banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

مطالعه میدان رگ سفید برای افزایش ضریب بازیافت به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد

    کد خبر: RIPI- 12174
  • منتشرشده در ستادی
مطلب ویژه مطالعه میدان رگ سفید برای افزایش ضریب بازیافت به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار شد

قرارداد طرح پژوهشی و فناورانه افزایش ضریب بازیافت میدان رگ سفید ما بین شرکت ملی نفت و پژوهشگاه صنعت نفت روز دوشنبه 31 شهريور ماه به امضاء رسيد.

 به گزارش روابط‌عمومي پژوهشگاه صنعت نفت در راستای توسعه فناوری­های ازدیاد برداشت مخازن کشور در مراسمی 13 قرارداد پژوهشی افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی (طرح­های میدان محور) با حضور وزیر نفت، معاون پژوهشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، معاون کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، معاونین وزارت نفت و مدیران عامل شرکت­های اصلی بین مدیرعامل شرکت ملی نفت و روسای دانشگاه­ها و پژوهشگاه­های ذیربط منعقد شد.

بر همين اساس اجرای طرح "انجام مطالعات پژوهشی و فناورانه به منظور توسعه فناوری­ها در جهت بهینه سازی فرآیندهای تولید و افزایش ضریب برداشت در مخازن آسماری و بنگستان میدان رگ سفید" به پژوهشگاه صنعت نفت واگذار گردید.

واگذاري 22 طرح ميدان محور به مراكز دانشگاهي و پژوهشگاهي

آئین امضای قراردادهای اشاره شده در باشگاه کوشک با سخنرانی دکتر محمدزاده معاون محترم وزیر در مهندسی، پژوهش و فناوری آغاز گردید. ایشان ضمن ارائه فرازهایی از سیاست­های کلی علم و فناوری کشور مبنی بر جهاد مستمر علمی، توجه ویژه به مقوله علم و فناوری، ایجاد تحول بین نظام دانشگاهی و پژوهشی با سایر بخش­های کشور و تقویت شکبه سازی علمی در داخل و خارج کشور بر اهمیت طرح­های میدان محور جهت نیل به این اهداف تاکید نمودند.

براساس اظهارات معاون محترم وزیر در پژوهش و فناوری مجموعاً تعداد 22 طرح میدان محور (9 طرح در مرحله اول و 13 طرح در مرحله دوم) به مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی واگذار شده است.

طرح‌هاي ميدان محور، زمينه‌ساز تقويت و بهينه‌سازي تجهيزات آزمايشگاهي

دکتر کرباسیان معاون محترم وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت در ادامه اين مراسم تجربه موفقیت آمیز واگذاری 9 طرح میدان محور در سال 93 را عاملی در جهت ادامه این رویکرد دانست.

براساس اظهارات مدیرعامل شرکت ملی نفت در شرایط کنونی مرحله اول طرح­های میدان محور از 20 % پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و تعداد 217 نفر از اساتید و متخصصین کشور در اجرای آن مشارکت دارند. تعداد زیادی پایان نامه در مقاطع تحصیلی دکتری و کارشناسی ارشد مرتبط با فعالیت­های پژوهشی این طرح­ها مورد حمایت قرار گرفته است.

ایشان اجرای طرح­های میدان محور در حوزه نوآوری و فناوری را منجر به تقویت و بهینه سازی تجهیزات آزمایشگاهی مراکز ذیربط و پایه گذاری گروه­های تخصصی دانسته و از ایجاد شبکه­های علمی و فناوری مرتبط با این طرح­ها در سطح داخل و خارج بعنوان بستر مناسب تبادل تجارب علمی ازدیاد برداشت یاد کردند.

دکتر کرباسیان در ادامه اظهار داشتند در کنار بسته­ کاری 10 ساله طرح­های میدان محور یک بسته کاری موسوم به اقدام سریع 6 تا 12 ماهه با هدف پیش بینی ازدیاد برداشت در سناریوهای مختلف تولید منظور شده است. براساس اظهارات مدیرعامل شرکت ملی نفت طرح­های میدان محور مطالعات ازدیاد برداشت بیش از 50% ذخایر درجا نفتی و حدود 47% ذخایر گازی کشور را هدف گذاری کرده است. ارزش ریالی و ارزی 13 قرارداد پژوهشی در مرحله دوم به ترتیب 716میلیارد تومان و 35 میلیون یورو در یک بازه زمانی 10 ساله می­باشد.

توسعه روابط صنعت و دانشگاه با انجام طرح‌هاي ميدان محور

دکتر رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و تحقیقات و فناوری با برشمردن قابلیت­های نظام دانشگاهی و پژوهشی کشور طرح­های میدان محور را بستر مناسبی جهت تعمیق روابط صنعت و دانشگاه و پیشرفت هردو نهاد دانست. بدنبال آن روسای دانشگاه­های صنعتی امیرکبیر، خلیج فارس بوشهر و دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تشکر از این اقدام وزارت نفت، مطالبی در اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه ارائه نمودند.

پس از سخنرانی تعدادی از مسئولین دانشگاهی، آقای دکتر مرادی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ضمن تاکید بر انجام فعالیت­ها در چارچوب آمایش علمی کشور حمایت وزارت نفت در قالب قراردادهای پژوهشی را لازمه پیشرفت این صنعت دانست.

واگذاری طرح­های میدان محور در مرحله نخست منجر به عقد قرارداد‌هاي جديد شده است

دکتر آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو شورای تشخیص مصلحت نظام عقد قراردادهای جدید را دلیل تجربه موفق واگذاری طرح­های میدان محور در مرحله نخست دانست و ضمن اشاره به ازدیاد برداشت بعنوان یکی از مسائل اصلی صنعت نفت، سرعت حرکت دانشگاه­ها از شرایط نسل 1 و 2 به شرایط نسل 3و4 را قابل قبول دانسته و از اقدامات صورت گرفته در تبدیل محیط پژوهشگاه به یک شهرک پژوهشی و همچنین ایجاد شهر پژوهشی ری بعنوان شاهدی بر این ارزیابی یاد کردند.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به بازدید خود از پژوهشگاه صنعت نفت اقدامات انجام گرفته و در دست اقدام این واحد پژوهشی را نمونه­ای موفق از فعالیت­های تحقیقاتی دانسته و بطور خاص از فعالیت­های انجام شده در حوزه کاتالیست­ها بعنوان نمونه­ای از اقتدار علمی کشور یاد کردند.

دکتر آقا محمدی با یادآوری این موضوع که اقدامات نفت با دانشگاه­ها فقط به ازدیاد برداشت محدود نمی­شود، بیان داشت که سرعت تحولات در حوزه­های فناوری بزودی تغییر خواهد کرد و ناچاریم خود را با شرایط جدید هماهنگ کرده و به نظر می­رسد که بهترین بستر در حوزه­های مدیریتی و فناوری برای این مهم صنعت نفت است. دکتر آقا محمدی اجرای فعالیت­ها در حل مشکلات را با بهره­گیری از تلفیق رشته­های تخصصی متعدد یک ضرورت دانست.

تقويت موسسات پژوهشي و دانشگاه‌ها

در ادامه وزیر نفت بعنوان آخرین سخنران این مراسم ضمن تاکید بر ازدیاد برداشت بعنوان مهمترین دغدغه وزارت نفت در بخش بالادستی به 4 مولفه مهم اشاره كرد:

ظرفیت و وضعیت نیروی انسانی متخصص ،انجام پژوهش­های مرتبط، تقویت موسسات پژوهشی و دانشگاهی و ایجاد ظرفیت­های حرفه­ای در حوزه مشاورین بالادستی و شرکت­های E&P و مدیریت و ایجاد سیستم و نظام اجرائی اين 4 مولفه را شامل مي‌شود.

در بخش تقویت موسسات پژوهشی و دانشگاه وزیر نفت ضمن تاکید بر پرهیز از انحصارگرائی اشاره داشتند از این به بعد هر دو واحد پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه صنعت نفت را تقویت خواهیم نمود.

وزیر نفت ضمن تاکید بر حمایت از مراکز نوآوری جنب دانشگاهی و صندوق پژوهشی و فناوری در بالادستی و پائین دستی از پیوند موفق صنعت نفت و دانشگاه بواسطه اجرای طرح­های میدان محور اظهار رضایت نمود و بدنبال آن مراسم امضای قراردادهای میدان محور ما بین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و روسای مراکز ذیربط انجام گردید.

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 02 مهر 1399 21:14
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا