banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

مشارکت فعال وزارت نفت در رویداد ملی چشم انداز نوآوری

    کد خبر: RIPI- 11986
  • منتشرشده در ستادی
مطلب ویژه مشارکت فعال وزارت نفت در رویداد ملی چشم انداز نوآوری

نخستین جلسه شورای سیاست گذاری رویداد چشم انداز نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی با حضور مدیران وزارت نفت در دانشگاه شریف برگزار شد.

به گزارش نیپنا ، عرفان ریاحی مدیرکل امورفناوری وزارت نفت، در نخستین جلسه شورای سیاست گذاری رویداد چشم انداز نوآوری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ضمن تبیین این که موضوع مطرح شده در این رویداد مورد توجه وزارت نفت است  اظهار کرد: باید همه ذی نفعان اعم از دولتی و خصوصی در بخش سیاستگذاری دخیل باشند چون در مواردی که سیاست گذاری توسط یک بخش انجام می شود و بخش دیگری می خواهد آن را اجرا کند به دلیل اینکه هم خوانی میان این دو بخش وجود ندارد در نهایت، نتیجه مورد انتظار حاصل نمی شود.
وی با توجه به پتانسیل محدود حوزه فناوری اشاره کرد که نباید این رویداد محدود و کوچک دیده شود و باید همه بازیگران از کوچک و بزرگ نقش آفرین باشند زیرا این تصمیم به رشد اکوسیستم نوآوری کمک می کند.
ریاحی ضمن اشاره به شکل گیری شورای حمایت از شرکت های دانش بنیان صنعت نفت، گاز و پتروشیمی آمادگی خود را برای هر نوع همکاری اعلام کرد و افزود که وزیر محترم نفت نیز نسبت به این رویداد و نقش آن در صنعت نظر مساعد دارند.
بر اساس این گزارش ، احمدخان بیگی مدیرکل امور پژوهش وزارت نفت نیز در این نشست نیز با بیان اینکه ورود به این موضوع و مدیریت موضوعات ، چرایی و روش اجرای آن می تواند یکی از نوآوری های این رویداد باشد؛ افزود: این رویداد باید مانند یک پروژه تعریف شود و به عنوان مجری پروژه ابتدا باید نیاز تعریف کرد.

وی ادامه داد: ما یک اکوسیستمی تعریف کردیم که از مجموعه ها و ماژول ها یی از قبیل مراکز رشد، شتاب دهنده و شرکت های دانش بنیان تشکیل شده و این رویداد می تواند نیاز ، ورودی و داده ای برای این ماژول ها باشد و این نقش خوبی برای این رویداد در این اکوسیستم می تواند باشد. اگر نگاهمان به برگزاری رویداد همان نگاه پروژه ه ای باشد باید روش انجام آن را هم مشخص کنیم. به نظر می رسد که شما می خواهید هم شرکت های بزرگ را ببینید و هم استارتاپ ها را و همین طور می خواهید استارتاپ ها را به شرکت های بزرگ اتصال دهید. به عنوان پیشتاز می توانید ارزش افزوده خلق کنید و همین طور با اتصال این دو بخش به یکدیگر اتصال مفهومی به اکوسیستم هم برقرار می شود
در این جلسه هادی اسدی رئیس کمیته اجرایی همایش با ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده در مرکز نوآوری محصول دانشگاه شریف و حضور در شرکت های بزرگ و ارزیابی فرایند نوآوری محصول در شرکتهای حوزه نفت و پتروشیمی گفت: موارد مذکور  الزام برگزاری رویداد ملی چشم انداز نوآوری در این صنعت را برای ما ایجاد کرد و بازخورد خوب از مدیران این شرکت ها و توسعه این نگاه، آغازگر انجام این رویداد به میزبانی دانشگاه شریف باحمایت سازمان ها و نهادهای مرتبط بود.
وی ادامه داد: یکی ازبرنامه های ضروری که می تواندموجب پیشرفت درآینده وروندفعلی صنعت نفت،گازوپتروشیمی می شود، همزبانی شرکت های استارتاپ ودانش بنیان باشرکت های بزرگ و بالغ صنعت است. این ارتباطات وهمکاری هابارویکردحل چالش های صنعت،زمینه رابرای انتشارفناوری ونوآوری فراهم می آورد.
محمد ناطق رئیس شورای سیاست گذاری همایش نیز به بیان رویکردهای چهارگانه این رویداد که شامل همایش علمی و تخصصی، بزرگترین نمایشگاه شرکت های دانش بنیان و استارت آپی صنعت، چالش نوآوری باز در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، تقدیر از تامین کنندگان باعنوان جایزه نوآوری و خودکفایی اشاره کرد و افزود: این همایش طی دو روز در 9 و 10 مهرماه در دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد
رئیس مرکز نوآوری محصول با سوال اینکه در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی چطور می توان فضای نوآوری را توسعه داد افزود: تا شرکت های بزرگ به عنوان محرک نوآوری به این موضوع توجه نکنند نمی توانند انتظار نوآوری های پایدار داشت.
ملکی قائم مقام پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف و دبیرعلمی رویداد نیز با معرفی فعالیت های پژوهشکده اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری جلسه این است ، با توجه به حضور افرادی که در موضوعات فناوری و نوآوری درگیر هستند و همچنین با توجه به شناختی که از صنعت دارند بتوانند به تقویت اکوسیستم نوآوری و فناوری در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کمک کنند.
دبیر علمی رویداد در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه 70 الی 80 درصد فرآیند نوآوری در شرکت های بزرگ اتفاق می‌افتد افزود :ما در پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف بعد از نقش مطالعاتی و مدلسازی وارد نقش تسهیل‌گری شده ایم.

وی در ادامه اشاره کرد:همه مطالعات و تجارب کشورهای مختلف نشان می دهد که لوکوموتیو توسعه فناوری و نوآوری به شرکت های بزرگ بازمی گردد. پژوهشکده با شناسایی چالش های شرکت های بزرگ صنعت نفت و پتروشیمی و کمک به فرموله کردن نیاز های این شرکت ها و انعکاس آن به سمت شرکت های دانش بنیان و استارتاپی، سعی دارد نقش تسهیل گری را به بهترین نحو انجام دهد.
در ادامه حاضرین در جلسه به بیان دیدگاه های خود پرداختند و نقطه نظرات تخصصی و نیز جزئیات همراهی با دانشگاه برای تحقق اهداف این همایش را بیان کردند.
بر پایه این گزارش ، مطبوع مشاور معاون وزیر نفت در امور مهندسی و فناوری ، طالقانی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران ، هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، فلورشایق رئیس گروه فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت ، پاک سرشت مشاور مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران ، آقاکثیری رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت ، سلیمان زاده مدیر مهندسی تولید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در این جلسه حضور داشتند.

آخرین ویرایش دردوشنبه, 07 مرداد 1398 14:59
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا