banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

کنترل سیالات ناخواسته با فناوری ژل پلیمری

    کد خبر: RIPI- 11948
  • منتشرشده در بالادستی
مطلب ویژه کنترل سیالات ناخواسته با فناوری ژل پلیمری

دکتر بهروز، رئیس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین مطرح کرد:

کنترل سیالات ناخواسته با فناوری ژل پلیمری

در حاشیه انعقاد قرارداد پروژه کنترل آب تولیدی به روش تزریق ژل پلیمری در چاه ­های نفت میان پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت نفت فلات قاره در بیست و چهارمین نمایشگاه نفت و گاز، دکتر تورج بهروز، رئیس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت در این مورد توضیحاتی ارائه داد.

ایشان به اهداف این پروژه اشاره کرد و گفت: هدف از انجام این پروژه کنترل تولید سیالات ناخواسته است که با استفاده از تکنولوژی ژل پلیمری بتوانیم سهم تولید نفت را افزایش و تولید آب را کاهش دهیم.

دکتر تورج بهروز در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه در همه مخازن نفتی آب وجود دارد و پس از مدتی، آب این مخازن افزایش پیدا می­کند، از این رو سهم تولید نفت در چاه ها کاهش می یابد بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکلات روش های متعددی را می ­بایست بکار بست.

وی با بیان اینکه این پروژه دارای دو فاز اصلی طراحی و اجرای عملیات است ادامه داد: در فاز طراحی عملیات ابتدا غربالگری چاه ­های مختلف در بخش اول فاز یک این پروژه مورد بررسی قرار گرفت و پژوهشگاه صنعت نفت در بخش دوم فاز یک تست­ های آزمایشگاهی دینامیک و استاتیک را در دستور کار خود قرار داده است.

دکتر بهروز در ادامه به بخش سوم فاز یک این پروژه اشاره کرد و افزود: مدل سازی و شبیه سازی متناسب با  چاه­ها با فرمولاسیون خاص خود و همچنین طراحی عملیات از دیگر  بخش­های فاز یک این پروژه محسوب می ­شود از این رو پژوهشگاه صنعت نفت در تلاش است تا با انجام صحیح فاز یک طراحی عملیات این پروژه را با موفقیت به اتمام برساند تا با شروع فاز دوم اجرای عملیات تولید بهینه و بهره برداری از مخازن مختلف میادین هیدروکربنی، کمک شایانی به بهبود تولید از مخازن هیدروکربوری بکند.

وی در خاتمه این پروژه را، پروژه ای فراپژوهشکده ای دانست و گفت: پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین با همکاری و استفاده از توانمندی سایر پژوهشکده­ های پردیس بالادستی نظیر پژوهشکده مهندسی نفت نیز در حال پیگیری این پروژه بوده و همچنین امیدواریم از تجربیات سایر پردیس­ های پژوهشگاه صنعت نفت نیز در انجام پروژه استفاده کنیم.

آخرین ویرایش دریکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 16:01
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا