banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

بهره‌مندی پژوهشگاه نفت از روش‌های نو در مطالعات مخازن

    کد خبر: RIPI- 11998
  • منتشرشده در بالادستی
مطلب ویژه بهره‌مندی پژوهشگاه نفت از روش‌های نو در مطالعات مخازن

پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان یک مرکز علمی و تخصصی پویا به دنبال ایجاد تحولی نوین در بخش بالا دست صنعت نفت با تکیه بر دانش روز جهان و استفاده از فناوری های نوین است، فرايند مديريت مخازن كه در چارچوب آن، مخازن نفت و گاز كشور اداره مي‌شوند و براي آن‌ها تصميم‌گيري مي‌شود، داراي چهار مرحله است. مرحله اول، تدوين استراتژي و سياست‌ها است كه با توجه به سند چشم‌انداز بيست‌ساله و برنامه‌هاي پنج‌ساله توسعه انجام مي‌شود. مرحله دوم، مطالعات جامع مخازن و برنامه توسعه است. پژوهشكده مطالعات مخازن و توسعه ميادين به عنوان اصلي‌ترين بازوی مشاوره‌اي كشور، در مطالعات مخازن و تهيه طرح جامع توسعه ميادين ايفاي نقش مي‌كند. مرحله سوم، اجراي طرح توسعه و مرحله چهارم نظارت بر توليد است؛ از اين‌رو، عمده ماموريت اين پژوهشكده، مطالعات مخازن و توسعه ميادين است. با توجه به نياز صنعت، تنوع چالش‌هاي فني براي تصميم‌گيري در مديريت مخازن و ايفاي نقش موثر‌تر در دنبال كردن اهداف و ماموريت‌‌هاي پژوهشگاه به عنوان يك مركز پژوهش و توسعه فناوري، اين پژوهشكده به دنبال ايجاد رويكرد جديدي در چارچوب جايگاه ويژه خود است.

 تورج بهروز، رئیس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت درگفتگویی مهمترین فعالیت ها و دستاورد های این پژوهشکده را تشریح کرده است که متن این گفتگو را در ذیل می خوانیم:

مهمترین طرح های فعال در بخش مطالعات مخزن و توسعه میادین چه مواردی هستند؟

 ما یک چرخه ارزش فناوری در صنعت نفت داریم وتاکنون حدود35 مطالعه کامل از سوی پژوهشکده مطالعات مخزن و توسعه میادین انجام شده و این موارد جمع بندی و یکپارچه سازی شده است ،خوشبختانه این مطالعات نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته است. از تازه ترین موارد فعالیت های ما طرح مطالعه جامع میدان هما است که در حال انجام است .

 کاربردی کردن فاز ارزیابی در میدان های گردان و سپهر با همکاری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حال انجام است و مطالعات فنی روندی مطلوب را در این خصوص طی می کند . همچنین از دیگر فعالیت های پژوهشکده مطالعات مخازنو توسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت می توان به مشارکت در طرح های مطالعه افق های دشت آبادان و شیل های گازی اشاره کرد .

با توجه به این که درچند سال گذشته مطالعات مخازن و توسعه و ارزیابی آنها از سوی شرکت ملی نفت مورد توجه قرار گرفته  پژوهشگاه در این زمینه چه اقداماتی را انجام داده است؟

مطالعه روی مخازن، روش های ازدیاد برداشت، بهبود تولید ونیز استفاده بهینه ازمخازن و میدان های نفتی و گازی با هدف افزایش بهره وری از سوی پژوهشکده مطالعات مخازنو توسعه میادین دربخش های مختلف با استفاده از ظرفیت های موجود در حال انجام است.

استفاده از روش های نوین علمی و فنی دربالاترین سطح کمی و کیفی در حال انجام است ومی توان به استفاده از روش IAM (مدل سازی یکپارچه دارایی های نفتی ) دراین فعالیت ها اشاره کرد، . در این فعالیت ها مدل سازی چاه، مخزن و تاسیسات باید به صورت همزمان بهینه سازی شوند که نهایتاً منجر به ارزش افزوده گردد.

دستاورد دیگری نیزکه ازاهمیت خاصی برخوردار است، ارائه طرح توسعه کلان یکپارچه (MMDP) است که دراین روش بالاترین بهره وری مورد توجه قرار دارد و مدیریت یکپارچه کلان سبب می شود تا بتوان استفاده بهینه از ذخایر هیدروکربوری را رقم زد. در این روش برای میادین مختلف یک ناحیه با لحاظ کردن مسائل فنی و اقتصادی ، طرح توسعه کلان داده می شود بطوریکه انتظارات، محدویت های فنی و اقتصادی به صورت همزمان در میادین مختلف دیده می شود.

از دیگر دستاورد های شاخص این پژوهشکده می توان به دستیابی به دانش طراحی پایلوت ازدیاد برداشت در مخازن هیدروکربوری اشاره نمود که این مهم برای نخستین بار در سطح کشور انجام گردید.

درزمینه انتقال فناوری و هوشمند سازی مخازن و توسعه میدان های بالادستی چه اقدام هایی صورت گرفته است؟

درزمینه هوشمند سازی مخازن و توسعه میدان های بالادستی نیز باید گفت که اقدام های اجرایی قابل توجهی انجام شده است و در این راستا پایلوت چاه هوشمند طراحی و ساخته شد، با همکاری شرکت نفت مناطق مرکزی، بعضی از میادین نفت مرکزی برای بکارگیری این تکنولوژی غربالگری شد و با همکاری شرکت نفت و گاز اروندان، در میدان جفیر با دید هوشمند سازی (Intelligent Attitude) طرح توسعه جدید ارائه شد و در مطالعات میدان توسن با همکاری شرکت نفت فلات قاره نیز 3درصد افزایش ضریب بازیافت محاسبه شده است و امیدواریم با حمایت های آتی صنعت بتوانیم چاه هوشمند را به مرحله اجرا برسانیم.

همکاری با شرکت های کارفرما و نحوه فعالیت ها چگونه است؟

پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان بازوی تحقیقاتی و علمی صنعت نفت، ارتباط بسیار خوبی با بخش های مختلف بالادستی دارد و همکاری ها ما با شرکت نفت مناطق مرکزی با توجه به زمینه های موجود جهت همکاری در حال افزایش است همچنین با شرکت نفت فلات قاره، شرکت متن، شرکت نفت و گاز پارس، مناطق نفتخیز جنوب و نیز مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حال همکاری هستیم.

در این میان باید گفت که پژوهشکده مطالعات مخازن وتوسعه میادین پژوهشگاه صنعت نفت آماده همکاری های بین المللی نیز بوده و در صورت ارائه درخواست های همکاری و مطالعه از سوی کشورهای همسایه  با توجه به سطح کمی و کیفی بالای پژوهشکده ،آماده همکاری و تعامل هستیم.

ما با بهره گیری از دانش روز جهان درحال مطالعه و فعالیت هستیم و تمامی همکاران در پژوهشکده از تخصص های خود با بهره گیری از فناوری های پیشرفته استفاده می کنند. انتقال دانش و فناوری نیز با استفاده از ویدئو کنفرانس های تخصصی، شرکت در همایش های بین المللی مرتبط با حوزه های مختلف کاری ، تشکیل تیم های تخصصی با همکاری کارشناسان و پژوهشگران داخلی و خارجی ، تبادل دانش فنی و همچنین حضور بزرگان و متخصصین نامدار بین المللی انجام می شود .

همچنین با همکاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها ،مراکزعلمی و تحقیقاتی و نیزشرکت دانش بنیان ایرانی برخی مطالعات و طرح های خود را پیش می بریم و سطح علمی پژوهشگران داخل کشور درزمینه مطالعات مخازن و توسعه میادین با شتاب در حال ارتقا است.

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا