×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 831

banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

انتشارات پژوهشگاه صنعت نفت

    کد خبر: RIPI- 3559
  • منتشرشده در انتشارات

رديف

نام كتاب

خلاصه كتاب

جلد كتاب

سال چاپ

نوبت چاپ

1
اصول روان‌كاري

Lubrication Fundamentals

محمود تركي

محمدحسن ذوقي

روغن اساسي‌ترين نقش را در كاركرد و طول عمر هر نوع ماشيني دارد. ماشين‌آلات مختلف به روان‌كننده‌هاي متفاوت و روش‌هاي گوناگون روان‌كاري نياز دارند و افرادي كه از اين ماشين‌آلات استفاده مي‌كنند و همچنين مهندسان طراح بايد شناخت كافي از روغن‌هاي مختلف و مسائل روان‌كاري داشته‌ باشند.

اين اثر كتابي مهم براي تدريس در رشته‌هاي مهندسي مكانيك و صنايع در دوره‌هاي ليسانس و فوق‌ليسانس و نيز يك مرجع مهندسي عملي براي افرادي است كه با عمليات و تعمير و نگه‏داري ماشين‌آلات سروكار دارند.

 C-1

 

1371

اول

2

طيف‌سنجي جرمي

پرويز سليماني

سيدناصر سيدمتين

عبدالحسين ‌تقوي‏مقدم

با توجه به پيشرفت علم شيمي و تخصصي شدن شاخه‌هاي آن، به ويژه تجزيه‌هاي دستگاهي و كاربردهايي وسيع كه امروزه در تجزيه كيفي و كمي تركيبات شيميايي دارند و نيز تحولات و توسعه روزافزون تكنيك‌هاي جديد در علم شيمي دستگاهي، موضوع طيف‌سنجي جرمي، كه يكي از قسمت‌هاي اساسي تجزيه دستگاهي است، براي نگارش كتاب انتخاب شده است. اين علم در زمينه‌‌هايي مختلف مانند تعيين جرم مولكولي تركيبات، تعيين ايزوتوپ‌هاي عناصر، شناسايي تركيبات آلي، تجزيه‌هاي كمي و كيفي، تعيين سن لايه‌هاي زمين، تحقيقات فضايي و علوم جوي، جرم‌شناسي و ... كاربرد فراوان دارد.

 

----

----

3

راهنماي عملي روان‌كاري ماشين‌آلات

The Practical Hand book of Machinery Lubrication

محمود تركي

اهميت روان‌كننده‌ها و روان‌كاري در ماشين‌آلات بر كسي پوشيده نيست و به قول جرج ويلز، يكي از محققان برجسته علم روان‌كاري، "جهان روي لايه‌اي از روان‌كننده حركت مي‌كند."

با توجه به تنوع فراوان ماشين‌آلات صنعتي و شرايط كاركرد خاص آنها، براي استفاده هر چه بهتر از اين ماشين‌آلات بايد از روان‌كننده‌هاي مناسب با شرايط آنها استفاده كرد وگرنه طول عمرشان به‏شدت كاهش خواهد يافت و خسارات مالي فراوان نيز به بار خواهند آمد. اين كتاب مي‌تواند اطلاعاتي بسيار مفيد را در اختيار مهندسان و افرادي قرار دهد كه با تعمير و نگه‏داري و يا توليد و مصرف روان‌كننده‌ها سروكار دارند.

 

1384

دوم

4

روغن موتور(جلد اول: اطلاعات و مفاهيم كلي)

ابوالفضل برخورداريون

فريبرز كمالي تبريزي

يكي از مهم‌ترين ملزومات موتورهاي احتراق داخلي روغن موتور است. در طي قرن گذشته، همگام با تحولات صنعت خودرو، روغن‌موتورهاي مصرفي نيز دستخوش تغييرات و تحولاتي شگرف شده‌اند و تنوع آنها به حدي افزايش يافته كه انتخاب نوع مناسب‏شان مستلزم داشتن آگاهي و تخصص خاص است.

در اين كتاب كوشش شده خواننده با مفاهيم كلي در زمينه شناخت روغن موتور آشنا شود.

 

1384

اول

5

مكانيزم‌هاي تخريب آلياژهاي مهندسي در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي

عليرضا عبدالملكي

زهرا صادقيان

در اين كتاب درباره مكانيزم‌ها و روش‌هاي تخريب آلياژهاي مهندسي در صنايع بحث مي‌شود. امروزه براي تداوم در توليد صنعتي بايد عمل‏كرد دستگاه‌ها را كه سبب تخريب و يا از كار افتادن تجهيزات و دستگاه‌هاي صنعتي مي‌شوند شناسايي و ضمن مطالعه دقيق آنها برنامه‌ريزي كاملي را براي جلوگيري از بروز اين عوامل تخريب اجرا كرد.

هدف اصلي اين كتاب آشنا كردن كارشناسان و تكنسين‌هاي صنايع مختلف به خصوص پالايش نفت، گاز و پتروشيمي با مكانيزم‌هايي است كه سبب تخريب، انهدام و يا از كار افتادن تجهيزات واحدهاي صنعتي مي‌شوند.

 

1387

اول

6

مباني ژئوشيمي در اكتشاف نفت

Principles of Geochemistry in Petroleum Exploration

محمدرضا كمالي

مسعود شايسته

در اين كتاب ضمن بررسي اصول و مباني ژئوشيمي نفت به بررسي و استفاده از علم ژئوشيمي در اكتشاف نفت پرداخته مي‌شود. موضوعات مقدماتي كه در اين كتاب به آنها پرداخته مي‌شود ‌گزيده‌اي از اطلاعات ژئوشيمي شامل اطلاعات، گزارش‌ها و مقالاتي هستند كه در درك مفاهيم و تفاسير ژئوشيمي براي موسسات اكتشافي كاربرد فراوان دارند. همچنين موضوعاتي ويژه مانند ژئوشيمي مخازن مانند تخريب زيستي نفت در مخزن نيز بررسي شده‌اند.

 

1378

اول

7

فرآيندهاي پيشرفته پالايش نفت

(ويرايش چهارم)

Modern Petroleum Refining Processes

رضا خياط‌ مقدم

اين كتاب از جمله كامل‌ترين و پربارترين كتاب‌هايي است كه در زمينه پالايش نفت نگاشته شده است و خواننده مي‌تواند كليه ابعاد هر عنوان را، چه از نظر شيميايي و چه فرآيندي، بررسي كند. همچنين در هر بخش مسائلي كامل به همراه روش‌حل يا پاسخ نهايي ارايه شده‌اند كه مي‌توانند يك مرجع درسي بسيار مناسب براي دانشجويان رشته‌هاي مهندسي شيمي، مهندسي نفت و يا رشته‌هاي وابسته باشند.

 

1388

اول

8

ره‌نگاشت فناوري(الگوي يك‏پارچه‌سازي كسب‌وكار و بازار)

Technology Road Mapping

علي ‌مبيني ‌دهكردي

كتاب حاضر مي‌كوشد نقشه‌اي را براي پيشرفت فناوري آينده در ايران ارايه كند و در اين راه صنايع عظيم نفت و گاز را هدف اصلي پژوهش خود قرار داده است.

از آن جا‌ كه انتخاب راه درست براي رسيدن به اهداف راهبردي پژوهش در صنعت نفت اهميتي بسزا دارد، مطالعه مناسب‌ترين متدولوژي كه در واقع يك راهكار استراتژيك يا ره‌نگاشت فناوري باشد از اولويت‌هاي فعاليت‌هاي پژوهشي صنعت نفت است. اين كتاب كوششي است براي پاسخ به نياز استراتژيك و راهبردي توسعه فناوري صنعت نفت و گاز براي دست‏يابي به اهداف بلند و آرماني آن.

 

----

اول

9

پژوهش در صنعت نفت

Research in Petroleum Industry(New Approach to: R&D in Petroleum Industry)

سيدمحمد صحفي

بايد پذيرفت كه كليد توسعه فناوري و خوداتكايي صنعت نفت در توليد دانش، ساخت تجهيزات و مواد و انجام پژوهش‌هاي كاربردي و توسعه‌اي است. همچنين رهايي از اقتصاد متكي به فروش نفت خام در گرو جدي گرفتن تحقيقات صنعتي و سامان‏دهي سرمايه‌ها در اين مسير و حمايت از نوآوري‌هاست. با چنين رويكردي است كه با پشتوانه نيروي انساني مومن و متخصص و تجربه‌هاي يك قرن حيات صنعت نفت و پنجاه سال فعاليت پژوهشي مي‌توان اهداف سند چشم‌انداز را محقق و رتبه‌هاي ممتاز جهاني را در زمينه فناوري نفت، گاز و پتروشيمي از آن خود ساخت.

 

1388

دوم

10

تكنيك‌هاي نوين الكتروشيمي در خوردگي و كاربرد آنها در نانوفناوري

New Electrochemical Techniques in Corrosion and Their Application in Nanotechnology

جابر نشاطي

محمود علي‌اف ‌خضرايي

در اين كتاب مباحث زير مطرح مي‌شوند:

طيف‌نگاري نويز الكتروشيميايي

ميكروسكوپ تونلي روبشي الكتروشيميايي

طيف‌نگاري امپدانس الكتروشيميايي

ميكروسكوپ الكتروشيميايي روبشي

ميكروسكوپ نيروي اتمي الكتروشيميايي

ميكرو و نانواكتروشيمي خوردگي

توضيح ويژگي‌هاي مخزني و ارتباط سنگ‌ها و سيالات و چگونگي تاثير اين ويژگي‌ها بر اشباع، ترشوندگي، مويينگي، فشار مويينه و كيفيت مخزني؛

بررسي مخازن كربناته ته‌نشستي، دياژنتيكي و شكاف‌دار؛

پيشنهاد طبقه‌بندي ژنتيكي جديد براي تخلخل كه پيش‌بيني توزيع فضايي تخلخل و تراوايي را براي محققان ميسر مي‌كند و راهي عملي براي ارزيابي مخازن هيدروكربني در سنگ‌هاي كربناته است؛

كمك به محققان در تشخيص، تحليل و نقشه‌برداري از مخازن و محاسبات دقيق حجم ذخيره مخزن و پيش‌بيني‌هاي اقتصادي.

 

1388

اول

11

گوگرد در نفت خام و محصولات آن

Sulphur in Crude Oil and it's Products Specifications and Analytical Methods

پرويز سليماني

طاهره پورصابري

فرزانه غني‌زاده

با توجه به پيشرفت علوم و تكنولوژي و تخصصي شدن شاخه‌هاي آن و نقش و كاربرد وسيعي كه عنصر گوگرد در زيست جامعه بشري دارد، این كتاب براي مخاطبان فارسي‌زبان در هفت فصل تدوين شده است كه به ترتيب به مشخصات گوگرد، گوگرد در نفت خام، روش‌هاي استاندارد اندازه‌گيري گوگرد و برخي تركيبات آن در نفت و فرآورده‌هاي نفتي، روش‌هاي جداسازي هتروسيكل‌هاي گوگرددار چندحلقه‌اي آروماتيك در سوخت‌هاي فسيلي، روش‌هاي آناليز دستگاهي، تركيبات گوگردي و فناوري‌هاي گوگردزدايي مي‌پردازد.

مطالعه اين كتاب براي آشنا شدن هر چه بيش‌تر كارشناسان و متخصصان، به‏ويژه در صنايع پالايش نفت، گاز و پتروشيمي، توصيه مي‌شود.

 

1388

اول

12

بيوتكنولوژي نفت

Petroleum Biotechnology

بهناز بخشنده

امجد عسكري

كتاب حاضر نخستين جلد از يك مجموعه سه‌جلدي با عنوان كلي "بيوتكنولوژي نفت" است كه بناست در آنها زمينه‌هاي گوناگون كاربرد فناوري زيستي در صنعت نفت و صنايع مربوطه بررسي شوند.

در جلد اول، پس از معرفي برخي مفاهيم كلي در زمينه نفت و بيوتكنولوژي آن، فرآيندهاي ميكروبي و آنزيمي بررسي شده‌اند؛ فرآيندهايي كه براي نفت و تركيبات مختلف مشتق از آن با هدف توليد ارزش افزوده انجام مي‌شوند و مي‌توان آنها را به دو دسته كلي فرآيندهاي با هدف ارتقاي كيفيت نفت(گوگردزدايي و كاهش ويسكوزيته نفت) و فرآيندهاي مربوط به توليد محصولات خاص(توليد پروتئين تك‌ياخته يا مواد فعال سطحي) تقسيم‌بندي كرد.

 

1388

اول

13

يك‏پارچه‌ كردن انرژي در فرآيندهاي شيميايي

Energy Integration in Chemical Processes

محمدرضا جعفري ‌نصر

از سه دهه قبل، حوالي سال 1970، با رو به كاهش گذاشتن منابع انرژي و به تبع آن افزايش قيمت اين منابع براي مصرف‌كننده‌ها، موضوع بحران انرژي يكي از مقوله‌هاي اساسي روز دنيا بوده و پيوسته بررسي شده است.

بحثي كاربردي كه در زمينه بازيافت انرژي در دهه 70 مطرح شد، در نهايت در قالب يك‏پارچه كردن فرآيندها جامعيت يافت. در واقع مي‌توان گفت كه هدف از فشرده كردن دستگاه‌ها و يك‏پارچه كردن فرآيندها بهره‌گيري از بيش‌ترين توانمندي‌هاي موجود در آنهاست تا كم‌ترين وابستگي را به تامين نيازهاي خود از خارج داشته باشند.

 

1388

اول

14

روش‌هاي پرتو ايكس در شناسايي مواد

X-Ray Methods for Characterrization of Materials

گروه پرتو ايكس و ميكروسكوپ الكتروني

كار در آزمايشگاه‌هاي پرتو ايكس و ميكروسكوپ الكتروني و برخورد با كارآموزاني كه از صنعت يا دانشگاه براي فراگيري مباني مقدماتي روش‌هاي پرتو ايكس به اين آزمايشگاه‌ها مراجعه مي‌كردند موجب شد كتابي آموزشي و در عين حال ساده كه در آن روش‌هاي پرتو ايكس مطرح شده باشند تهيه و ترجمه شود و در اختيار متخصصان و كارآموزان قرار گیرد. كتاب حاضر به زباني ساده نوشته شده و بدون استفاده از رياضيات پيچيده توليد و كاربردهاي پرتو ايكس را تشريح مي‌كند. هر فصل شامل تمرينات و خودآزمايي‌هايي براي درك بيش‌تر اين مباني است.

 

1389

اول

15

تكنولوژي مخازن هوشمند

Intelligent Reservoir Technology

سيدصالح هندي

تورج بهروز

تكنولوژي مخازن هوشمند از تكنولوژي‌هايي نوظهور است كه اخيرا در صنايع بالادستي مهندسي نفت عرضه شده است. اين تكنولوژي با چنان سرعتي وارد صنعت نفت شده است كه بعضي شركت‌هاي بزرگ نفتي دنيا از آن به عنوان نسل آينده ميادين نفتي(Next Generation Oil Fields) و بعضي ديگر به عنوان ميادين آينده(Field of the Future) ياد كرده‌اند كه هدف اين تكنولوژي به طور كلي بهبود فرآيند مديريت مخزن(Reservoir Management Improvement) است. اين تكنولوژي مي‌تواند به كاهش هزينه‌هاي سرمايه، ‌عملياتي،‌ بهبود عوامل زيست‌محيطي، شتاب بخشيدن به توليد و افزايش بازيافت نهايي از مخازن بسیار كمك كند.

 

1391

دوم

16

پتروگرافي آلي و كاربرد آن در شناسايي سنگ منشا نفت و گاز

Organic Petrography and its Application in Oil and Gas

مجتبي تولايي

اين كتاب به اختصار به چگونگي تشكيل مواد آلي موجود در رسوبات از جمله زغال سنگ و كروژن(ماده آلي جامد داخل رسوبات) پرداخته و چگونگي شناسايي آنها به وسيله ميكروسكوپ را توضيح داده است.

تصاوير ميكروسكوپي ماسرال‌هاي تشكيل‌دهنده انواع زغال سنگ و سنگ‌هاي منشأ نفت و گاز براي آشنايي بيش‌تر خواننده در كتاب گنجانده شده‌اند. به روش‌هاي تعيين مرحله پختگي و محدوده پنجره نفت‌زايي و گاززايي با استفاده از انعكاس ويترينيت اشاره شده است.

همچنين روش‌هاي آزمايشگاهي از جمله تخليص كروژن، تهيه قرص مقطع ضخيم و اندازه‌گيري انعكاس ويترينيت مختصرا توضيح داده شده‌اند.

 

1389

اول

17

اصول طراحي، ساخت و راه‌اندازي واحدهاي نيمه‌صنعتي در مهندسي شيمي

Principles of Design, Construction, Installation & Commissioning of Pilot Plants in Chemical Engineering

محمد ايازي

شهرام اميري

واحدهاي نيمه‌صنعتي در اندازه‌هاي مختلف و با نام‌ها و تعابير گوناگون همواره به عنوان ابزاري كليدي و كارآمد در مسير پرپيچ و خم ‌دست‌يابي به دانش فني و همچنين تجاري‌سازي يك محصول صنعتي شناخته شده‌اند. ساليان متمادي است كه اين واحدها در كمك به حل مسائلی پيچيده همچون افزايش مقياس واحدها، بهينه‌سازي پارامترهاي عملياتي، ارزيابي مواد و مصالح به‏كاررفته، تكميل اطلاعات طراحي، مطالعه كنترل‌پذيري فرآيند، بررسي دقيق‌تر نيازهاي تعميراتي، رفع تنگناها، آموزش كاركنان و ... نقشی مهم را ايفا مي‌كنند.

اين واحدها حلقه واسط فعاليت‌هاي پژوهشي در مقياس آزمايشگاهي و توليد صنعتي هستند و هنر مهندسي شيمي در طراحي اين واحدها به صورت رسمي و كلاسيك در برنامه درسي دانشگاه‌هاي كشور گنجانده نشده و كم‌تر موسسه آموزش عالي در فراگيرسازي اين مهم در بين دانشجويان مهندسي شيمي همت گماشته و تدوين كتاب حاضر از جمله معدود تلاش‌ها در اين عرصه است.

 

1389

اول

18

قالب‌گيري تزريقي ترموپلاستيك‌هاي ‌مهندسي

Injection Moulding of Engineering Thermoplastics

Vol.1

سعيد نوري خراساني

محمدمهدي طلاكش

ترموپلاستيك‌هاي مهندسي پليمرهايي هستند كه در مصارف مهندسي به علت سبكي، سفتي، استحكام بالا، مقاومت در برابر خزش و سايش كم استفاده مي‌شوند. در حال حاضر بعضي از اين ترموپلاستيك‌هاي مهندسي در داخل توليد و بقيه از خارج از كشور وارد مي‌شوند و اكثرا با اسامي تجاري خود در صنايع شناخته شده‌اند.

در اين كتاب ضمن معرفي بعضي از اسامي تجاري اين ترموپلاستيك‌ها، شرايط قالب‌گيري تزريقي دقيق هر كدام ارايه شده‌اند. اين كتاب براي مهندسان پليمر شاغل در صنايع قالب‌گيري تزريقي و همچنين دانشجويان دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد مفيد است.

 

1389

اول

19

سيستم نفتي از سنگ منشا تا تله هيدروكربني

The Petroleum System From Sourse to Trap

محمد كسايي نجفي

طي سال‌هاي متمادي زمين‌شناسان نفت و موسسه‌هاي پژوهشي و علمي(خصوصي و دولتي) براي دست‏يابي به يك روش قابل‏اعتماد و منطقي براي تشخيص دادن و توصيف كردن توان هيدروكربن‌زايي و ريسك‌هاي موجود در تله‌ها، ميدان‌هاي اكتشافي و حوضچه‌هاي رسوبي بسيار تلاش كرده‌اند. كتاب "سيستم نفتي از سنگ منشا تا تله هيدروكربني"سرانجام اين مشكل را حل كرده و به صورت مجموعه‌اي از مقاله‌هاي نگاشته‏شده متخصصان معروف اكتشاف در جهان، شامل مطالعه‌هاي حالت و قياسي، ارايه شده است.

روش ارايه‌شده در اين كتاب، علي‌رغم اين كه به مثابه " داروي شفابخش هر دردي" نيست، مي‌تواند در ارزيابي و بازگو كردن توان هيدروكربن‌زايي و ريسك‌هاي اكتشافي مناطق مطالعه‌شده به نحوي موثر به زمين‌شناسان كمك كند و با استفاده از اين روش مي‌توان داده‌ها و زمينه‌هاي منطقي لازم را براي پايه‌گذاري بحث‌هاي سازنده زمين‌شناسان آگاه از يك منطقه خاص فراهم كرد.

 

1392

دوم

20

مباني ارزيابي فشار سازند

Principles of Formation Pressure Evaluation

حسين حسين‌پور صيامي

علي‏اكبر رحيمي بهار

در صنعت نفت داده‌هاي فشار در تعيين خط مشي اكتشاف، برنامه‌ريزي حفاري و توسعه مخازن در مناطقي كه به لحاظ فشارهاي غيرعادي زمين ريسك بالا دارند اهميتي فراوان دارند. اين اطلاعات مي‌توانند براي زمين‌شناسان در ارزيابي صحيح روند شكستگي‌ها، گسل‌ها و ديناميك مهاجرت هيدروكربن و براي مهندسان نفت در برنامه‌ريزي‌ چاه، طراحي لوله‌گذاري و گل حفاري بسيار مفيد باشند. اثر اين برنامه‌ريزي‌ها نيز خود در هزينه هاي حفاري، ‌ايمني چاه و مسائل زيست‌محيطي اهميت دارد. تعيين مناسب فشار سازند براي طراحي، كنترل و ايمني چاه‌ها،‌ حذف مشكلات عمليات حفاري و كاهش ريسك فني و اقتصادي برنامه توسعه مخزن ضروري است.

 

1389

اول

21

تشكيل رسوب و آسيب‌ديدگي سازند در فرآيند تزريق آب به مخازن نفتي

Scale Deposition & Formation Damage during Water Injection Process in Oil Reservoirs

سعيد عباسي

حسن فراهاني

تشكيل رسوب يكي از مهم‌ترين و جدي‌ترين مشكلاتي است كه سيستم‌هاي تزريق آب با آن مواجه‌اند. اين رسوبات گاهي با محدود كردن يا انسداد ماتريس يا شكاف‌هاي سازند توليدكننده نفت و فواصل مشبك‌كاري‌شده مانع توليد نفت و گاز مي‌شوند. همچنين اين رسوبات در پمپ‌هاي ته‌چاهي، لوله استخراجي، لوله جداري، تانك‌ها و ديگر تجهيزات توليدي مي‌توانند ته‌نشين شوند. تشكيل رسوب مي‌تواند در پايين‌دست هر نقطه‌اي در سيستم توليدي كه فوق‏اشباع شده باشد رخ دهد. فوق‏اشباع‏شدگي يا در اثر تغيير دما و فشار آب به‏تنهايي و يا با اختلاط دو آب ناسازگار مي‌تواند به وجود آيد. از جمله رايج‌ترين رسوبات ميادين نفتي مي‌توان به كربنات كلسيم، سولفات كلسيم، سولفات استرانسيم و سولفات باريم اشاره كرد. در اين كتاب تشكيل رسوب و آسيب‌ديدگي سازند، منبع رسوبات ميادين نفتي، مشكلات ناشي از رسوب‌گذاري در ميادين نفتي، حلاليت رسوبات، انواع رسوبات در ميادين نفتي، مواد شيميايي استفاده‌شده براي كنترل رسوبات و مدل‌هاي پيش‌بيني تشكيل رسوبات بررسي شده‌اند.

 

1389

اول

22

ترسيم نقشه‏راه تكنولوژي

Technology
Road Mapping

گروه ايده‏پردازان جوان

كتاب حاضر مجموعه‌اي از معتبرترين مقالات منتشرشده در زمينه "ترسيم نقشه‏راه تكنولوژي" است كه به بررسي اين فرآيند از ابعاد گوناگون و در شرايط مختلف مي‌پردازد.

نقشه‏راه نموداري بر محور زمان و با رويكرد لايه‌اي است. هر يك از اين لايه‌ها نشان‌دهنده يكي از مراتب با سطوح برنامه‌ريزي سازمان است كه در ترسيم نقشه‏راه به آن پرداخته مي‌شود. نقشه‏راه ابزاري گرافيكي براي نمايش آينده مطلوب سازمان و راه‌هاي وصول به آن و كمك به انتخاب بهترين مسير و نيز نمايش شكاف‌هاي سازماني و موانعي است كه در هنگام نمايش شكاف‌هاي سازماني و هنگام اجرا پيش مي‌آيند.

 

1391

دوم

23

كاربرد روش‌هاي هوشمند در مهندسي نفت و علوم زمين

Application of Intelligent Methods in Petroleum Engineering and Geosciences

محمدرضا كمالي

فاطمه علي‌مددي

امين فخري

ارزيابي توان توليد يك مخزن مستلزم شناخت دقيق و درست ويژگي‌هاي آن است. به علاوه آگاهي از خواص فيزيكي سنگ و سيال مخزن و ارتباط دوسويه سيستم‌هاي هيدروكربني و سازند براي درك و ارزيابي عمل‏كرد يك مخزن بسيار ضروري است. پيچيدگي‌هاي ذاتي مخازن هيدروكربني يك چالش عمده مهندسان نفت براي تعيين ويژگي‌هاي يك محيط متخلخل و همچنين خصوصيات سيالات موجود در اين محيط محسوب مي‌شود. به علاوه نبود و يا كمبود داده‌هاي قابل‌اطمينان و بعضا نداشتن درك كافي از فيزيك زمين، به ويژه در مناطق مرزي و دور از دسترس، مي‌تواند به شناخت و درك ضعيف عمل‏كرد مخزن منجر شود. در سال‏هاي اخير رشد روزافزون علوم كامپيوتر، به‏ويژه روش‌هاي هوشمند در صنعت نفت، بسياري را بر آن داشت مشكلات و موانع موجود و غيرقابل‏حل را با اين روش‌ها برطرف کنند؛ به همين سبب در اين كتاب نيز سعي شده است، ضمن معرفي و شرح اوليه انواع مختلف روش‌هاي هوشمند، خوانندگان با كاربرد و همچنين نحوه عمل‏كرد اين روش‌ها در مسائل مهندسي نفت و زمين‌شناسي آشنا شوند.

 

1389

اول

24

راهبري پژوهش

معاونت پژوهش و فناوري وزارت نفت

‹‹... در راستاي تحقق اهداف مندرج در "نظام جامع راهبري پژوهش، فناوري و نوآوري صنعت نفت" و به منظور ايجاد شفافيت در امور اجرايي پروژه‌هاي پژوهشي وزارت نفت اين آيين‌نامه تدوين و ابلاغ مي‌شود. بر اين اساس، اين آيين‌نامه فرآيند "تعريف، تصويب، اجرا و نظارت بر پروژه‌هاي پژوهش و فناوري وزارت نفت" را مشخص نموده و نقش حوزه‌هاي مختلف در اين عرصه را تعيين مي‌كند. ...‹‹

وزير نفت

 

----

-----

25

مقدمه‌اي بر كاربرد نانوفناوري در پليمرها

An Introduction to Application of Nanotechnology in Polymers

وحيد حدادي اصل

وحيد كريم‌خاني

امروزه بايد به اين نكته اذعان كرد كه دانش پليمري يكي از شاخه‌هاي علمي است كه نسبت به رشته‌هاي علمي ديگر پيشرفتي قابل‌ملاحظه داشته است. رشد سريع اين علم به دليل كاربردهاي فراوان مواد پليمري در بسياري از ابعاد زندگاني بشر بوده است. شايد بتوان دنياي آينده را همچون مجسمه‌اي تجسم كرد كه داراي مغزي از دانش كامپيوتري و بدني از مواد پليمري است. سبكي، ارزاني، مقاومت شيميايي بالا و خواص فيزيكي- مكانيكي مناسب باعث شده است كه پليمرها جايگزيني بسيار مناسب براي فلزات و غيرفلزات باشند. در اين ميان با توجه به كاربرد و مصرف روبه‏رشد علم نانوفناوري، روش‌هايي مختلف براي سنتز نانوذرات پليمري در اندازه‌ها و وزن‌هاي مولكولي متفاوت و نيز نانوكامپوزيت‌ها ابداع شده‌اند. با توجه به موضوعات ذكرشده مي‌توان دريافت كه علم نانوفناوري در دنياي مواد پليمري پيچيدگي و وسعت بسيار زيادي دارد و كتاب حاضر نيز سرآغازي بر دست‏يابي به دانش مذكور است.

 

1389

اول

26

کليات توربين‌هاي گاز؛ بررسي پديده سرج و شکست قطعات در توربين‌هاي گازي و کمپرسورهاي گريز از مرکز(سولار مارس)

The General Guide of Gas Turbines(Surge Phenomenon & Gas Turbine & Centrifugal Compressors Parts Failure(Solar Mars))

فريدون خسرويان

امروزه توربين‌هاي گازي در صنايع نفت و گاز و ديگر صنايع نقشي ويژه ايفا و در بيشتر تاسيسات صنعتي، ضمن تامين برق مصرفي، نيروي محركه مستقيم بسياري از پمپ‌ها و كمپرسورها را براي جمع‌آوري گاز، تقويت فشار گاز، گازراني، تزريق گاز و ... فراهم مي‌کنند از اين ‌رو تداوم فعاليت آنها بسيار مهم و لذا بررسي نقاط آسيب‌پذير عملياتي شامل مبحث سوخت، روغن مخصوص روغن‌كاري و شرايط کاري مخاطره‌آميز از جمله سرج يا موج زدن اجتناب‌ناپذير است. وقوع پديده نامطلوب سرج مي‌تواند صدماتي بسيار جدي به همه توربين‌ها به‏ويژه توربوكمپرسورها وارد كند؛ بنابراين شناخت مشخصات سوخت و روغن و راه‌هاي دوري جستن از پديده سرج در زمان راه‌اندازي و عمليات و نيز ديگر عوامل شکست توربين بسيار مهم و حياتي است.

 

1389

دوم

27

مديريت منابع انساني در سازمان‌هاي پروژه‌محور

Human Resource Management

in the Project-Oriented Organization

غلامرضا اصيلي

مديريت منابع انساني در سازمان‌هاي پروژه‌محور موضوعي نسبتا ناشناخته است. براي مديران در سازمان‌هاي پروژه‌محور به‌كارگيري فرآيندها و كاركردهاي متفاوت مديريت منابع انساني، از جمله روابط كاركنان، بسيار مهم است. كتاب حاضر كه حاصل مطالعات پژوهشي و موردكاوي‌هاي عميق در چندين شركت معتبر است به عنوان يك منبع محدود اما نو و منحصربه‌فرد مي‌تواند چراغي راهنما براي مديران منابع انساني، مديران سازمان‌هاي پژوهشي و مراكز علمي و دانشي، براي تغيير رويكرد از يك‌جانبه‌نگري به داشتن ديدي چندجانبه‌نگر در مسائل مديريت منابع انساني باشد. يافته‌هاي حاصل از اين پژوهش مي‌توانند براي راهبرد مديريت منابع انساني در سازمان‌هاي دانشي و سازمان‌هاي مبتني بر كار پروژه و نيز مطالعات مديريت منابع انساني در سازمان‌هاي مشابه كشور مفيد باشند.

 

1389

دوم

28

ديناميك سيالات محاسباتي

Applied Computational Fluid Dynamic & Heat Transfer

حميدرضا نظيف

اكبر زمانيان

ديناميك سيالات محاسباتي(CFD) به عنوان درسي دانشگاهي و يا مرتبط با فعاليت‌هاي مراكز تحقيقاتي بسيار توسعه‌يافته است. چون روش‌هاي اجزاي محدود به‏خوبي براي حل مسائل مكانيك جامدات تثبيت شده‌اند، نرم‌افزارهاي جريان سيال مانند نرم‌افزارهاي سازه گسترش نيافته‌اند در حالي كه مهندسان، دانشجويان و كاربران CFD بايد با آن به‏خوبي آشنا شوند و اين كتاب تلاشي براي رفع اين نياز است.

 

1386

اول

29

فناوري‌هاي نوين در بهبود عمل‏كرد مبدل‌هاي حرارتي(برای کاربری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی)

Heat Exchanger Enhancement

محمدرضا جعفري‌نصر

خوش‏بختانه در سال‌های اخیر دانش فنی لازم برای طراحی و ساخت مبدل‌های حرارتی، به‏ویژه از نوع پوسته و لوله‌ای، در کشور به‏خوبی توسعه یافته است ولی متاسفانه شناخت کافی از فناوری‌هايی نوین در اين زمينه که در حال حاضر شرکت‌های طراحی مهندسی پیش‏تاز دنیا در صنایع مختلف به‏ویژه نفت، گاز و پتروشیمی به کار مي‌گيرند وجود ندارد. کتاب حاضر، که حاصل سال‌ها پژوهش و تدریس مولف برای مهندسان و دانشجویان رشته‌های مهندسی شیمی و مکانیک است، با هدف آشنا كردن آنان با مبانی علمی روش‌های نوین افزایش انتقال حرارت نگاشته شده است.

در این کتاب تلاش شده صرفا روش‌های کاملا کاربردی که طراحی، ساخت و اجرای آنها در داخل کشور ممكن است معرفی و بررسی شوند.  

 

1392

دوم

30

رسوب‌گذاري در مبدل‌هاي حرارتي

Heat Exchanger Fouling

محمدرضا جعفري‌نصر

علي‌رغم دست‏يابي مهندسان به توانمندي‌هايي چشم‏گير در طراحي‌هاي نوين ساخت مبدل‌هاي حرارتي، مشكل رسوب‌گذاري در آنها هنوز يكي از پرهزينه‌ترين معضلات محسوب مي‌شود و تنها در امريكا اين مشكل هزينه‌اي نزديك به پنج ميليارد دلار در در سال در بر داشته است.

در اين كتاب مولف، ضمن آشنا كردن مهندسان و دانشجويان با مباني علمي موضوع شامل بررسي انواع رسوب، مدل‌سازي و پيش‌بيني تشكيل آن، در نهايت روش‌هاي كاهش و كنترل رسوب را بررسي و ارايه كرده است.

 

1391

دوم

31

كاركردهاي نوين مديريت سرمايه انساني در عصر دانش(رويكردي جديد در سازمان‌هاي نوآور)

Modern Practices for Managing People in the Knowledge Economy

غلامرضا اصيلي

سازمان‌هاي نوآور با يك تغيير مستمر مواجه هستند و براي ادامه بقا در چنين محيطي ناچاراند قابليت‌هاي مديريتي و نيروي انساني خود را توسعه دهند كه مهم‌ترين آنها مديريت موثر سرمايه انساني است. تغييرات روزافزون مباني مزيت رقابتي بيان‏گر اين‌اند كه قسمت اعظم دانسته‌هاي ما از مديريت منابع انساني قديمي شده و يا حداقل در سازمان‌هاي جديد به‏‌تنهايي كارساز نيستند. در اين كتاب سعي شده است با يك رويكرد جديد و متفاوت به موضوع مديريت منابع انساني پرداخته شود و، با مطالعه وسيع و گسترده ادبيات سازمان‌هاي دانشي و مديريت راهبردي منابع انساني، نيازهاي رفتاري و كاركردهاي نوين مديريت در سازمان‌هاي دانشي در فضاي رقابتي امروزي ارايه شوند.

مطالب اين كتاب، حاصل تجربيات و مطالعات طولاني و مستمر در حوزه سرمايه انساني و مشتمل بر دوازده فصل است كه با نگرشي يك‏پارچه اغلب كاركردهاي نوين و راهبردي مديريت سرمايه انساني را به صورت كاربردي براي مديران و كارشناسان حرفه‌اي در سازمان‌هاي دانشي و نو‌آور ارايه مي‌كند.

 

1390

دوم

32

مرجع كامل مهندسي مخازن نفت و گاز

(جلد اول)

Reservoir Engineering

Hand Book

عباس قبادي

جمشيد مقدسي و ...

با توجه به توسعه علوم مهندسي نفت در كشور و رويكردهاي نوين علمي و فني مديران اين صنعت، لزوم تهيه و تدوين كتب فني و تخصصي در اين حوزه بيش از پيش رخ مي‌نمايد و حركت در اين طريق قطعا براي نيل به اهداف جنبش نرم‌افزاري و بومي‌سازي علوم و فناوري‌هاي مهندسي نفت مفيد خواهد بود. كتابReservoir Engineering Hand Book ، نوشته طارق احمد، يكي از جمله كتب مرجع بين‌المللي در زمينه مهندسي نفت است كه بسياري از مباحث فني مهندسي نفت از جمله خواص سيالات مخزن، خواص سنگ مخزن، مهندسي مخزن، مهندسي بهره‌برداري، مهندسي حفاري، چاه‌پيمایي و چاه‌آزمايي را در بر مي‌گيرد. با مطالعه اين كتاب مي‌توان به دركي جامع از علوم مهندسي نفت دست يافت.

مطالعه اين كتاب به كليه كارشناسان، متخصصان، دانشجويان و همچنين علاقمندان به علوم مهندسي نفت توصيه مي‌شود.

 

1391

دوم

33

پالايش

(فرآورده و فرآيند)

مجموعه مقالات

A Collection of Articles

Refining

Process & Products

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

34

گاز

(پالايش، تبديلات، فرآورده‌ و انتقال)

مجموعه مقالات

Gas

Refining,Conversion,Products, transportation

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

35

محيط زيست

(آلاينده‌ها، سوخت، آب و فاضلاب)

مجموعه مقالات

Environment

Pollutants, Fuel, Water, And Wastewater

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

36

تجزيه و ارزيابي مواد

(اندازه‌گيري عناصر، روش‏هاي فيزيكي، شيميايي و دستگاهي)

مجموعه مقالات

Analysis and Evaluation

Physical and Standard, Instrumental Analysis

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

37

نرم‏افزارهاي شبيه‏سازي

در صنايع نفت

مجموعه مقالات

Simulation Software

In Petroleum Industry

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

38

پليمر

(خواص، كاربرد و سنتز)

مجموعه مقالات

Polymer

Synthesis. Application, And Properties

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

39

مهندسي و اقتصاد فرآيند

(طراحي، ساخت و راه‌اندازي)

مجموعه مقالات

Engineering and process Feasibility

Design ,Construction ,And Operation

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

40

حفاظت صنعتي

(خوردگي، پوشش و بيوتكنولوژي)

مجموعه مقالات

Industrial protection

Corrosion ,Coating And Microbiology

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

41

كاتاليست

(خواص، ساخت، اندازه‌گيري و عمل‏كرد)

مجموعه مقالات

Catalysis

Properties, Preparation, evaluation, Performance

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

42

فرمولاسيون و سنتز

(روان‏كارها و سموم؛ جلد اول)

مجموعه مقالات

Formulation and Synthesis

Lubricants And Pesticides

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

43

فرمولاسيون و سنتز

(روان‏كارها و سموم؛ جلد دوم)

مجموعه مقالات

Formulation and Synthesis

Lubricants And Pesticides

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1388

اول

44

علوم زمين-1: زمين‌شناسي و ژئوفيزيك

مجموعه مقالات

Petroleum Geosciences-1

Geology & Geophysics

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1389

اول

45

علوم زمين-2: ژئوشيمي آلي و سيستم‌هاي نفتي

مجموعه مقالات

Petroleum Geosciences-2

Organic Geochemistry & Petroleum Systems

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1389

اول

46

مهندسي نفت- 1: مهندسي مخازن

مجموعه مقالات

Petroleum Engineering -1

Reservoir Engineering

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

47

مهندسي نفت- 2: ازدياد برداشت، توليد و بهره‌برداري

مجموعه مقالات

Petroleum Engineering -2

Production And Eor

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

48

مهندسي نفت- 3: تكنولوژي حفاري

مجموعه مقالات

Petroleum Engineering -3

Drilling Technology

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

49

مهندسی نفت- 4: پتروفيزيك،‌ مهندسي شيمي و مدل‏سازي

مجموعه مقالات

Petroleum Engineering -4

Petro physics, Chemical Engineering & Modeling

در این كتاب مقالات برگزيده اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه صنعت نفت و اساتيد صاحب نام دانشگاه‏هاي معتبر كشور، كه بعضا در فصل‏نامه‏هاي علمي- پژوهشي و يا علمي- ترويجي ساليان اخير به طور پراكنده منتشر شده اند در يك مجلد در اختيار علاقمندان قرار گرفته‏اند.

 

1391

دوم

50

پژوهش‏نامه نفت(راهنماي مجموعه مقالات تخصصي)

Directory Of Petroleum

Research Publications

اين كتاب راهنماي مجموعه مقالات تخصصي منتشره پژوهشگاه صنعت نفت است كه در قالب شانزده جلد كتاب مشتمل بر 674 مقاله در دو بخش حوزه بالادستي صنعت نفت(شش جلد) و حوزه پايين‌دستي صنعت نفت(ده جلد) گردآوري، تنظيم و بازنشر شده است. از آن جا كه جستجوي مقالات با اين حجم و در اين گستره وسيع موضوعي ممكن است براي پژوهش‏گر دشوار باشد، اين كتاب راهنما حول چهار محور تنظيم شده است:

1- فهرست الفبايي اسامي نويسندگان: در اين نمايه اسامي نويسندگان مقالات(چه فردي و چه گروهي) به ترتيب الفبا تنظيم و عناوين مقالات منتشره آنها، با ارجاع به شماره كتاب و صفحه، ذيل نام آنها درج شده است.

2- فهرست الفبايي مقالات: در اين فهرست عناوين مقالات به ترتيب حروف الفبا و با درج نشاني مقاله تنظيم شده‌اند. براي ساده‌تر كردن جستجو، مقالات در اين بخش در دو بخش بالادستي و پايين‌دستي دسته‌بندي شده‌اند.

3- فهرست موضوعي مقالات: در اين بخش نيز كه به دو دسته مقالات حوزه بالادستي و حوزه پايين‌دستي صنعت نفت تقسيم شده است، فهرست مقالات هر كتاب به ترتيب زمان انتشار و با درج نام پديدآورندگان آن تنظيم شده است.

4- فهرست موضوعي كاربردي: در اين محور كليدواژه‌هايي از مقالات، با توجه به اهميت موضوع، انتخاب و الفبايي شده‌اند و فهرستي از عناوين مقالات ذيل اين كليدواژه‌ها تهيه شده است و خواننده، با جستجوي موضوعي زمينه‌هاي تحقيق و پژوهش در صنعت نفت، مي‌تواند مقالات درج‏شده در كتاب‌هاي اين مجموعه شانزده جلدي را ملاحظه كند و موضوع موردنظر خود را بيابد.

 

1388

اول

51

ميكروسكوپي تونل‏زني روبشي و كاربرد آن در شرايط الكتروشيميايي

Scanning Tunneling Microscopy

and its Application Under Electrochemical Conditions

صديقه صادق حسني

ابزار و تجهيزات شناسايي نقشي بسيار مهم در حوزه فناوري نانو ايفا مي‌كنند به طوري كه امروزه توسعه دنياي نانو مرهون پيشرفت و تكامل ابزارهاي شناسايي است. ابداع روش‌هاي نوين شناسايي بزرگ‏نمايي تا حد تفكيك اتمي را ممكن كرده است و از اين راه مي‏توان رفتارهاي مواد را به‏دقت شناسايي و آنها را با ظرافتي خاص دست‏كاري كرد. ميكروسكوپ تونل‌زني روبشي يكي از اين دستاوردهاست كه سطح ماده را با قدرت تفكيكي در مقياس نانومتري روبش و تهيه تصوير از اتم‌هاي سطح مواد را ممكن مي‏كند. ميكروسكوپ تونل‏زني روبشي الكتروشيميايي نيز روشي قدرتمند براي مطالعه و بررسي هم‏زمان فعاليت‏هاي الكتروشيميايي واقع بر سطح است كه مي‏تواند تغييرات توپوگرافي سطح را اعم از ترسيب، جذب يا واكنش‏هاي انحلال بررسي كند. هدف از نگارش اين كتاب، آشنايي با ميكروسكوپ تونل‏زني روبشي در شناسايي نانومواد و كمك به پژوهش‏گران براي استفاده بهتر و كاربردي‏تر در پژوهش‌هاي مرتبط با فناوري نانو و توسعه جريان دانش است و سعي شده با بهره‌گيري از مطالعات و تجربيات نويسنده در اين حوزه اصول كار اين دستگاه و كاربردهاي آن به‏روشني توضيح داده شوند.

 

1392

اول

52

خوردگي ميكروبي

Microbiologically Influenced Corrosion

قاسمعلي محبعلي

جابر نشاطي

خوردگي ميكروبي، ناشي از حضور و فعاليت ميكروب‌ها،‌ به علمي بين رشته‌اي ارتقا يافته و مستلزم بهره‌گيري از رشته‌هايي مانند ميكروبيولوژي، بيوتكنولوژي، الكتروشيمي، متالورژي، مهندسي سطح و بيوفيزيك است. فصول مختلف اين كتاب به تشكيل بيوفيلم، موجودات زنده مسبب خوردگي، فنون الكتروشيمي، تشخيص و پايش خوردگي، تاثير عناصر آلياژي(از جمله فلزات ضدميكروب) تاثير ملاحظات طراحي بر خوردگي ميكروبي، خوردگي ميكروبي غيرفلزات و ارايه راهبردهاي كنترل و پيش‌گيري از خوردگي ميكروبي اختصاص يافته‏اند.

راهبردهاي تعديل خوردگي ميكروبي شامل شيوه‌هاي مهندسي، شيميايي و زيستي هستند. در فصلي جداگانه مجموعه گزارش‌هاي خوردگي ميكروبي براي محيط‌هاي عمومي(محيط‌هاي زيرزميني، ‌اتمسفريك و دريايي) و نيز محيط‏هاي خاص و صنايع ارايه شده است.

اين كتاب براي محققان و دانشجويان و در مجموع براي خوانندگاني تهيه شده است كه از مباني فرآيندهاي خوردگي مطلع و به پرداختن جامع به موضوع خوردگي و نيز ورود به موضوع خوردگي ميكروبي علاقمند هستند.

 

1392

دوم

53

كاربرد پليمرها در پزشكي
(جلد اول: زیست‏سازگاری پلیمرها و پلیمرهای زیست‏سازگار)

Application of Polymers In Medicine

(Polymeric Prosthesis)

وحيد حدادي ‌اصل

نصيرالدين مكرم ‌دري

رعنا ايماني

سبكي، ارزاني مقاومت شيميايي بالا و خواص فيزيكي- مكانيكي مناسب باعث شده است تا مواد پليمري به طور گسترده در فناوري پزشكي به كار روند و سهم صنايع پليمري در توسعه دنياي پزشكي در سال‌هاي اخير افزايش يابد. امروزه پليمرها در مباحث قلبي- عروقي، ‌رگ‌هاي مصنوعي، كاشت‌ها و پروتزهاي سينه، درمان بيماري‌هاي مغز و نخاع، و جراحي‌هاي پلاستيك، ارتوپدي، چشم‌پزشكي، دندان‌پزشكي، توليد نخ‌هاي بخيه، چسب‌هاي جراحي، ماهيچه‌هاي پليمري، جايگزين‌هاي حلزوني گوش، پوست مصنوعي و پيونددهند‌هاي پوستي، سامانه‌هاي رهايش دارو، بسترهاي حامل داروهاي زيرپوستي، مهندسي غشا و ساخت وسايل پزشكي بيرون از بدن كاربرد دارند. اين كاربردها نشان‌دهنده سازگاری بدن انسان با پليمرهاست. كتاب حاضر نگاهي گذرا به كاربرد مواد پليمري در علوم و مهندسي پزشكي است.

 

1390

اول

54

كاربرد پليمرها در پزشكي
(جلد دوم: پروتزهای پلیمری)

Application of Polymers In Medicine

(Polymeric Prosthesis)

وحيد حدادي‌ اصل

يوسف محمدي

سبكي، ارزاني مقاومت شيميايي بالا و خواص فيزيكي- مكانيكي مناسب باعث شده است تا مواد پليمري به طور گسترده در فناوري پزشكي به كار روند و سهم صنايع پليمري در توسعه دنياي پزشكي در سال‌هاي اخير افزايش يابد. امروزه پليمرها در مباحث قلبي- عروقي، ‌رگ‌هاي مصنوعي، كاشت‌ها و پروتزهاي سينه، درمان بيماري‌هاي مغز و نخاع، و جراحي‌هاي پلاستيك، ارتوپدي، چشم‌پزشكي، دندان‌پزشكي، توليد نخ‌هاي بخيه، چسب‌هاي جراحي، ماهيچه‌هاي پليمري، جايگزين‌هاي حلزوني گوش، پوست مصنوعي و پيونددهند‌هاي پوستي، سامانه‌هاي رهايش دارو، بسترهاي حامل داروهاي زيرپوستي، مهندسي غشا و ساخت وسايل پزشكي بيرون از بدن كاربرد دارند. اين كاربردها نشان‌دهنده سازگاری بدن انسان با پليمرهاست. كتاب حاضر نگاهي گذرا به كاربرد مواد پليمري در علوم و مهندسي پزشكي است.

 

1390

اول

55

كاربرد نشانه‌هاي زيستي در ژئوشيمي آلي

Application of Biomarkers In Organic Geochemistry

بيوك قرباني

محمدرضا كمالي

در دو دهه اخير، شناسايي و كاربرد نشانه‌هاي زيستي شاهد پيشرفتي شگرف بوده است. محققان شركت‌هاي نفتي سهمي بسزا در توسعه دانش نشانه‌هاي زيستي و كاربرد آنها در صنعت نفت داشته‌اند. امروزه از نشانه‌هاي زيستي به عنوان يك ابزار قوي در تطابق نفت با نفت و نفت با سنگ منشا استفاده مي‌شود. علاوه بر اين، نشانه‌هاي زيستي به تعبير و تفسير محيط‌هاي رسوبي ديرينه، دگرسايي نفت، منشا بيوتكنولوژي نفت، مقدار پختگي سنگ منشا و حتي تعيين سن رسوبات بسيار كمك مي‌كنند.

براي مطالعه نشانه‌هاي زيستي از دستگاه‌هايي بسيار پيشرفته مانند كروماتوگرافي گازي- طيف‌سنجي جرمي (Gas Chromatography – Mass Spectrometry) مجهز به نرم‏افزار استفاده مي‌شود، هر چند استفاده از اين روش به متخصص مجرب و مخارج فراوان نياز دارد. به دليل حساسيت زياد، اين دستگاه همواره يكي از ابزارهاي بسيار كليدي تحقيقات روز است و اكثر مراكز تحقيقاتي و شركت‌هاي نفتي بزرگ از آن بهره‌ مي‏برند.

 

1390

اول

56

مباني مهندسي سيمان‌كاري چاه‌هاي نفت و گاز

Fundamentals of Cementing Engineering In Oil and Gas Wells

حميد سلطانيان

عليرضا مرتضوي

محمدجواد مجتهدي

در اين كتاب سعي شده مطالبي جامع و كاربردي مربوط به موضوعات متنوع در زمينه صنعت سيمان‌كاري ارايه شوند. سيمان در چاه‌هاي نفت و گاز بين فضاي حلقوي قرار می‏گیرد. هدف اصلي از سيمان‌كاري جلوگيري از ارتباط سيالات موجود در سازندهاي حفرشده و تفكيك بين لايه‌اي است. تغيير شرايط چاه و چگونگي مهندسي، طراحي و فرمولاسيون دوغاب سيمان و نحوه اجراي عمليات سيمان‌كاري بر كيفيت سيمان بسيار تاثيرگذاراند و بروز ضعف در هر كدام موجب عدم‏يك‏پارچگي دوغاب سيمان در فضاي حلقوي خواهد شد. نقصان در تفكيك لايه‌اي خساراتي جبران‏ناپذير   به چاه‌هاي حفرشده مي‌زند. اين اثرات مي‌توانند موجب مهاجرت گاز و سيال به درون ستون سيمان و در شرايط حادتر، مچالگي لوله‌هاي جداري و از بين رفتن چاه حفرشده شوند.

 

1391

دوم

57

نقاط كوانتومي بلورين نيمه‌رسانا

(سنتز، همايش، طيف‌بيني و كاربردها)

Semiconductor Nanocrystal Quantum Dots(Synthesis, Assembly, Spectroscopy and Applications)

مصطفي حسني سعدي

طاهره پورصابري

مريم شانه‌ساز

سيدكامران تركستاني

نقاط كوانتومي نانوذراتي با خصوصيات نوري منحصربه‏فرد با توان نشر نور با رنگ‌هايي مختلف هستند كه رنگ نور به اندازه بلورهاي آنها بستگي دارد. نقاط كوانتومي در دسته نانوذرات نيمه‌رسانا جاي دارند كه به علت ويژگي‌هاي منحصربه‏فردشان، مانند پايداري نوري بالا، طيف نشري باريك، طيف جذبي پهن، درخشندگي نوري بسيار و پايداري شيميايي، در سال‌هاي اخير توجه محققان را به خود جلب كرده‌اند.

از نقاط كوانتومي در بسياري از زمينه‌ها مانند تحقيقات پزشكي و زيستي، ابزارهاي نشر نور، رايانه‌هاي كوانتومي، برچسب‌هاي زيستي و سلول‌هاي خورشيدي استفاده مي‌شود.

 

1391

اول

58

پوشش‌هاي دمابالا

High Temperature Coatings

محمد شايگاني

آرام اسعدي

این كتاب چگونگي خنثي كردن اثرات حرارتي خوردگي سريع و تخريب مواد و تجهيزاتي را نشان مي‌دهد كه در معرض‌ دماي بالا قرار گرفته‌اند. اين كتاب اولين راهنماي عملي براي استفاده از پوشش‌هاي محافظ در برابر حرارت براي كاربردهاي دمابالا و شامل آخرين پيشرفت‌ها در زمينه مواد مصرفي در پوشش‌هاي محفاظ است و روش‌هاي توليد، رفتار پوشش‌ها تحت تنش‌هاي حرارتي، تكنيك‌هاي اعمال آنها روي سطوح مختلف، روش‌هاي بازرسي و تعمير پوشش‌هاي موجود را در بر مي‌گيرد.

نويسنده كتاب، با توجه به تجربه طولاني خود در صنعت توربين‌هاي گازي، آخرين دستاوردها را در زمينه مواد و تكنولوژي‌هاي پوشش‌دهي و همچنين توصيه‌هايي را براي نگه‌داري، تعمير و بازرسي مناسب پوشش‌هاي دمابالا گرد آورده است.

 

1391

اول

59

مديريت كربن

(ضرورت‏ها، چالش‌ها و رهيافت تكنولوژي)

Carbon Management

(Challenges, Necessities and Technology Approach)

علي طاهري

سعيد عظيمي‌پور

محمد صامت

حسن برگزين

مهم‌ترين گاز گلخانه‌اي كه نشر آن در اتمسفر با فعاليت‌هاي انسان مرتبط است دي‌اكسيد‌كربن است كه مهم‌ترين منابع توليد آن سوخت‌هاي فسيلي هستند. در اثر پراكنش دي‌اكسيد‌كربن و ديگر گازهاي گلخانه‌اي در اتمسفر، تغييرات آب و هوايي مخرب رخ مي‌دهند كه معضلي جهاني هستند. خطراتي ناشي از اين تغييرات كاملا روشن نيستند، اما با توجه به نقش گاز دي‏اكسيد كربن به عنوان گازي گلخانه‌اي در آلودگي هوا و گرم شدن كره‌ زمين مديريت و قرنطينه كردن آن ضروري به نظر مي‌رسد.

 

1390

اول

60

تكنولوژي پليمرهاي فلئورينه

Technology of Fluoropolymers

طلعت خلخالي ‌زاويه

اين كتاب در فصول ابتدايي مباني شيمي پليمرهاي فلئورينه، خواص و ويژگي‌هاي منحصربه‏فرد آنها، روش‌هاي فرآورش و كاربردهاي تجاري اين گروه از پليمرها را بررسي مي‌كند. تجزيه حرارتي، پايداري در برابر تابش و شرايط محيطي، روش‌هاي بازيافت پليمرهاي فلئورينه و آخرين دستاوردهاي مرتبط با آنها در فصول بعدي كتاب بررسي مي‌شوند. با توجه به كمبود اطلاعات در اين زمينه، كتاب حاضر اطلاعاتي مفيد را ارايه مي‌كند.

 

1390

اول

61

تحليل نوين چاه‌آزمايي

(با رويكرد كمك‏رايانه‌اي)

Modern Well Test Analysis

A Computer-Alded Approach

امير جهانبخش

مجتبي كريمي

احسان نيك‌جو

در اين كتاب، هم‌زمان روش‌هاي تحليل سنتي و روش‌هاي نوين تحليل با استفاده از رايانه ارايه شده‌اند كه اين موضوع باعث رجحان اين اثر بر كتاب‌هاي چاپ‏شده در زمينه چاه‌آزمايي مي‌شود. استفاده از روش رگرسيون غيرخطي و نمودارهاي مشتق براي تفسير و محاسبات دقيق‌تر تاكيدي بر ارايه روش‌هاي نوين چاه‌آزمايي در اين كتاب است. از جمله مزاياي ديگر اين اثر حل مسائل متعدد كاربردي و واقعي براي درك بهتر و صحيح‌تر مفاهيم چاه‌آزمايي است.

 

1391

اول

62

رنگ‌هاي صنعتي

(جلد اول: انتخاب سامانه پوششي و كاربردهاي صنعتي)

Industrial Paints

Coating System Selection and Industrial End Use

علي قنبرزاده

در جلد اول از كتاب رنگ‌هاي صنعتي، هزينه‌هاي خوردگي و رنگ از نگاه داده‌هاي آماري و محدوديت‌هاي روش‌هاي بازدارندگي خوردگي مرور شده‌اند. سامانه‌هاي پوششي متداول‌ترين روش حفاظت خوردگي تجهيزات صنعتي هستند. همچنين اجزاي تشكيل‏دهنده رنگ‌هاي صنعتي، سازوكار عمل‏كرد سامانه‌هاي پوششي و عوامل موثر بر تخريب آنها بررسي و سامانه‌هاي پوششي براساس مستندات علمي از نظر كيفي تقسيم‌بندي شده‌اند. طبقه‌بندي محيط‌هاي خورنده اتمسفري و انتخاب سامانه پوششي مناسب هر كدام براساس استاندارها انجام شده است. پوشش مناسب سطح خارجي تجهيزات صنعتي با ويژگي‌هاي خاص دمايي و پوشش استاندارد سطوح داخلي مخازن آب شهري، دريا و صنعتي و مخازن ذخيره نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي ارايه شده و پوشش‌هاي مناسب براي مخازن ذخيره مواد شيميايي ديگر، شامل حلال‌ها، اسيدها و بازها، نيز گردآوري و فام‌هاي شناسايي استاندارد براي تجهيزات صنعتي بيان شده‌اند.

 

1390

اول

63

رنگ‌هاي صنعتي

(جلد دوم: آماده كردن سطوح)

Industrial Paints

Surface Preparation

علي قنبرزاده

چسبندگي ضروري‌ترين مشخصه تمام رنگ‌هاست. آماده كردن سطح باعث كاهش آلاينده‌هاي سطح، فعال كردن زيرآيند و افزايش سطح خالص تماس پوشش مي‌شود و ارتقاي مقاومت مكانيكي رنگ را به دنبال دارد.

در جلد دوم كتاب رنگ‌هاي صنعتي، علل ايجاد عارضه، انواع آلودگي‌ها و نقش آماده كردن سطوح در كاهش عوارض مرور شده‌اند. استانداردهاي آماده كردن به روش‌هاي گريس‌زدايي، عمليات دستي و قدرتي، پاك‌سازي شيميايي، پاشش ساينده‌هاي مختلف، جت آب و ... نيز بيان شده‌اند. آماده كردن مواد غيرفلزي همچون بتن، فلزات غيرآهني مثل آلومينيم، روي، مس، نيكل، تيتانيم، منيزيم، قلع، كرم، سرب و همچنين فولاد رنگ‏نزن نيز از جمله بخش‌هاي ديگر كتاب است.

 

1390

اول

64

رنگ‌هاي صنعتي

(جلد سوم: بازرسي و اعمال)

Industrial Paints

Inspection and Application

علي قنبرزاده

بسياري از پوشش‌ها در ايران عمر مفيدي كوتاه‌تر از حد انتظار دارند و با وجود تطابق مشخصه‌هاي كنترل كيفي بسياري از رنگ‌هاي توليدشده داخلي با نمونه‌هاي مشابه خارجي، تفاوتي محسوس در عمل‏كرد ميداني آنها ديده مي‌شود. توجه به اشكالات طراحي و نقاط حساس سازه نخستين انتظار از بازرسي دقيق در جلد سوم كتاب رنگ‌هاي صنعتي است. چگونگي عمل‏كرد تجهيزات آماده كردن و اعمال، نقش تكنسين‌هاي ورزيده و كارآزموده و نكات مهم بازرسي اجراي رنگ‌ها از جمله مباحث اين كتاب‌اند.

 

1390

اول

65

رهيافت‌هاي مديريت پروژه

Fundamentals of Project Management

محمدمهدي وهابي

محمدعلي هاتفي

يكي از بزرگ‏ترين دام‏‌ها براي مديران پروژه، اين است كه خودشان در پروژه شاغل باشند!

توسعه پايدار اقتصادي كشورها به اجراي موثر و موفق طرح‌ها و پروژه‌ها وابسته است، چرا كه حجمی كثير از فعاليت سازمان‌ها و موسسات دولتي و خصوصي، در قالب طرح‌ها و پروژه‌ها اجرا مي‌شود. بنابراين ترويج مهارت و الگوهاي موفق مديريت پروژه، گامي مهم در افزايش ظرفيت‌هاي توليد و خدمات و در نتيجه تقويت اقتصاد ملي جوامع است. در كشور ما، اين مشخصه، به خصوص در صنعت نفت كه مجري اغلب پروژه‌هاي بزرگ كشور است، بيش از پيش نمايان است.

كتاب حاضر در بردارنده نقطه نظرات، تجربيات و رهنمودهاي جيمز لوييس در حوزه مديريت پروژه است. اين كتاب با نگاهی جديد ريشه مديريت پروژه را در لايه‌هاي زندگي روزمره افراد جستجو می‏كند و در آن نكاتی جالب‏توجه، خصوصا با تكيه بر اهميت توجه به منابع انساني در اجراي موفق پروژه‌ها، ارايه شده‏اند.

 

1390

اول

66

آموزش شبيه‌سازي مخازن نفت
با نرم‌افزارهاي اكليپس و
E-300

Petroleum Reservoir Simulation Using Eclipse and E-300

ميثم كمالي‌پور

مجتبي صفدريان

سيدسعيد معزي

يكي از مهم‌ترين مراحل توسعه ميادين هيدروكربني مطالعه مخازن با استفاده از همه اطلاعات به‏دست‏آمده از ميدان است. براي بررسي رفتار توليدي ميدان به شكل ديناميك، از نرم‌افزارهايي متعدد براي شبيه‌سازي مخازن استفاده مي‌شود تا بتوان توليد از ميدان را پيش‌بيني و سرمايه‌گذاري‌هاي آينده را از نظر اقتصادي ارزيابي كرد.

اين كتاب تلاشي است براي آشنايي كاربردي با نرم‌افزارهاي اكليپس و E-300 كه امروزه از كاربردي‌ترين نرم‌افزارهاي شبيه‌سازي مخازن نفت و گاز هستند. در نگارش اين كتاب سعي شده كه تمام مطالب لازم براي شبيه‌سازي يك ميدان نفتي يا گازي به شكل خودآموز ارايه شوند. مخاطبان اين كتاب دانشجويان مهندسي نفت در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و همچنين كارشناسان صنايع بالادستي نفت هستند.

 

1391

اول

67

حفاري در سازندهاي شيلي

Drilling In Shale Formations

علي قجري

عليرضا مرتضوي

محمد سليماني

شيل‌ها سنگ‌هاي رسوبي دانه‌ريز هستند كه مقادير متوسط تا زياد كاني‌هاي رسي دارند. ويژگي‌هاي خاص سنگ‌هاي شيلي همواره مشكلاتي را در حين عمليات حفاري در اين سازندها ايجاد مي‌كنند و باعث اتلاف هزينه و زمان قابل‏توجه در صنعت حفاري مي‌شوند. در اين نوشته ابتدا كاني‌هاي رسي و سنگ‌هاي شيلي در حوزه كار يك مهندس نفت به اختصار معرفي و سپس خصوصيات ويژه رس‌ها و مشكلات ناشي از آنها در حين عمليات حفاري و روش‌ها و راه‌كارهاي موجود براي حل اين مشكلات بررسي مي‌شوند.

 

1390

اول

68

هيدرات‌هاي گازي

(مباني و كاربردها)

Gas Hydrates

Fundamentals and Applications

خداداد نظري

كتاب حاضر تاريخچه، مباني و كاربردهاي فناوري هيدرات‏هاي گازي را بررسي مي‌كند. اهميت هيدرات‌هاي گازي در زمينه‌هاي مختلف شامل ذخيره و انتقال سوخت‌هاي گازي و هيدروكربني، وجود منابع عظيم انرژي به شكل هيدرات متان در زير بستر اقيانوس‌ها، كاربرد در نمك‌زدايي و شيرين‌سازي آب دريا و گاز طبيعي ترش، ممانعت از تشكيل هيدرات در توليد و برداشت نفت و گاز و تضمين جريان در خطوط انتقال و همين طور در فرآيندهاي پالايش گاز، حذف گاز گلخانه‌اي دي‏اكسيد كربن و ... آن را به موضوعي مهم در صنايع نفت و گاز تبديل كرده است.

در نگارش اين كتاب از منابع متعدد شيمي و مهندسي شيمي شامل كتب، مقالات مروري و تحقيقي معتبر، پايگاه‌هاي وب و اختراعات ثبت‏شده استفاده شده است تا در برگيرنده تمام اطلاعات لازم براي خواننده باشد. هدف اصلي از انتشار اين كتاب آشنا كردن اساتيد، دانشجويان، محققان و مهندسان با مباني و اصول و ديگر جنبه‌ها و كاربردهاي هيدرات‌هاي گازي است.

 

1390

اول

69

فناوري نانو در حسگرهاي زيستي

Nanotechnology in Biosensores

زهرا شمس

حسن برگزين

مژگان آهنگر ‌داودي

نصرت ايزدي

طبيعت پر از نانوسيستم‌هاي پيچيده است كه به مراتب پيشرفته‏تر از تمام سيستم‌هايي هستند كه تاكنون به دست بشر ساخته شده‌اند. امروزه دانشمندان تلاش مي‌كنند از چنين سيستم‌هايي تقليد كنند و يا آنها را در توسعه كاربردهاي جديد و ابزاري مانند حسگرها و حسگرهاي زيستي به كار برند.

فناوري نانو در حسگرهاي زيستي بررسي فيزيكي فرآيندهاي داخل يك سلول زنده را بدون تخريب آن فراهم و با حداقل تهاجم دري به دنياي درون تك‏سلول‌ها باز مي‌كند.

 

1392

دوم

70

كاربرد نرم‌افزار MATLAB در مهندسي

Application of MATLAB Software in Engineering

جعفر صادق‌زاده اهري

مريم سعدي

يعقوب بهجت

نرم‏افزار MATLABيك محيط برنامه‌نويسي با توابع پيش‏ساخته فراوان است كه مي‌توان با استفاده از امكانات منحصربه‏فرد آن محاسبات پيچيده رياضي را در يك محيط گرافيكي انجام داد و نتايج را به‏سادگي در نمودارهاي دوبعدي، سه‏بعدي و رويه‌هاي دلخواه رسم كرد.

در اين كتاب توانمندي‏ها و امكانات اين نرم‌افزار براي حل مسائل مهندسي معرفي و نحوه برنامه‌نويسي و اشكال‏زدايي از برنامه‌ها و نيز جعبه ابزارهاي كمكي MATLAB به همراه مثال‌ها و تمرين‌هاي كاربردي معرفي شده‌اند.

 

1392

اول

71

رهبري پروژه‏محور

Project Oriented Leadership

بهنوش رمضاني

غلامرضا اصيلي

از منظر تحويل موفق پروژه‌ها، ارزش حامي و مدير حرفه‌اي پروژه بيش از ديگر عوامل است. پروژه‌ها به رهبراني نياز دارند كه بتوانند به افراد درگير بصيرت و هويت دهند؛ سهام‏داران و گروه پروژه را در صحنه نگه دارند و تصميمات سخت را براي ادامه حيات و گاه توقف يك پروژه بگيرند.

اين كتاب مدل‌هاي كليدي رهبري مديريتي، عقلاني و هيجاني را شرح و نشان مي‌دهد كه چگونه مي‌توان از آنها براي هدايت فرآيندها، كاركردها و افراد در پروژه و همچنين اطمينان يافتن از وجود رويكردهاي اخلاقي و فراگير در پروژه‌ها و برنامه‏ها استفاده كرد.

 

1390

اول

72

عمليات تقطير

Distillation Operation

انوش لطفي

اين كتاب اولين كتابي است كه تجربيات عملي را در زمينه برج‌هاي تقطير به شكل منظم و دسته‌بندي‏شده گرد آورده است. عيب‌يابي برج‌هاي تقطير نصب‏شده، عمليات و كنترل بدون مشكل، حل مشكلات عملياتي برج‌هاي تقطير، افزايش راندمان كاري و صرفه‌جويي در وقت و هزينه از اهداف نگارش اين كتاب بوده‌اند. بيش از 300 نمونه واقعي از مشكلاتي كه معمولا در مراحل مختلف نصب، ‌راه‏اندازي و عمليات برج‌هاي تقطير به وجود مي‌آيند در اين كتاب بررسي شده‌اند.

 

1390

اول

73

زندگي در سايه تفكر(بسترسازي براي ترغيب كاركنان دانشي به عمل‏كرد و نتايج بهتر)

Thinking for a Living (How To Get Better Performance and Result from Knowledge Worker)

غلامرضا اصيلي

كاركنان دانشي به خلق نوآوري‌ها و راهبردهايي مي‌پردازند كه سازمان‌ها را رقابت‏پذير مي‌كنند و اقتصادي سالم را به همراه دارند. هنوز سازمان‌ها اين نسلي جديد از كاركنان دانشي را كه به جاي كار یدی كار فكري انجام مي‌دهند با روش‌هايي كه در عصر صنعتي طراحي شده‌اند مديريت مي‌كنند. حجم و اهميت اين طبقه مهم از نيروي كار رو به افزايش است. بنابراين اشتباهي بزرگ است كه شركت‌ها آينده خود را به خطر اندازند. در اين كتاب ثابت شده كه كاركنان دانشي از نظر انگيزه و نياز به آزادي عمل از ديگر كاركنان بسيار متمايزاند و از اين رو مديريت آنها به تكنيك‌هاي متفاوت براي بهبود عمل‏كرد و بهره‌وري نياز دارد. براساس پژوهش گسترده در بيش از 100 شركت و براي بيش از 600 نفر از كاركنان دانشي، اين كتاب يك ديد وسيع و غني از چگونگي تفكر كاركنان دانشي، چگونگي انجام كار و آن چه آنها را به تعالي بر‌مي‌انگيزد ارايه مي‌كند.

 

1390

اول

74

سيستم‌هاي نفتي ايران(توزيع امروزي ميدان‌هاي نفت و گاز در كمربند چين‌خوردگي زاگرس و مناطق دريايي مجاور)

Petroleum Systems of Iran

محمد كسايي ‌نجفي

در كمربند چين‌خوردگي زاگرس امروزي و مناطق دريايي نزديك به آن پنج سيستم نفتي موجب تجمع ميدان‌هاي نفتي و گازي چشم‏گير شده‌اند كه به ترتيب حدود 8 و 15% منابع نفتي و گازي جهان را تشكيل مي‌دهند. در اين كتاب عمل‏كرد سيستم‌هاي مختلف نفتي در طول زمان زمين‌شناسي با توجه به ويژگي‌هاي خاص هر يك از آنها توصيف شده و رخدادهاي متوالي كه علل قرار گرفتن ميدان‌هاي نفتي و گازي و مخازن داراي نفت و گاز را در موقعيت فعلي روشن مي‌كنند بازسازي شده‌اند.

 

1392

دوم

75

سنتز فيشر– تروپش(راهي براي توليد سوخت‌هاي سنتزي)

Fischer –Tropsch Synthesis (A Way for Production of Synthetic Fuels)

علي نخعي‌پور

محمد ايراني

سوخت‌هاي سنتزي شامل محصولات هيدروكربني هستند كه از منابع نفت خام تهيه شده‌اند و از اين رو به نوعي سوخت‌هايي تجديدپذير به شمار مي‌روند. فرآيند فيشر- تروپش يكي از راه‌هاي تهيه سوخت‌هاي سنتزي است كه در آينده مهم‌ترین مسير توليد انرژي از منابع غير از نفت خام خواهد بود. گاز سنتز را مي‌توان از هر منبع کربني مانند گاز طبيعي، زغال سنگ و زباله‌ها و پسماندهاي شهري، كشاورزي و صنعتي تهيه كرد. تبديل گاز سنتز به هيدروكربورهاي سنگين‌تر اصطلاحا سنتز فيشر- تروپش ناميده شده كه در واقع مهم‌ترين بخش از زنجيره تهيه سوخت‌هاي سنتزي است.

 

1390

اول

76

پيل‌هاي سوختي ميكربي

Microbial Fuel Cells

محمدرضا مسعودي

پيل‌هاي سوختي ميكربي وسايلي هستند كه در آنها باكتري‌ها با اكسيد كردن تركيبات ساده مانند گلوکز با مواد آلي پيچيده در فاضلاب توان الكتريكي توليد مي‌كنند كه رويكردي جديد و نويدبخش براي توليد توان است. پيل‌هاي سوختي ميكربي فاضلاب را تصفيه و نيز مواد آلي آن را به انرژي قابل‏استفاده تبديل مي‌كنند. با توجه به منابع محدود سوخت‌هاي فسيلي در جهان و نيز تاثير آنها بر تغييرات آب و هوايي، توانايي فناوري پيل‌هاي سوختي ميكربي براي توليد انرژي تجديدپذير بدون توليد ضايعات كربني در ساسر دنيا توجهي بسيار را به خود جلب كرده است.

اين كتاب اولين كتاب در زمينه پيل‌هاي سوختي ميكربي و مقدمه‌اي براي تئوري توسعه و عمل‏كرد اين پيل‌ها و همچنين دستورالعملي براي تحقيق و توسعه آنهاست.

 

1391

اول

77

زمين‌شناسي مخازن كربناته(تشخيص، توصيف و ارزيابي خواص مخازن در سنگ‌هاي كربناته)

Geology of Carbonate Reservoirs (The Identification Description and Characterization of Hydrocarbon Reservoirs In Carbonate Rocks)

محمدرضا كمالي

سميه پرهام

در اين كتاب اطلاعاتي كه محققان براي اكتشاف و توسعه مخازن كربناته نياز دارند ارايه شده‌اند. سنگ‌هاي كربناته حداقل نيمي از مخازن نفت و گاز و بيش‌تر آب‌هاي زيرزميني را در خود جاي داده‌اند. استخراج اوليه نفت به بازيافت حدود يك‏سوم ذخيره سنگ منجر مي‌شود و دوسوم ديگر نيازمند روش‌هاي تخصصي بازيافت است كه مستلزم آگاهي از زمين‌شناسي مخزن‌ است. كتاب زمين‏شناسي مخازن كربناته به راه‌هاي ارزيابي مخازن، از حالات ابتدايي تا پيچيده‌تر، به شرح زير مي‌پردازد:

هدف اين كتاب كمك به محققان براي اكتشاف و توسعه مؤثرتر و اقتصادي‌تر منابع عظيم موجود در مخازن كربناته است و براي زمين‌شناسان نفت، ژئوفيزيست‌ها، مهندسان و دانشجويان اين رشته‌ها تاليف شده و نيز منبعي مفيد براي زمين‌شناسان آب‌شناسي و زيست‌محيطي است.

 

1391

اول

78

مديريت يك‏پارچه مخازن نفتی(با رویکرد تیمی)

Integrated Petroleum

Reservoir Management

(A Team Approach)

تورج بهروز

سيدصالح هندي

زمان ايده‏آل براي شروع يك برنامه موجوديت مخزن زمان كشف آن است؛ با اين حال، هيچ زماني براي آغاز اين كار زود نيست، زيرا آغاز زودهنگام برنامه هماهنگ مديريت مخزن هم سبب فراهم آمدن ابزارهايي بهتر براي پايش و ارزيابي مي‌شود و هم در درازمدت از هزينه‌ها مي‌كاهد.

فرآيند مديريت مدرن مخازن شامل مشخص كردن هدف، برنامه‌ريزي، اجرا، پايش، ارزيابي و اصلاح طرح‌هاست. براي مشخص كردن استراتژي مديريت مخزن به دانش مخزن، كسب وكار، سيستم و شرايط زيست‏محيطي و در دسترس بودن فناوري نياز است. تنظيم يك مديريت جامع مخزن شامل استراتژي تخليه و توسعه، جمع‌آوري و تحليل داده، مطالعه مدل عددي و زمين‏شناسي، پيش‏بيني توليد و نفت درجا، تجهيزات لازم، بهينه‌سازي اقتصادي و جلب موافقت مديريت است.

اجرايي كردن يك طرح نيازمند حمايت كامل مديريت، تعهد كاركنان و يك تيم چندرشته‌اي با كار تيمي يك‏پارچه و هماهنگ است و موفقيت يك پروژه به پايش، نظارت و ارزيابي پيوسته عمل‏كرد آن بستگي دارد. اگر عمل‏كرد واقعي پروژه با عمل‏كرد موردانتظار تطابق نداشته باشد، بايد طرح اصلي بازبيني و چرخه(اجرا، پايش و ارزيابي) دوباره فعال شود.

 

1391

اول

79

پديده‏هاي انتقال در بيوراكتورها

Transport Phenomena in Bioreactors

حسين قجاوند

بابك بنكدارپور

بيوراكتورها از جمله تجهيزات بسيار مهم در توليد محصولات زيستي هستند كه آشنايي با انواع آنها و مباحث مربوط به پديده‌هاي انتقال در آنها براي دانشجويان، محققان و كارشناسان رشته‌هاي وابسته به علوم و فنون زيستي و توليد و توسعه محصولات زيستي بسيار مهم است، تا جايي كه اغلب از بيوراكتورها به عنوان قلب واحدهاي توليد محصولات تخميري ياد مي‌شود. در مجموعه حاضر به مباحث مربوط به مفاهيم انتقال جرم، جريان مايعات و اختلاط در بيوراكتورها، روابط و روش‌هاي اندازه‌گيري انتقال و مصرف اكسيژن در ميكروارگانيسم‌ها، رفتار رئولوژيكي مايعات تخميري و روش‌هاي مشخصه‌سازي آنها، مشخصه‌ها و سازوكارهاي اختلاط، روش‌هاي محاسبه KLa و توان واردشده به مايع در بيوراكتورهاي همزن‌دار و ستون حباب‌دار و اصول افزايش مقياس در اين بيوراكتورها و همچنين اثرات محدوديت نفوذ در سيستم‌هاي تثبيت سلولي بر سينتيك رشد و توليد محصولات تخميري پرداخته شده است.

 

1391

اول

80

آزمون‏هاي موتوري(روغن موتورهاي خودرو)

Automotive Engine Oils

(Engines Evaluation on Test Platforms)

ابوالفضل برخورداريون

عليرضا شيري گركاني

روغن موتور حياتي‏ترين سيال مصرفي در موتورهاي احتراق داخلي است، از اين رو بروز هر گونه كاستي و مشكل در فرمولاسيون و عملكرد آن افت توان و كارآيي موتور خودروها را در پي خواهد داشت. آزمون‏هاي موتوري نيز نقشي بسيار مهم در تعيين مشخصات عملكردي و كنترل كيفيت روان كننده‏ها دارند.

   اين كتاب به تاريخچه و انواع آزمون‏هاي موتوري سوخت و روغن موتور در جهان پرداخته است و مطالعه آن به كارشناسان و متخصصان رشته‏هاي مهندسي مكانيك و مهندسي شيمي، به‏ويژه كساني كه در زمينه‏هاي سوخت، روغن موتور، خودرو و آزمايشگاه‏هاي مربوطه فعاليت دارند، پيشنهاد مي‏شود.

 

1391

اول

81

روان‏كنندها و روان‏كاري(مباحث برگزيده)

Lubricants & Lubrication(Selected Topics)

ابوالفضل برخورداريون

عليرضا شيري گركاني

ماشين‏آلات و تجهيزات صنعتي، وسايل نقليه جاده‏اي و غيرجاده‏اي، پالايشگاه‏ها، نيروگاه‏ها، کارخانجات و به طور كلي همه صنايع کوچک و بزرگ براي ادامه حركت و سرويس‏دهي خود به روان‏كننده‏هاي مناسب و نيز رويه‏هاي صحيح روان‏كاري نياز دارند. حيات ماشين‏هاي دوّار بدون روانكننده‏ها قابل تصور نيست. در سال 2010 نزديك به 40 ميليون تن روان‏کار در جهان مصرف شده که سهم روان‏کارهاي خودرو نزديك به 55 درصد، روان‏کارهاي صنعتي 30 درصد، روغن‌هاي دريايي 5 درصد و روغن‌هاي فرآيند 10 درصد بوده‌ است.

صنعت نيازمند دانش فني جامع و کاربرد صحيح و اصولي روان‏کارهاست. مطالعه اين كتاب به تكنسين‏ها، كارشناسان و متخصصان مكانيك، به‏ويژه كساني كه در زمينه‏هاي تعمير و نگه‏داشت ماشين‏آلات و تجهيزات دوار فعاليت دارند، پيشنهاد مي‏شود.

 

1391

اول

82

زمين‏آمار و زمين‏شناسي نفت

Geostatistics and Petroleum Geology

اميد اصغري

احسان نصرت

اين کتاب ماحصل سال‏ها تحقيق، تدريس و انجام پروژه‏هاي متعدد مايکل ادوارد هان و از منابع تخصصي و کاربردي زمين‏آمار در مهندسي نفت است و ضمن بيان مفاهيم تئوري زمين‏آمار کليه روش‏هاي متعارف اين علم را در تخمين و شبيه‏سازي پوشش مي‏دهد: تخمين‏گر خطي کريگينگ، کوکريگينگ، روش‏هاي غيرخطي تخمين از جمله کريگينگ شاخص و کريگينگ انفصالي و شبيه‏سازي شرطي مشتمل بر شبيه‏سازي شاخص متوالي، شبيه‏سازي گوسي متوالي و شبيه‏سازي بهينه‏گر. براي هر روش زمين‏آماري، ضمن معرفي تئوري و اصول لازم، چگونگي کارکرد روش، مراحلي که کاربر بايد گام‏به‏گام طي کند و مشکلاتي که احتمالا با آنها مواجه مي‏شود شرح داده شده‏اند. کتاب حاوي مثال‏هاي متعدد دو و سه‏بعدي براساس داده‏هاي واقعي از متغيرهايي چون تخلخل، نفوذپذيري، توليد گاز، تراز ساختاري يک مخزن و اطلاعات لرزه‏اي است.

اين کتاب متني پايه براي دانشجويان و مهندسان و مکملي براي پژوهشگران است و با بياني شيوا مفاهيم تئوري را مطرح مي‏کند و با استفاده از داده‏هاي واقعي به بيان مثال‏هاي کاربردي و نيز تفسير زمين‏شناسي آنها مي‏پردازد و تصويري روشن و قابل‏فهم از کاربرد زمين‏آمار ارايه مي‏کند و مثال‏هاي متعدد آن معرف و شاخص يک مدرس خوب‏اند.

 

1391

اول

83

اصول خوردگي و رسوب‏گذاري(برای مهندسان نفت و محيط زيست)

The Fundamentals of Corrosion and Scaling

(For Petroleum And Environmental Engineers)

آرام اسعدي

اسعد اسعدي

این کتاب با بیان اصول شیمیایی و فیزیکی خوردگی و رسوب‌گذاری در یک سطح آموزشی آغاز می‏شود و سپس به مباحث پیچیدۀ واکنش‏های شیمیایی، که در عملیات واقعی میدانی رخ می‏دهند، می‏پردازد. اندازه‏گیری‌هایی شامل کنترل شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی گازهای خورنده O2 ,CO2 , H2S نیز ارایه ‌شده‏اند. به پوشش‌های محافظ و سیستم‏های حفاظت کاتدی با استفاده از مثال‏ها و کاربردهای متنوع و پیش‏بینی تشکیل رسوب در آب تزریق‏شونده و جلوگیری از تشکیل آن در عملیات‌ سیلابی نیز پرداخته و بر تاسیسات مربوط به کنترل جریان آب و کیفیت آن تمرکز شده است. این کتاب همچنین حاوی یک فصل درباره جنبه‏های اقتصادی خوردگی و یافتن راه‏کارهایی برای حداقل کردن اثر آن است و در بخش پایانی فهرستی گسترده از تفسیر واژگان و مثال‏هایی از مشکلات و سئوالات دانشجویان ارایه شده است.

کتاب دربردارنده خلاصه‏ای از تازه‌ترین نکات درسی و تجربه عملی دکتر چیلینگار در زمینه مهندسی خوردگی است و به شکل کتابی مقدماتی و نیز درسی دانشگاهی طراحی شده و مرجعی برای دانشجویان و نیز مهندسان تازه‏کار است.

 

1391

اول

84

نانوراكتورها

Nanoreactors

سماحه‏السادات سجادي

نانوراكتورها موادي متخلخل هستند كه يكي از ابعاد آنها در مقياس نانو است. اين تركيبات بسيار متنوع‌اند و مواد ساده و مواد آلي و معدني با هدايت الكتريكي، حجم و بافت حفره متفاوت به عنوان نانوراكتور به كار رفته‌اند. بر خلاف ميكروراكتورها، فضاي واكنش درون نانوراكتور به‏شدت بر تحرك و برهم‏كنش مولكول‏هاي درون آن اثر مي‏گذارد. بنابراين در واكنش، نانوراكتور تنها يك ظرف نگه‌دارنده ساده نيست، بلكه نقشي مهم در فرآيند شيميايي دارد. سينتیك واكنش‌ها در نانوراكتور با سينتيك همان واكنش‏ها در حلال بالك متفاوت و پيش‌بيني آنها مشكل است. يكي ديگر از جذابيت‌هاي اين سيستم‌هاي كاتاليزوري آن است كه علاوه بر كاربردشان به عنوان كاتاليزور براي كنترل و تسريع واكنش‌هاي شيميايي، مي‌توان از آنها در ساخت انواع نانومواد مانند نانوذرات‌، نانوفيبرها و نانوسيستم‌ها استفاده كرد.

 

1391

اول

85

بيوراكتورهاي غشايي در تصفيه فاضلاب بهداشتي(مقیاس بزرگ)

Operating Large Scale Membrane Bioreactors for Municipal Wastewater Treatment

فرهاد مشحون

طي سال‏هاي گذشته، تكنولوژي بيوراكتور غشايي، به علت كارايي بسيار در فضايي كم، رشدي چشم‌گير داشته است؛ بر اين اساس انتقال اطلاعات، خصوصا درباره راهبري و بهره‌برداري مناسب از سيستم مذكور، ضرورتي اجتناب‏ناپذير است.

اين كتاب انگيزه استفاده از تكنولوژي بيوراكتور غشايي، توصيه‌هاي طراحي و جانمايي سيستم تصفيه، اطلاعاتي درباره فرآيند، عمل‏كرد طولاني فيلتراسيون غشايي و شستشوي شيميايي، هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري و بهره‌برداري و مقايسه با سيستم متعارف لجن فعال، عيوب بهره‌برداري و در نهايت برخي توصيه‌ها را از ديدگاه بهره‌برداران بيان مي‌كند.

 

1391

اول

86

ميكروب‏شناسي سوخت و سامانه‏هاي آن(اصول، تشخيص و كنترل آلودگي)

Fuel and Fuel System Microbiology

(Fundamentals, Diagnosis, and Contamination Control)

قاسمعلي محبعلي

حضور و فعالیت میکروب‌ها در سوخت و سامانه‌های آن براي صنایع تولید، پالایش و پخش سوخت مشكل‌ساز است و در این سامانه‌ها به تولید لجن، تضییع سوخت و خوردگی اجزای آنها منجر می‌شود. مدیران و کارکنان مرتبط باید درک و شناختی قابل‏قبول از نحوه حضور و فعالیت میکروب‌ها در سوخت و سامانه‌های آن داشته باشند. كتاب حاضر ترجمه‌اي از کتاب ارزشمند Fuel and Fuel Systems Microbiology از انتشارات ASTM است. هدف اين كتاب ترويج موضوع "مدیریت آلودگی میکروبی سوخت و سامانه‌های آن" و مخاطب آن تمام افراد درگیر در تولید، انتقال و مصرف سوخت مایع و نيز افرادی هستند که در سطوح مدیریت، نظارت، عملیات، تضمين کیفیت، تعمیر و نگه‏داری، بازرسی و فنی فعالیت دارند.

در ترجمه حاضر در سه فصل به مطالب زير پرداخته شده است: (1) مرور کلی اصول میکروب‌شناسی تضییع زیستی سوخت و سامانه‌های سوخت؛ (2) ارايه اطلاعات لازم راجع به جمع‌آوری و انتقال نمونه‌ها كه برای تشخیص تضییع زیستی انجام مي‌شود و (3) ارايه توصیه‌های عملی ویژه‌ برای ضدعفونی کردن و حذف آلودگی میکروبی سوخت و سامانه‌هاي سوخت.

 

1391

اول

87

فرآیندهای شکل‏دهی پلیمرها

Polymer Processing

محمود همتی

احسان بهزادفر

كاربرد پليمرها در صنايع مختلف بسيار گسترده و فرآيندشان موضوعي مهم و پيچيده است و براي به دست آوردن محصولي مطلوب بايد مشخصه‏هايي متعدد از جمله عوامل فرآيندي آنها را در نظر گرفت. عمده مطالب اين كتاب برگرفته از كتاب ارزشمند Polymer Processing; Principles and Design نوشته "دي جي بيرد" و "دي آي کولياس" است که به دليل سادگي بيان و کاربردي بودن آن به عنوان مرجع اصلي انتخاب شده و براي در بر گرفتن مطالب متنوع در اين زمينه، از ديگر كتاب‏ها و اطلاعات گردآورندگان نیز بهره گرفته شده است.

 

1391

اول

88

ژئوشیمی نفت(مطالعات موردی از میادین جنوب غرب ایران)

Petroleum Geochemistry

(Case Studies from South West Iran)

مسعود شایسته

محمدرضا کمالی

اخيرا ژئوشيمي نفت نقشي مهم در مديريت مخازن نفتي و نيز توليد و توسعه ميادين نفتي داشته است. تاريخچه ژئوشيمي نفت به نقش آن در اكتشاف نفت اشاره دارد که هدف اصلي آن ابتدا تشخيص سنگ منشا، مقدار بلوغ آن و ارزيابي حجم نفت زايش‏شده بود، ولي از سال 1985 مطالعات ژئوشيمي نفت عمدتا از كارهاي اكتشافي به مسائل توليد و بهره‏برداري و نيز مخزن گرايش يافتند.

از شاخص­هاي كليدي ژئوشيمي مخزن سيالات موجود در آن(گاز، نفت و آب) هستند كه تركيباتي ناهمگن در جهت قائم و افق مخزن ايجاد مي­کنند. هدف اصلي گرايش ژئوشيمي مخزن استفاده از دانش شيمي نفت براي درك روابط متقابل نفت، سنگ، آب و هم‏چنين تاثير عوامل ترشوندگي و ويسكوزيته بر اين روابط و بررسي چگونگي تشكيل پديده­هايي مانند لايه­هاي قيري در مخزن است.

ژئوشيمي نفت دانشي مستقل در علوم وابسته به نفت در نظر گرفته مي­شود، اما در واقع پل ارتباطي زمين‏شناسي مخزن و مهندسي نفت است و در حقيقت نتايج مطالعات اين سه بايد جمع‏بندي شوند تا در عمليات بهره­برداري و استخراج نفت موثر و مفيد باشند.

 

1391

اول

89

شیمی محیط زیست

Principles of Environmental Chemistry

مصیب چقازردی

علیرضا رحیمی زیناب

رسول ایرجی راد

مهم‏ترین منبع آلودگی جیوه در اكوسيستم‌هاي آبي فاضلاب‌های صنعتی کارخانجات PVC ، کاغذسازی و تولید کلر و سود است. جیوه همچنین از راه سوخت‌هاي فسيلي، فعالیت‌هاي ریخته‌گری و استخراج طلا وارد محیط زیست آبي مي‌شود.

جيوه واردشده به اكوسيستم آبي به صورت معدني است و پس از ته‏نشين شدن، باكتري‌ها آن را به متيل جيوه(CH3Hg، جيوه ‌آلي، که به مراتب از خود جيوه سمي‌تر است) تبديل مي‌کنند. متيل‌جيوه به‏راحتي از راه چرخه غذايي وارد بدن ماهي‌ها و سپس انسان می‏شود. بالا رفتن مقدار جيوه در مناطق آلوده دنيا باعث افزايش آمار تولد نوزادان ناقص‌الخلقه و يا وارد آمدن آسيب‌هاي جدي به سيستم عصبي آنها مي‌شود.

 

1392

اول

آخرین ویرایش درسه شنبه, 06 مهر 1395 11:50
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا