banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

نوسازی دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۵ مناطق نفت‎خیز جنوب

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از نوسازی و راهاندازی دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۵ در این شرکت خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، یونس عباسیلرکی گفت: دستگاه لوله مغزی سیار ۱۱۵ از سال ۷۶ وارد چرخه عملیات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب شد که به‌دلیل غیرترافیکی بودن و نبود نیاز به مجوزهای خاص تردد در جاده‌ها، در همه محدوده فعالیت این شرکت و بیشتر در جاده‌های سخت‌گذر ماموریتهای مختلف استفاده میشود.

وی افزود: این دستگاه از زمان آغاز به‌کار تاکنون بیش از ۱۲۰۰ مورد عملیات‌ مختلف تعمیر و تکمیل چاه‌ها را به انجام رسانده است. فرسودگی بیش از حد تریلر دستگاه و ضرورت اهمیت جایگاه ایمنی (اچاسیی) و انحصاری بودن لاستیکهای تریلر و خرابیهای مکرر سیستم تعلیق و به‌منظور ارتقای سیستمهای هیدرولیک، بازسازی و تعمیرات اساسی آن در دستور کار واحد لوله مغزی سیار این مدیریت قرار گرفت.

عباسیلرکی افزود: به این منظور تعمیرات اساسی و تغییرات مختلف روی این دستگاه انجام شد که ضمن افزایش توان عملیاتی دستگاه نسبت به گذشته، آماده حضور در عملیات مختلف است.

وی گفت: تغییر تریلر اصلی حامل کابین و قرقره دستگاه به تریلر کمرشکن دو محور و نصب کابین، قرقره، هوز ریل‌ و اینجکتورهد روی تریلر جدید، ساخت شاسی استاندارد برای قرقره دستگاه، تغییر پاورپک دستگاه به علت کارایی کم و ضعیف و تغییر سیستم دستگاه از الکتریکی به هیدرولیک کامل و ساخت و نصب کابین جدید روی دستگاه از جمله اقدامهایی است که در جریان تعمیر دستگاه انجام شده است.

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه‌های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، راه‌اندازی تریلر جرثقیل‌دار و نصب پاورپک، کارگاه تعمیرات و ژنراتور برق روی آن، ساخت کارگاه تعمیرات برای دستگاه، تعویض همه شیلنگ‌های هیدرولیک دستگاه، بازسازی کامل قرقره دستگاه و اینجکتورهد آن و سندبلاست و رنگ‌آمیزی همه تجهیزات دستگاه از دیگر فعالیتهایی عنوان کرد که برای بازسازی روزآمد کردن دستگاه انجام شده است.

وی درباره اهمیت و کاربرد دستگاه‌های لوله مغزی سیار توضیح داد: این دستگاهها، انجام عملیات‌هایی نظیر سیمانکاری، اسیدکاری‌، سبککردن ستون چاه و جریان دادن آن با تزریق نیتروژن، جابجایی سیال ستون چاه و کشتن چاه، نصب مجرابندهای سیمانی و بازیافت‌شونده، تمیزسازی، شستشو و رفع موانع درون چاه با استفاده از حلال و موتور درون‌چاهی، حفاری به روشUBD، ورود به چاه‌های با قطرکم (Slim Hole)، انجام عملیات‌های ویژه در چاه‌پیمایی با هدف خارج‌سازی پلاگ‌ها در رشته‌های تکمیلی، انجام عملیات‌های خاص در چاه‌های با دما و فشار بسیار بالا با گل‌های سنگین و استفاده از جداکننده نظیر کشتن چاه مارون خامی و نمودارگیری و مشبک‌کاری در چاه‌های افقی و زاویه‌دار را در کمترین زمان ممکن و با کیفیت مطلوب و هزینه بسیار کمتر در مقایسه با دکل‌های حفاری/ تعمیری به انجام می‌رسانند و از این جهت نقش بزرگی در حفظ، نگهداشت و افزایش تولید نفت و گاز ایفا میکنند.

وی افزود: این مدیریت با در اختیار داشتن ۶ دستگاه لوله مغزی سیار این وظیفه مهم را در حوزه فعالیت مناطق نفت‌خیز جنوب به‌خوبی و به نحوه احسن به انجام می‌رساند.

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا