×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 851

banner-Slogan

ورود
linkedin
بروزرسانی 19 بهمن 1399 - 11:04

فعالیت‌های پژوهشی صنايع بالادستی منطبق بر سياست‌هاي اقتصاد مقاومتی و راهبردهای ملی و وزارت نفت است

    کد خبر: RIPI- 8368
  • منتشرشده در بالادستی

 

 

دکتر کمالی، رئیس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت :

فعالیت‌های پژوهشی صنايع بالادستی منطبق بر سياست‌هاي اقتصاد مقاومتی و راهبردهای ملی و وزارت نفت است

 

 

 

 

برنامه های راهبردی پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت در سال 94 بر اساس سیاست های راهبردی وزارت نفت و در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شده است.

 

دکتر محمدرضا کمالی رئیس پردیس بالادستی ضمن اعلام اين مطلب گفت: فعاليت‌هاي پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت منطبق با 6 راهبرد اصلي مصوب شده هيات امنا است.

 

پیشرفت 90 درصدی طرح مروارید

رییس پردیس پژوهش بالادستی در خصوص پروژه مدل سازی سه بعدی سیستم های نفتی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان (طرح مروارید) گفت: محور این قرارداد پژوهشگاه صنعت نفت بوده و متقاضی آن شرکت نفت فلات قاره و با مشارکت دانشگاه های و شرکت های معتبر دنیا، شرکت­های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی در حال انجام و 90% پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی به اهداف این طرح اشاره کرد و گفت: این طرح شناسایی باقیمانده غشاء فیزیکی است که تاکنون کشف نشده و مطالعاتی که ما انجام داده ایم بسیار جامع و در برگیرنده رشته‌های مختلف زمین شناسی، پتروفیزیک، ژئوفیزیک، مدل ساختمانی یک بعدی، دو بعدی و سه بعدی با استفاده از پیشرفته­ترین نرم افزارهای روز دنیا  می­باشد و در نوع خود به لحاظ وسعت و تنوع فعاليت‌ها در دنيا بي‌نظير است.

 

مطالعه جامع زمین شناسی میادین در مجاورت عراق

دکتر کمالی در خصوص طرح مطالعه يکپارچه افق‌های مخزنی در دشت آبادان، كه با همكاري كارشناسان مديريت اكتشاف در حال انجام است، گفت: وجود منابع بزرگ هيدروكربوري همچون ميادين آزادگان، يادآوران و دارخوين و جفير در منطقه دشت آبادان از يك سو و همچنين وجود ساختار اكتشافي مهم در منطقه از سوي ديگر سبب شده تا انجام مطالعات مخزنی يكپارچه در راستای ازدياد برداشت / توسعه و فعاليت‌هاي اكتشافي به منظور شناخت بهتر ميادين موجود دراين حوضه رسوبي ضرورت پيدا كند.

وی ادامه داد : ميادين واقع در اين منطقه به لحاظ ويژگي­های رسوب­شناسی و ساختاری با ميادين فروافتادگی دزفول (شرق کارون) کاملاً متفاوت می­باشند، اين تفاوت­ها به گونه­ای است که سبب ايجاد پيچيدگی­هايی در توزيع بخش­های مخزنی گرديده و ريسک اکتشاف و توليد در منطقه را بالا برده است. مطالعات پژوهشگاه با مشاركت مديريت اكتشاف شركت ملي نفت و كارفرمايي برنامه‌ريزي تلفيقي شركت نفت در اين حوزه با تمركز بر اولويت ميادين مشترك جهت توسعه آتي و شناخت منابع هيدروكربوري جديد با ساختار چينه‌اي خواهد بود.

رییس پردیس بالادستی گفت: طرح كيميا، طرح ملی خودکفائی افزایه‌های پر مصرف و راهبردی در صنعت حفاری، تکمیل و انگیزش چاه، از بزرگترین طرحهای وزارت نفت است که در پژوهشگاه با همكاري و كارفرمايي مديريت تحقيق و توسعه شركت ملي نفت ايران در حال اجرا می­باشد.

دکتر کمالی اظهار داشت: این طرح شامل مطالعه بخش­های سیالات حفاری، سیمان حفاری، انگیزش چاه و سیال تکمیل چاه و حائل با شرایط محیطی میادین ایران و از نتایج آن دستیابی به دانش فنی تولید افزایه­های نوین مورد نیاز در صنعت حفاری،  نیل به خودکفایی ملی و قطع وابستگی ساخت افزایه­های مورد نیاز مبتنی بر استانداردهای جهاني با استفاده حداكثري از مواد اولیه داخلی خواهند بود.

اولين پايلوت ازدياد برداشت ايران در ميدان مشترك يادآوران

وي همچنين با اشاره به مراحل انتهايي طراحي پايلوت ازدياد برداشت در ميدان يادآوران توسط پژوهشگاه صنعت نفت در خصوص آغاز اين پايلوت در سال 95 به عنوان نخستين پايلوت EOR ابراز اميدواري كرد

شناسايي ميدان مشترك با تركمنستان و افزايش ذخاير راهبردي

وی درخصوص پروژه جامع مطالعات چينه نگاري، زمين شناسي ساختماني و ژئوشيمي ناحيه کپه داغ غربي با كارفرمايي مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران گفت: این منطقه در مرز ایران و ترکمنستان قرار دارد و شناسایی سنگ منشاء های مولد نفت و تشخیص میزان پختگی آنها و زایش هیدروکربن ها جزء اهداف اصلی این طرح می باشد.

کمالی گفت: سازندهای مبارک که متعلق به زمان كربونيفر و سازند‌هاي شمشک و چمن بيد از زمان ژوراسيک، به عنوان سنگهای منشا در منطقه کپه داغ غربی محسوب می شوند و برای اولین بار مقايسه گل­فشان­هاي مورد مطالعه با گل فشانهاي کشور ترکمنستان نشان داد که، مشابهت احتمالي بسيار زيادی بين گل فشانهاي کشور ايران و کشور ترکمنستان وجود دارد.

طرح ارزيابي و مطالعه تكميلي ژئوشيمي سنگهاي منشا و هيدروكربورها در ناحيه مغان، از دیگر طرحهای پژوهشگاه بود، که دکتر کمالی به آن اشاره کرد و گفت: در اين طرح با كارفرمايي مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران مطالعه سنگ منشاءهاي احتمالي موجود در ناحيه مغان بر اساس پارامترهاي حاصل از آناليزهاي ژئوشيمیايي اوليه و تكميلي مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت و وضعيت هيدروكربن زايي سنگهاي منشا موجود درناحيه مغان شناسایی و مشخص شد.

شناسایی منابع متعارف و غیرمتعارف دریای عمان

کمالی در خصوص موفقیت پروژه شناسایی منابع غیرمتعارف هیدرات­های گازی در دریای عمان گفت: فاز اول مطالعه انجام شده، متقاضي پروژه مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران بوده که خوشبختانه نتایج بسیار امیدوار کننده ای داشته است که در صورت تائید فاز دوم توسط کارفرما، پژوهشگاه آن را شروع خواهد کرد.

وی گفت: هیدرات­های گازی، منابع ذخائر گازی هستند که در بلورها و کریستال­های یخ به دام افتاده­اند و معمولاً در رسوبات زير بستر دريا با بيش از عمق هزار متري آب هستند، که مرحله اول شناسائی تجمعات هيدرات گازي به عهده پژوهشگاه بوده  كه اين مهم در منطقه مورد مطالعه محقق گرديد و مرحله بعدی ارزیابی کمی و حجمی منابع است که با صلاحديد مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران در آينده نزديك اجرايي مي‌شود.

کمالی در ادامه به صرفه اقتصادی این طرح اشاره و گفت: در درياي عمان حتي در زير لايه‌هاي هيدرات، لايه‌هاي متعارف ذخاير گازي متصور مي‌باشد.

طرح راهبردی ذخیره­سازی گاز

وی در ادامه نشست خبری به طرح ذخیره­سازی گاز در ساختارهای زیرزمینی اشاره کرد و گفت: این یکی از طرح­های بزرگ راهبردی است كه با كارفرمايي شركت ملي گاز ايران که در واقع به شناسایی میدان ها، اولویت بندی ساختارهای زیرمینی مناسب برای ذخیره­سازی گاز در زمانیکه مصرف گاز در زمستان بالا می­رود می­پردازد، که این طرح شبیه­سازی شده و راهکارهای مناسب برای توسعه و ذخیره­سازی ارائه شده است.

نانو افزایه­های حفاری در مرحله تست صنعتی

رییس پردیس بالادستی در ادامه گفت: طرح مطالعه آزمايشگاهي و مدل‌سازي تشكيل و رسوب واكس و آسفالتين در محيط متخلخل، ستون چاه و خط لوله جرياني و ساخت حلال برای جلوگیری از رسوب آسفالتین و مواد بازدارنده مناسب دوستدار محيط زيست با هزينه متعارف جهت استفاده در ميادين دانان و  دهلران با كارفرمايي شركت نفت مركزي در برنامه کاری ما قرار گرفته­اند.

وی گفت: تدوین دانش فنی، ساخت، تولید نیمه صنعتی نانو افزایه­ها برای کاهش تقابلات رسی با سیال و افزایش روان­کنندگی و کاهش اصطکاک رشته عملیات حفاری در این طرح دنبال شده و به مرحله تست صنعتی رسیده است كه با مشاركت و همكاري مناطق نفت خيز جنوب به مرحله توليد فني خواهد رسيد.

شناسایی منابع شیل گازی لرستان

دکتر کمالی با اشاره به پروژه شناسایی و ارزیابی منابع شیل گازی در لرستان گفت:  شیل های گازی جزء ذخایر غیرمتعارف محسوب می شوند و از اهداف اصلی آن شناسایی منابع و ارزیابی کمی و کیفی در توالي‌هاي رسوبات ژوراسیک و کرتاسه در منطقه لرستان است که 47 % پیشرفت فیزیکی داشته و برای اولین بار در ایران توسط پژوهشگاه صنعت نفت و به كارفرمايي مديريت اكتشاف شركت ملي نفت ايران اجرا شده است.

وی در خصوص پروژه شناسایی و ارزیابی منابع شیل گازی در توالی‌های رسوبی ژوراسیک میانی تا کرتاسه زیرین در ناحیه لرستان گفت: بررسی خصوصیات ژئومکانیکی این شیل گازی در مقابل شکست هیدرولیکی بسیار مهم و برآورد تحجم اولیه این شیل گازی در منطقه لرستان با استفاده از برترین فناوری­های روز دنیا صورت گرفته است.

کمالی گفت: در قالي كوه در منطقه لرستان سنگ منشاء هایی را شناسائی کرده ایم که جزء سنگ منشاء هایی با پتانسیل بالا و صرفه اقتصادی هستند که دراین زمینه با دانشگاه آخن که در دنیا صاحب فناوری­ است، با نگاه انتقال دانش فنی همراه شده ایم و در این زمینه نتایج بسیار خوبی حاصل شده است.

وی در پایان به توسعه نرم افزارهای تخصصی در حوزه بالادستی اشاره نموده و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت توانسته است 6 نرم افزار را طراحی، توسعه و به صنعت ارائه کند که در حال حاضر از آنها استفاده می شود به همین علت مدیریت پیمان­های نرم­افزارهای تخصصی بالادستی نفت از طرف معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت به پژوهشگاه واگذار شده است.

 

 

 

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 16:24
تک وب دیزاین-قالب فارسی جوملا