Logo
چاپ کردن این صفحه

جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی های فناورانه است

مطلب ویژه جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی های فناورانه است

دکتر توفیقی در آستانه بیست وپنجمین نمایشگاه نفت و گاز :

جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی­ های فناورانه است

نمایشگاه بین المللی نفت و گاز تهران بستری مناسب برای مذاکره با کارفرمایان صنعتی، دولتی و خصوصی فراهم می­کند و فرصت مغتنمی است تا ضمنِ معرفی توانمندی­ های پژوهشگاه، همکاران و شرکاء استراتژیک خود را بشناسیم.

دکتر جعفر توفیقی در گفتگو با واحد خبر روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، فعالیت­های سازمان را در راستای سیاست­ های وزارت نفت دانست و گفت: از دو سال گذشته، وزیر نفت درخصوص راه ­اندازی پارک علم و فناوری صنعت نفت طرح موضوع کردند که این طرح در تکمیل زنجیره نوآوری اقدام ارزنده ­ای محسوب می­شود؛ در همین راستا پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به زیرساخت­های خود از نظر نیروی انسانی، آزمایشگاه ­ها و پایلوت­ها برای تاسیس پارک علم و فناوری پیشگام شد و برپایه این امکانات در سال گذشته موفق به افتتاح مرکز نوآوری شدیم.

وی در همین راستا تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت بر این باور است که مرکز نوآوریِ این مجموعه می­تواند مقدمه ­ای باشد برای تاسیس پارک فناوری صنعت نفت و انتظار می­رود که وزارت نفت با حمایت ­های خود از این مرکز بتواند سیاست­ های وزیر را سرعت بخشد و به زودی شاهد دستاوردهای مرکز نوآوری پژوهشگاه باشیم.

شناسایی استعدادهای برتر با انجام طرح ملی میزبانی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت به طرح ملی میزبانی از 500 دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد در پژوهشگاه نیز اشاره کرد و گفت: دانشجویان این مقاطع می توانند برای انجام پایان نامه و رساله­های خود به این مجموعه مراجعه کرده واز امکانات آزمایشگاهی و پایلوتی و همچنین راهنمایی و مشاوره پژوهشگران برجسته پژوهشگاه بهره ­مند شوند و این نشان از درهای بازِ پژوهشگاه به روی تمام پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.

ایشان با بیان اینکه تصمیم بر آن است که این جریان دانشجویی را به کسب و کارهای مرکز نوآوری پژوهشگاه اتصال دهیم، تصریح کرد: ایجاد زیر ساخت­های مناسب از چرخه دانش تا تجاری ­سازی از اهدافی است که در دستور کار این مجموعه قرار گرفته و این بدان معنا است که با ورود دانشجویان تحصیلات تکمیلی و با در اختیار قرار دادن موضوعات راهبردی صنعت نفت و رصد دانشجویان می توانیم استعدادهای برتر را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: با شناسایی نخبگان، امیدواریم دانشجویان بتوانند تجارت­ های مهمی را در توسعه فناوری و نوآوری برای صنعت نفت ایجاد کنند و این امر بستر مناسبی برای فرصت ­های کارآفرینی و اشتغال برای دانشجویان فراهم می­کند و یقین داریم با انجام طرح­ های مورد نیاز صنعت نفت، ظرفیت­ های بسیار زیادی ایجاد خواهد شد و به دنبال آن، این صنعت به سمت یک صنعت دانش بنیان حرکت خواهد کرد.

دکتر توفیقی طراحی و راه­اندازی اکوسیستم نوآوری را از سیاست­های کشورهای پیشرفته در حوزه صنعت و اقتصاد دانست و اظهار کرد: این کشورها با تجمع فارغ التحصیلان دانشگاهی، کارآفرینان و استعداد­های برتر و همچنین برنامه­ریزی برای شرکت های دانش بنیان کوچک و متوسط توانسته ­اند تحول عظیمی را در اقتصاد کشورهای پیشرفته ایجاد کنند.

جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی­های فناورانه است

ایشان تصریح کرد: در پژوهشگاه صنعت نفت تولید به معنای توسعه تکنولوژی و تولید دانش و فناوری جدید است، از این رو پژوهشگاه قادر است از سال­های گذشته نیازهای بسیار راهبردی صنعت نفت را با دانش و فناوری برطرف سازد و در غیاب شرکت­های بزرگ خارجی، جایگزین بسیار توانمندی برای این شرکت­های صاحب تکنولوژی خارجی شود.

وی با تاکید بر اینکه سرعت بخشیدن به فعالیت­ های دانشی و فناورانه مورد نیاز صنعت در جهش تولید بسیار حایز اهمیت است، گفت:جهش تولید مستلزم برخورداری از توانمندی ­های فناورانه است که پژوهشگاه صنعت نفت یکی از بازیگران اصلی برای جهش تولید در صنعت نفت به حساب می­آید و این رسالت مهم با همکاری شبکه­های دانشگاهی، مراکز پژوهشی و شرکت­های دانش بنیان انجام پذیر است.

دکتر توفیقی ادامه داد: پژوهشگاه با شبکه گسترده­ای از همکاران خود در بخش علم و دانش و بازار همکاری دارد و این مجموعه نقش بسیار مهمی در تحقق شعار جهش تولید بر عهده دارد و اطمینان دارم این سازمان یکی از پیشگامان توسعه تکنولوژی در صنعت نفت و صنایع وابسته در کشور خواهد بود.

اقدامات پژوهشگاه در حوزه مسئولیت های اجتماعی

رئیس پژوهشگاه با بیان این که این سازمان به دنبال سیاست­های وزارت نفت مبنی بر انجام مسئولیت ­های اجتماعی نقش­های متعددی را ایفا می­کند، تصریح کرد: در پژوهشگاه صنعت نفت به دنبال آن هستیم که این مجموعه را به عنوان پژوهشگاه سبز معرفی کنیم و در این راستا اقداماتی نظیر کاهش مصرف آب و انرژی، استفاده از انرژی ­های تجدید پذیر، توسعه فضای سبز را در دستور کار خود قرار داده ­ایم و از سوی دیگر در زمینه مسئولیت­های اجتماعی، پژوهشگاه در حوزه تصفیه آب و پساب­های صنعتی، رفع آلودگی از خاک ­های آلوده به مواد نفتی و آب­های زیر زمینی اقدامات موثری انجام داده است.

رئیس پژوهشگاه توسعه دانش فنی تکنولوژی میکرو سی اچ پی را از دیگر اقدامات این سازمان در راستای مسئولیت ­های اجتماعی دانست و گفت: این تکنولوژی اخیرا در پژوهشگاه توسعه­یافته است و با حضور وزیر نفت نیز رونمایی شد و هم­اکنون برای تجاری­سازی تولید همزمان برق و حرارت با راندمان بالای 90 درصد با بخش خصوصی در حال همکاری هستیم که این امر در جهت حفظ محیط زیست، کاهش مصرف انرژی و کاهش آلاینده ­های هوا می­باشد.

ایشان تاکید کرد : پژوهشگاه صنعت نفت صرفا به وظایف سازمانی خود بسنده نمی­کند و تمام خدمات خود را به گونه­ای جهت ­گیری می­کند که در جهت منافع مردم، صنعت و کشور باشد.

نمایشگاه نفت تهران بستر مناسب برای شناسایی شرکاء استرتژیک

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت 25 امین نمایشگاه نفت تهران را رویداد بزرگی دانست و گفت: همانند سنوات قبل در این نمایشگاه حضور پر رنگی خواهیم داشت و این فرصتِ مغتنمی است تا دستاوردهای ارزشمند پژوهشگران این مجموعه را در این آوردگاه به منصه ظهور برسانیم.

دکترتوفیقی ضمن قدردانی از تمام پژوهشگران و کارکنان این مجموعه که باعث انجام پروژه­ های کلیدی این سازمان شده­اند گفت: از تمام مدیران و کارشناسان صنعت دعوت می­کنیم که از غرفه پژوهشگاه بازدید کنند و بر همین اساس، در این ایام گزارشی از پروژه­های بزرگی که دراین سازمان برای بخش­ های راهبردی صنعت انجام داده­ایم به نمایش خواهیم گذاشت.

وی در خاتمه تصریح کرد: نمایشگاه همواره بستری را برای مذاکرات با کارفرمایان صنعتی، دولتی و خصوصی فراهم می­کند و این امر در بسیاری از مواقع منجر به امضاء تفاهم­نامه و قرارداد نیز شده است و از سوی دیگر این مکان، فرصت مغتنمی است که توانمندی­ های پژوهشگاه را به خوبی معرفی کنیم و همکاران و شرکاء استراتژیک خود را بشناسیم.

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به پژوهشگاه صنعت نفت می باشد. طراحی و بهینه سازی سایت توسط واحد روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا