banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

"حالِ خوشِ خواندن" در کتابخانه پژوهشگاه

    کد خبر: RIPI- 11798
  • منتشرشده در ستادی
مطلب ویژه "حالِ خوشِ خواندن" در کتابخانه پژوهشگاه

بيست و ششمين هفته كتاب با شعار "حالِ خوشِ خواندن" و با هدف تشویق آحاد مردم به مطالعه بیشتر، 24 آبان آغاز شد و اول آذر پس از 8 روز به پایان می ­رسد.

دکتر زهره غلامحسین زاده، رییس اطلاعات علمی و مدیریت دانش در گفتگوي اختصاصي با واحد خبر روابط‌عمومي با بیان اینکه کتاب آینه‌ای تمام نما از تجارب، دانستنی‌ها و علوم مختلف است تصریح کرد: كتاب وسیله‌ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند و به آیندگان منتقل می‌شود، البته خواندن هر کتابی توصیه نمی گردد چرا که خواندن برخي از كتاب‌ها نه تنها غذاي روح نيستند بلكه ممكن است روح كمال جوي انسان را به پرتگاه گمراهي بكشانند.

وی به نقش بسیار موثر کتابدار در گسترش دانش افراد از طریق درک بهتر خواسته‌ها و نیازهایشان به وسیله کتاب نيز اشاره کرد وگفت: کتابدار است که می‌تواند افراد بیشتری را به کتابخانه دعوت کند و اين توانایی را دارد تا ظرفیت‌های جدید کتابخانه را معرفي كند.

رییس اطلاعات علمی و مدیریت دانش ضمن اشاره به برنامه‌هايي که هر ساله توسط این واحد اجرا می‌شود افزود: با توجه به ارزش والاي كتاب، كتابخواني و كتابدار، امسال نیز برنامه هایی نظیر بازديد رئيس پژوهشگاه از كتابخانه، تقدير از پژوهشگران فعال و كتابخوان، تجليل از مقام كتابدار و برگزاري مسابقه اينترنتي برنامه ریزی و اجرا شد.

ایشان با تاکید بر اینکه كتابخانه پژوهشگاه صنعت نفت يكي از غني‌ترين مراكز تخصصي و مرجع اطلاع‌رساني در زمينه‌هاي موضوعي نفت و گاز، پتروشيمي، شيمي، مهندسي شيمي و ساير موضوعات فني و مهندسي مرتبط در سطح كشور است اظهار کرد: يكي از مهمترين اهداف ما تامین نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران جهت پیشبرد اهداف پژوهشگاه است، لذا همكاران این مجموعه در كتابخانه تاكنون توانسته‌اند به بهترين نحو منابع علمي مورد تقاضای پژوهشگران را در كوتاهترین زمان ممكن و رایگان یا با هزینه‌ای اندک تامين نمايند.

غلامحسین زاده در همین راستا تصریح کرد: این مجموعه دارای یکی از غني‌ترين مراكز آرشيو نشريات در كشور است و مجموع منابع چاپی و الکترونیکی ( فارسی – لاتین) کتابخانه در حدود 190،000 منبع اطلاعاتی است.

رییس اطلاعات علمی و مدیریت دانش با تاکید بر این‌که مهمترين خدمات كتابخانه امانت بين كتابخانه‌اي و ارتباط با ساير مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي است گفت: یکی از رسالت­های كتابخانه تلاش جهت ارتباط با محققین و رفع نیازهای اطلاعاتی آنان است و کتابداران این واحد در این راه با همت و تلاش فراوان و به مدد علاقه و حس مسئولیت­پذیری توانسته­اند خدماتی درشأن پژوهشگاه به کارکنان ارائه نمایند.

وی در خاتمه تاکید کرد: بخش مرجع کتابخانه يكي از با ارزش ترين و قديمي ترين منابع مرجع نفت را در خود جاي داده است و بخش امانت آن يكي از پرمراجعه كننده ترين بخش هاي كتابخانه محسوب مي­شود كه سالانه حدود 2500-3000 مراجعه كننده خدماتي از جمله راهنمایی و مشاوره پژوهشگران، عضويت، ارسال منابع درخواستی برای متقاضیان، تمديد عضویت اعضا و... ارائه مي کند.

آخرین ویرایش درسه شنبه, 06 آذر 1397 11:34
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا