banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

وزیر نفت در دومین دیدار از غرفه پژوهشگاه صنعت نفت بر صاحب لیسانس بودن این سازمان تاکید کرد

    کد خبر: RIPI- 12205
  • منتشرشده در ستادی
مطلب ویژه وزیر نفت در دومین دیدار از غرفه پژوهشگاه صنعت نفت بر صاحب لیسانس بودن این سازمان تاکید کرد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، روز شنبه 4 بهمن­ماه مهندس زنگنه، وزیر نفت و علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در دومین روز از بیست و پنجمین نمایشگاه نفت،گاز تهران در غرفه پژوهشگاه حضور یافتند.

 دکتر بهروز، رییس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت در این بازدید توضیحاتی در خصوص سه میدان بزرگ اهواز، بی بی حکیمه و رگ سفید که به پژوهشگاه واگذار شده ارائه کرد و گفت: در این میدان ها علاوه بر اینکه می­توانیم با استفاده از روش­های ازدیاد برداشت، تولید را در کشور افزایش دهیم، می­توانیم بازیافت نهایی ( Recovery Factor) را در مخازن بالا ببریم.

وی در این زمینه افزود: در بدبینانه­ ترین حالت اگر یک درصد بازیافت نهایی در مخازن را افزایش دهیم، می­تواند حداقل 45 تا 50 میلیارد دلار برای کشور عواید اقتصادی داشته باشد.

دکتر بزمی، معاون فناوری پژوهشگاه نیز در تشریح لایسنس­هایی که پژوهشگاه در اختیار صنعت قرار داده است گفت: دو واحد از واحد­های تحت لیسانس پالایشگاه بیدبلند 2 که یکی از مگاپروژه­های کشور است را پژوهشگاه تامین کرده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک پروژه در فازهای 2 و 3 پارس جنوبی برای تصفیه 80 هزار بشکه میعانات در روز در دست انجام داریم که طبق برنامه­ریزی انجام شده امیدواریم این واحد در اردیبهشت ماه سال آینده راه اندازی شود.

دکتر زمانیان، رییس پردیس پایین دستی پژوهشگاه نیز به اعطای مجوز حق بهره برداری از دانش­های فنی پژوهشگاه در صنعت اشاره کرد و گفت: در حال حاضر لیسانس­های پژوهشگاه در واحد بازیا فت گوگرد پالایشگاه گاز ایلام ( TGTU )، پتروشیمی ایلام(SRP) ، تولید کک سوزنی در پالایشگاه امام خیمنی شازند و 12واحد تحت لیسانس طرح کک سازی پالایشگاه بندرعباس در حال اجرا می­باشد.

وی تاکید کرد: دانش فنی پژوهشگاه نیاز سالانه پالایشگاه اراک به 1500 تن کاتالیست RCD و 1000 تن کاتالیست هایدروکرکینگ که قبلا با صرف هزینه ارزی از خارج از کشور تهیه می­شد را با تکیه بر توان داخلی تامین کرده است.

مهندس زنگنه پس از استماع توضیحات فنی و گزارشات تکمیلیِ کارشناسان و مدیران پژوهشگاه صنعت نفت ضمن تاکید بر صاحب لیسانس بودن پژوهشگاه، تصریح کرد که به شرایط فعلی نیز نباید قانع بود و برای کسب راندمان­های بالاتر باید تلاش کرد.

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا