه

" عناصر كليدي رقابت در پژوهش های فناورانه"

" عناصر كليدي رقابت در پژوهش های فناورانه"

"رقابت‌پذيري" یکی ازشاخص‌های ارزيابي و سنجش ميزان موفقيت صنايع و بنگاه‌ها درعرصه‌هاي رقابت اقتصادي و تجاري است، از اين رو صنايعي كه از توان بالايي در بازارهاي رقابتي برخوردار هستند مي‌توانند نتايج بهتري را كسب كنند. بررسي عوامل كليدي در رقابت‌پذيري و مقايسه آن با استانداردهای جهانی، مي‌تواند ما را در شناسایی ظرفيت‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها و نقاط قوت و ضعف سازمان‌ها در بخش‌هاي مختلف و ایجاد بستر ارتقاء و بهبود شرايط رهنمون نماید.

از آن‌جا كه آرمان مشترك تمامي كاركنان سازمان‌ها، تعالي و ارتقاء جايگاه ملي و بين‌المللي آن سازمان است، از اين رو همه کارکنان آن مجموعه، در مسير پر فراز و نشيبي كه طی کرده تا به يك نشانِ ملي تبديل شود سهیم هستند و این حمايت باید در جهت بهبود مستمر و ارتقاء جايگاه حقیقی سازمان مربوطه، ادامه یابد.

پژوهشگاه صنعت نفت در دوره‌های مختلف به اقتضای نیازهای فناورانه صنعت، فعالیت‌های تحقیقاتی خود را با رویکردهای متفاوتی جهت‌دهی کرده و در مسیر‌یابی به سوی دستیابی به جایگاه و ماموريت حقيقي و ذاتي خود سياست‌گذاري كرده است. مدیریت جاری پژوهشگاه، پنج عنصر "كيفيت"، "سرعت"، "بوروكراسي زدایی" ، "قيمت" و " آينده پژوهي " را بعنوان عناصر حیاتی برای ورود و تداوم حضور در صحنه های رقابتی در دستور کار خود قرارداده است. استقرار اين مفاهيم در سال‌هاي فعاليت‌هاي تحقيقاتي پژوهشگاه همواره روندي مستمر داشته و با مضاميني مشابه نظير "چابک‌سازی" و "اصلاح فرآیندها" دنبال شده است. عناصری که بدون آن‌ها، نقش‌آفريني درتوسعه صنعتي و زمينه‌سازی پیشرفت در اقتصاد توليد محور، صراحتا ممکن نیست. اين يادداشتي است بر سخنراني ريس پژوهشگاه صنعت نفت در مورد الزامات ورود به رقابت در پژوهش‌هاي فناورانه - واحد خبر روابط عمومي پژوهشگاه صنعت نفت

"كيفيت" عنصري كليدي در حوزه تحقیقات و ارائه خدمات فناورانه و از اولين اصول در رقابت مي‌باشد از اين جهت كيفيت کالا و خدمات بطور مستمر در اولویت‌های صاحبان کسب و کار قرار داشته است. كيفيت مقوله پيچيده‌، مهم و البته قابل اندازه‌گیری و با شاخص‌هایی که وابستگی کامل به نوع فعالیت دارد شاخص‌پذير است. شرکت‌های تولیدی، واحدهای خدماتی، مراکز علمی و پژوهشی و بویژه ساختارهای مشتری محور بیشترین وابستگی به این مقوله را دارا هستند، به نحوی کسب موفقیت های مستمر، مستلزم رصد کردن و شناسایی دائم نیازهای جدید مشتریان و ذینفعان، ابزار‌ها و امكانات محيطي هستند. در این میان، دستاوردهای سازمان‌های پژوهش محور با محصولاتی فاقد کیفیت‌های لازم برای بهره‌گیری در صنعت، به سرعت متقاضیان خود را از دست داده و تداوم این شرایط، آنها را به تدریج از فهرست ارائه کنندگان خدمات پژوهشی و فناورانه خارج خواهد کرد.

"سرعت" از ديگر‌ محور‌هاي مطرح در عرصه رقابت بوده و در دنياي كنوني از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است تا آنجا که شركت‌هاي دانش بنيان و پارك‌هاي علم و فناوري، با فلسفه افزايش سرعت در تبديل دانش به فناوري و تجاري‌سازي ایده‌ها تاسیس و راه اندازی شده اند. از آنجا که پژوهش و تحقیقات در همه علوم، روندی زمان بر محسوب می شود و رسیدن به نتایج مورد نظر در برخی موارد تنها با صرف زمانهای بسیار طولانی میسراست، سازمان یا شرکت پژوهش محوری که دستاورد و محصول خودرا در کوتاهترین زمان عرضه نماید، نیاز صنعت را با سرعت بیشتری پاسخ داده و آنرا مرتفع ساخته است. بازنده این رقابت، شرکت‌هایی هستند که بدون توجه به مقوله مهم "زمان"، به پژوهش محض می پردازند.

بروکراسی در فرهنگ سازمانی با مفهوم سلسله مراتب و قوانین و مقررات دست و پاگیر عجین است. این مفهوم با عامل سرعت آنقدر مرتبط و هم راستا ست که به سختی می‌توان آن‌ها را دو عامل کاملا مستقل و مجزا دانست. اما تاخیر در ارائه دستاورد یا محصول، تنها آسیب بروکراسی دست و پا گیرنیست. بخش دیگری از آسیب‌های آن به فرآیندهای عملکردی درون سازمانی و کاهش کیفیت پیشبرد آن‌ها بر می‌گردد. در واقع تقلیل بروكراسي، يكي از مورد توجه‌ترین عناصر در افزایش کیفیت محصول، چابک‌سازی و کاهش چرخه فرآیندهای عملکردی و افزایش سرعت در اكثر شركت‌هاي پيشرو و موفق دنيا‌ست. صنعت به دلیل نیاز مبرمی که به حل سریع معضلات جاری خود دارد، از سازمان‌هایی که در آن‌ها بروکراسی از هدف پیشی گرفته است فاصله می‌گیرد. بروکراسی، آفت خلاقیت و نوآوری نیز است. برای یک پژوهشگر، چیزی مخرب‌تر و کشنده‌تر از يك بروکراسی بازدارنده نیست.

اگر سرعت، کیفیت و بروکراسی در یک شرکت تولیدی یا سازمان خدمات محور را مقبول فرض کنیم، " قیمت" اولین و مهم‌ترین بخشی است که مشتری با آن روبرو می‌شود و ارتباط مستقیم با تصمیم‌گیری بر اساس هزینه و درآمد خود دارد. قیمت از دو جهت مورد توجه مشتریان قرار می‌گیرد. ابتدا نسبت به کیفیت کالا و خدمات و سپس در مقایسه با قیمت‌ها و کیفیت‌های موجود در بازار. بخشی از عوامل تعیین "قیمت تمام شده" را هزینه‌های مربوط به فرآیندهای عملیاتی تشکیل می‌دهد. بنابراین سازمان‌هایی با بروکراسی بازدارنده و فرآیندهای طولانی، نمی‌توانند از لحاظ قيمت، وارد بازار رقابت شود و این عامل باید بطور دائم و مستمر مورد توجه و بازنگری قرار گیرد.

بیشترین سهم در جهت‌گیری تصمیمات مدیریتی در همه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مراکز تولیدی، خدماتی و پژوهشی، متوجه بخش کارشناسی در آن حوزه است. در استقرار عوامل کلیدی ذکر شده در یک سازمان، همه بخش‌های مدیریتی و بدنه عملیاتی نقش دارند اما بدون تردید ارتباط با صنعت و بازاریابی در هر سازمانی از مهم‌ترین نقش در برنامه‌ريزي، اجرا و پایش این عناصر برخوردار است. برقراری ارتباط با صنایع و بررسی شرایط عقد قراردادهای همکاری، شناسایی مشتریان و طبقه‌بندی آن‌ها که در بخش سازمان‌های پژوهش محور مرتبط با حوزه انرژی می‌تواند صنعت باشد، تحقیقات بازار و دیده بانی مستمر نیاز مشتریان، سنجش میزان رضایتمندی آن‌ها، شناسایی و آنالیز محصولات رقبا، شناسایی واحدهای صنعتی و تعریف بازار هدف و ... از نکات مهمی هستند که می‌تواند مبنای تصمیم گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان قرار گیرد. این همان بخش کارشناسی در حوزه خط مشی سازمان در مواجه با ذینفعان و مشتریان است كه در واقع گراي درست را به سكان‌دار كشتي در حال حركت مي‌دهد.

این مباحث ضمن تامین منافع کوتاه مدت، زمینه‌ساز برنامه‌ریزی و  بهره‌برداری‌های بلند‌مدت و راهبردی به ویژه در سازمان‌های پژوهش محور محسوب می‌شود که بسیاری از ملزومات  مهم و حیاتی تحت عنوان "آینده‌پژوهی و آینده‌نگری" را هم در بر می‌گیرد و موجبات بقاء سازمان‌ها را پدید می‌آورد.

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 18 بهمن 1396 10:02
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا