banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

مطالعه همزمان ازدیاد برداشت در 3 میدان بزرگ نفتی کشور

    کد خبر: RIPI- 12185
  • منتشرشده در بالادستی
مطلب ویژه مطالعه همزمان ازدیاد برداشت در 3 میدان بزرگ نفتی کشور

در پژوهشگاه صنعت نفت صورت می گیرد:

مطالعه همزمان ازدیاد برداشت در 3 میدان بزرگ نفتی کشور

 رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز پژوهشگاه صنعت نفت‌، همزمان با پایان فاز اول ِمطالعات ازدیاد برداشت میدانهای بی بی حکیمه و اهواز از آغازِ فاز اول مطالعه بهبود/ازدیاد برداشت میدان رگ سفید در این مجموعه خبر داد.

دکتر بهروز در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی این سازمان در این زمینه گفت: در فاز اول مطالعه میدان محورها، ویژگیها و رفتارِ میدان برای شناختِ کامل آن مورد توجه قرار می‌گیرد که این اقدام با اطلاعات اولیه، داده‌های سطحی و زیرسطحی میدان آغاز شده است.

ایشان افزود با توجه به اینکه مطالعه میدان بی‌بی حکیمه و اهواز نیز در پژوهشگاه در حال انجام است، معتقدیم طبیعت و سرشت میدان رگ سفید با میادین مذکور متفاوت است و تلقی تیم ما در شرایط فعلی اینست که روشهای بهبود برداشت بیشتر جواب می‌دهند تا روشهای ازدیاد برداشت. لذا ما در بسته‌های کاری این طرح، عملا روی بسته کاری IOR تمرکز زیادی کرده‌ایم و این موضوع از طریق بررسی مباحثی مانند آسفالتین، مشکلات تأسیسات سطح‌الارضی، مشکلات چاه‌ها و موضوعاتی که از جنس IOR‌ هستند صورت خواهد گرفت.

وی به سابقه بلند‌مدت مطالعه میادین در این مجموعه اشاره کرد و گفت: زمینه‌ساز واگذاریِ مطالعهء میدان رگ سفید به پژوهشگاه، موفقیت های این سازمان در مطالعات میادین اهواز و بی‌بی حکیمه بوده که در نوع خود از میادین بسیار بزرگ و پیچیده از لحاظ ویژگیهای مخازن شکاف‌دار محسوب می‌شوند.

فازبندی مطالعه میادین نفتی

رئیس پژوهشکده ازدیاد برداشت در زمینه فازهای بعدی مطالعات میادین گفت: در فاز دوم عملاً بحث بروز رسانی و یا ساخت مدل استاتیک و دینامیک را خواهیم داشت که برای این فاز هم برنامه خیلی خوبی تعریف شده است. در واقع در فاز دوم به این نتیجه می‌رسیم که در بعضی میادین لازم است از ابتدا مدل استاتیک و دینامیک را بسازیم یا به روز رسانی کنیم.

وی افزود: در این فاز ما متوجه یک سری نواقص اطلاعاتی نظیر کمبود آزمایشگاه‌های لازم برای فرآیندهای مختلف ازدیاد برداشت می‌شویم و از آنجا که رفتار مدل استاتیک و دینامیک یک میدان، عملاً نمایانگر رفتار کل میدان است و در میدان واقعی همه تصمیمات هزینه بردار خواهد بود، تصمیم‌گیری فنی و اقتصادی در این بخش برای برخورداری از یک مدل مناسب داراری اهمیت بسیاری است.

وی تاکید کرد: فاز سوم شامل طراحی پایلوت آزمایشگاهی و فرآیندهای ازدیاد برداشت است که در همه میادین مشترک می‌باشد و فاز چهارم براساس مدل‌های استاتیک و دینامیک نهایی شده و با استفاده از اطلاعات و آزمایشگاه‌های جدید بروزر سانی خواهد شد، تا با تدقیق مدل زیر سطحی، توسعه میدانی با روشهای مختلف ازدیاد برداشت داشته باشیم.

مسئول این پژوهشکده، فاز پنجم را فاز آخر و حرکت به سمت عملیات واقعی عنوان کرد و گفت: در این فاز در واقع عملیات اجرایی پایلوت آغاز می‌شود.

پایان فاز یک مطالعه میدان اهواز و بی‌بی حکیمه

دکتر تورج بهروز در توضیح مراحل دیگر میادین مورد مطالعه در پژوهشگاه گفت: میدان بی‌بی حکیمه در واقع میدانی است که حدود 15 میلیارد نفت درجا در مخازن آسماری و بنگستان دارد که تاکنون مراحل شناخت میدان و مطالعات تطبیقی غربالگری روش‌های ازدیاد برداشت آن به پایان رسیده است.

وی افزود: در فاز یک میدان بی‌بی‌حکیمه علاوه بر گردآوری داده‌ها، تلاش کردیم بعنوان پزشک میدان، با همکاری کارفرما (‌مناطق نفت‌خیز جنوب و پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت‌) که همگی از ذینفعان پروژه بوده‌اند، براساس چالش‌های مختص میدان‌، برای آنها RFP ( شرح نیاز ) تهیه کنیم.

ایشان با تاکید بر اینکه با مطالعه تطبیقی، روشهای ازدیاد برداشت در میادین دیگر دنیا را مورد بررسی قرار داده‌ایم افزود: کار بزرگتری که انجام شده ارزش داده‌های نا‌موجود است، یعنی عملاً اعلام کرده‌ایم که یک داده مشخص چه ارزشی دارد و اگر وجود نداشته باشد چقدر در تصمیم ‌گیری‌های ما می‌تواند اثرگذار باشد.

وی به وجه تفاوت میدان بی‌بی‌حکیمه با میدان اهواز اشاره کرد و گفت: میدان اهواز بزرگترین میدان نفتی کشور ماست، بنابراین طبیعتاً تعداد چاهها خیلی بیشتر از چیزی است که در بی‌بی‌حکیمه داشتیم و بر همین اساس تیم بزرگتری تشکیل شد و با سکانس رسیدگی به روشهای ازدیاد برداشت حرکت کردیم که فاز یک پروژه‌های بی‌ی حکیمه و اهواز به اتمام و تایید کارفرما رسیده و بطور مشخص روشهای ازدیاد برداشت را استخراج کرده‌ایم.

دکتر بهروز در خاتمه تعاملات مثبت با کارفرما را نیز مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد : این یک پروژه ملی است که شرکت ملی نفت‌، کارشناسان و مدیران مناطق نفتخیر جنوب، پژوهشگاه صنعت نفت و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت و در راس آن­ها وزارت نفت در آن فعال هستند و امیدواریم با همکاری و تعامل بسیار خوبی که با تمامی ذینفعان مذکور شکل گرفته است، نتایج بسیار خوبی از پروژه‌های میدان محور حاصل شود.

تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا